Pojištění  |  01.07.2021 11:20:46

Jak řešit majetkovou škodu (nejen) po tornádu: 3 hlavní zásady a další rady odborníků

Nedávný úder tornáda na jižní Moravě přinesl rozsáhlé majetkové škody, jejichž vyčíslování stále ještě probíhá. U nás ojedinělá přírodní katastrofa výrazně poničila nebo odsoudila k demolici mnoho rodinných domů a dalších staveb. Jak řešit pojistné události spojené se škodou na majetku a jak předejít sporům s pojišťovnami?

"Lidé, kteří prožijí živelní událost, jsou často pod velkým psychickým tlakem a pro úplné a 100% vyřešení škod na majetku je důležité nejen profesionálně zdokumentovat rozsah škod a uplatnit nároky ve správné výši, ale také využít všechny možnosti, které umožňují pojistné podmínky. Může se jednat o náhradní ubytování, náklady spojené s odstraněním škody a další nároky. Současně je důležité hlídat individuální podmínky jednotlivých pojistných smluv, jako jsou pojistné limity, podpojištění a různé výluky. Nejdůležitější je podchytit řešení pojistné události od samého počátku," říká Mgr. Lukáš Kaplan z Poradny poškozeného (www.poradnaposkozeneho.cz). 

Základem je ochrana života a zdraví

I když se v dané chvíli bojíte o svůj majetek, vaše bezpečí je vždy na první místě a v žádném případě se nesnažte zamezit rozšiřování škod, případně dokumentovat škodu v situaci, kdy můžete být ohroženi na životě. Vždy dbejte pokynů záchranných složek.

Následně vše důkladně zdokumentujte

Pro úspěšné řešení škodní události je klíčová správná dokumentace – to znamená, co nejlépe a v co největším detailu zdokumentovat rozsah škody. Vždy však s respektem k první zásadě, vlastní bezpečnosti!

Snažte se všechny vzniklé škody vyfotit, případně natočit na video pomocí chytrého telefonu. Pokud na samotném místě přetrvává nebezpečí úrazu, můžete zatím pořídit záběry z dálky. V následném procesu řešení pojistné události se vám bude hodit každý doklad, fotografie či video.

Zamezte rozšiřování škody

Pokud to situace umožňuje (především s ohledem na první zásadu bezpečnosti), je poškozený povinen zamezit dalšímu rozšiřování škod. Příkladem může být částečně poničená střecha, skrze kterou může dojít k průniku vody do nemovitosti.

Jestliže může tímto způsobem dojít k dalšímu rozšiřování škody, měli byste učinit kroky, které tomu mohou zabránit – v praxi se může jednat například o přenos movitých věcí, jako je elektronika či hotovost, z místa škody.

Na co si dát pozor?

Lidé, kteří prožijí živelní událost, jsou často pod velkým psychickým tlakem a pro úplné a 100% vyřešení škod na majetku je důležité nejen profesionálně zdokumentovat rozsah škod a uplatnit nároky ve správné výši, ale také využít všechny možnosti, které umožňují pojistné podmínky.

Může se jednat o náhradní ubytování, náklady spojené s odstraněním škody a další nároky. Současně je důležité hlídat individuální podmínky jednotlivých pojistných smluv, jako jsou pojistné limity, podpojištění a různé výluky. Nejdůležitější je podchytit řešení pojistné události od samého počátku.

Co je podpojištění

Definici a důsledky podpojištění uvádí zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, takto: „Je-li pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku, sníží pojistitel pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné výši pojistné hodnoty pojištěného majetku; to neplatí, ujednají-li strany, že pojistné plnění sníženo nebude.“

Pokud máte tedy nemovitost v hodnotě 6 000 000 pojištěnou na 3 000 000 , může vám pojišťovna vyplatit za škodu vyčíslenou na 1 000 000 pouze 500 000 .

Hlídejte si také pojistné limity

Kromě celkové pojistné částky je důležité sledovat také další parametr pojištění, kterým jsou pojistné limity. Ty představují maximální částky, které mohou být za určitá rizika či skupiny předmětů vyplaceny.

U pojištění domácnosti se tak můžete setkat s nastavenými limity například u elektroniky, věcí osobní potřeby, cenin nebo věcí, ke kterým nemá poškozený doklad. Pojistné limity mohou být stanoveny buď procentem z pojistné částky, nebo pevnou částkou.

Co se vám rozhodně vyplatí...

Odborníci doporučují alespoň jedenkrát do roka projít domácnost a natočit si chytrým telefonem její aktuální stav a vybavení. Tatáž dokumentace je vhodná i u nemovitosti jako celku. Nezbytným krokem je pak pravidelná aktualizace pojistných smluv právě s ohledem na stávající stav majetku.

Problému s výše uvedenou absencí účtenek, které postupně někam zakládáme nebo vyhazujeme, je možné předejít jejich elektronizací a uložením například v cloudu, pokud byste při škodní události přišli o vlastní výpočetní techniku.

Obraťte se na specialisty

Na řešení rozsáhlé majetkové škody nemusíte být sami a často se vyplatí spolupráce s odborníky, která vám přinese nejen maximální možné odškodnění, ale také vám v těžké životní situaci uleví od dalších starostí spojených s likvidací pojistné události. 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688