Richard Bechník (Swiss Life Select)
Finanční rady  |  17.08.2021 13:23:35

Asijské akcie stále vyčkávají

Stále více se rozevírají nůžky mezi akciovými trhy USA a Evropy na jedné straně a asijskými na té druhé. Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 uzavřely pondělní obchodování na nových rekordních maximech. „Náladu na akciovém trhu nadále podpořily například příznivé čtvrtletní výsledky amerických podniků. Zdá se, že zatímco některé akciové trhy dobývají nová maxima, asijské trhy za nimi stále více zaostávají,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.  

Asijské akcie zaostávají
Akciový index MSCI China v letošním roce pokulhává jak za svými rekordními úrovněmi, tak především za konkurencí světových akciových benchmarků. Tomu odpovídá i ukazatel porovnání tržní ceny čínských akcií oproti jejich očekávaným budoucím ziskům, tzv. forward P/E ratio, kdy se daná hodnota pohybuje na úrovni 14. To nám říká, že cena akcií odpovídá 14násobku jejich očekávaných zisků v následujících 12 měsících. Jedná se tak o výrazně nízké číslo. Na začátku roku přitom tento ukazatel dosahoval téměř 17. Podle odhadů Morgan Stanley hodnota letos může klesnout až k 13. To by tak bylo způsobeno především klesající cenou akcií. Ještě v březnu byl přitom průměrný odhad budoucího zhodnocení čínských akcií zařazených do indexu MSCI China zhruba 40 %. Na druhé straně jsou zde stále optimističtí analytici, kteří příčiny nynější podvýkonnosti vnímají jako pouze dočasné. Fundamentálně je Čína a potažmo celá Asie velice atraktivní se značným potenciálem.

 

Důvody horší výkonnosti

„Důvodů horší výkonnosti asijských akcií je více. Nová delta varianta s blížícím se podzimem bude trhy logicky zajímat stále více. Rizikové to bude především pro ekonomiky, které v sobě kombinují nízkou proočkovanost a „nulovou toleranci” k nárůstu nových případů (v případě vyššího počtu nakažených hrozí tvrdé uzávěry ekonomiky). Přitom právě Čína, Japonsko, Korea i Austrálie mají dvěma vakcínami naočkováno pouze od 15 do 30 % populace (a to v případě Číny vakcínou neúčinnou vůči delta variantě). Současně má značná část Asie a Oceánie postupem času daleko větší chuť do nových tvrdých lockdownů,“ upozorňuje Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. 
Australská vláda zvažuje tvrdé uzávěry v Sydney, zatímco v Číně došlo k uzavírce třetího největšího přístavu kvůli jednomu nakaženému pracovníkovi.

 Dalším negativním stimulem pro samotné čínské akcie jsou právě zveřejněná makrodata. Růst čínské výroby a maloobchodních prodejů v červenci prudce zpomalil a nesplnil očekávání. Za tím stojí jak nová ohniska COVID-19, tak povodně. Země totiž čelila nepříznivému počasí v několika provinciích, kde rekordní srážky v provincii Henan minulý měsíc vzaly život více jak 300 obětem. Obojí ubírá ekonomice na síle zotavování.

 Průmyslová produkce se ve druhé největší ekonomice světa v červenci meziročně zvýšila o 6,4 %, ukázaly v pondělí údaje Národního statistického úřadu. Analytici ale očekávali růst o 7,8 % poté, co v červnu vzrostl o 8,3 %. Maloobchodní tržby se v červenci meziročně zvýšily o 8,5 %, což je také mnohem méně, než se očekávalo. Čínská ekonomika se vrátila na úroveň před pandemií a nyní již ztrácí na rychlosti. Podniky se také potýkají s vyššími náklady a překážkami v dodávkách. Šířící se infekce COVID-19 v červenci také vedla k novým omezením, což narušilo výrobu továren v zemi. Ty současně čelily zmiňovanému nepříznivému počasí. V červenci také zpomalil export, který byl klíčovou hybnou silou dříve působivého oživení Číny. 

 „Spotřeba, průmyslová výroba a investice by se navíc mohly v srpnu dále zpomalit. Čína totiž pokračuje ve zpřísňování sociálních omezení, aby mohla bojovat proti nejnovějšímu onemocnění COVID-19, což v několika městech zasáhlo sektor služeb, zejména cestování a pohostinství. Svazující jsou i vyšší ceny komodit, které tlačí zejména na malé a střední firmy.  Inflace čínských cen výrobců, která meziročně v červenci vzrostla o 9,0 %, pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstane vysoká,“ komentuje Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. 

 Rostoucí počet analytiků snižuje své odhady růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Například společnost ANZ po neuspokojivých červencových datech snížila svou prognózu HDP pro rok 2021 na 8,3 % z 8,8 %. Z porovnání daných čísel ale vyplývá, že se nejedná o výrazný rozdíl. Pokud se tedy uklidní situace kolem čínské regulace a zvládne se další vlna COVID-19, není důvod asijské fondové expozice vyprodávat, a to zvlášť u dlouhodobých investorů.


Richard Bechník

vystudoval Vysokou školu ekonomickou, přičemž v rámci hlavního oboru se zaměřoval na bankovnictví, pojišťovnictví a měnovou politiku. Profesní zkušenosti získal v České spořitelně a v Penzijní společnosti Komerční banky. V současnosti se jako investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select primárně věnuje problematice retailových investic. Nedílnou součásti dané pozice je monitoring a analýza finančních trhů se zaměřením na makroekonomické a geopolitické dění ve světě







Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Prostřednictvím kvalitních finančních poradců pomáháme soukromým i firemním zákazníkům připravit se na jejich finanční budoucnost.

Více na https://fcsls.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Po 10:24  Rozdělený dluhopisový trh Richard Bechník (Swiss Life Select)
Po   0:00  Jak pronajmout byt, hlavní zásady Petr Holub (MojeNebankovka)
Pá   0:00  Pohlídejte si náležitosti darovací smlouvy na nemovitost Petr Holub (MojeNebankovka)

Přečtěte si také:

12.06.2009US futures: stále se vyčkává Josef Stoulil (Capital Partners)
01.07.2008Nikkei 225 stále vyčkává X-Trade Brokers (X-Trade Brokers )
03.08.2007Asijské akcie v černých číslech Colosseum a.s. (Colosseum a.s.)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688