Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Osobní finance  |  24.03.2021 07:16:22

Hypotéka s postupným čerpáním – jak funguje?

V případě výstavby či rekonstrukce vám hypoteční banka zpravidla nevyplatí celou částku hypotečního úvěru najednou, peníze budete čerpat postupně. Co je dobré o tomto způsobu financování bydlení vědět, to se dozvíte na níže uvedených řádcích.

Během čerpání platíte pouze úroky z dlužné částky

Dokud nevyčerpáte celou část úvěru a nedokončíte veškeré stavební práce, splácíte pouze úroky z dlužné částky. Na jednu stranu sice hypotéka nezatěžuje váš rozpočet vysokými splátkami, na druhou stranu však bance stále dlužíte celou část úvěru tak, jak v průběhu postupného čerpání nesplácíte nic z anuity.

Do hry vstupují nové poplatky

Hypoteční banky zpravidla nabízí několik čerpání úvěru zdarma, pokud však potřebujete k dokončení stavebních prací více než cca 5 čerpání, počítejte s poplatkem za čerpání úvěru, jehož výše se pohybuje kolem 500 . Čím více čerpání, tím více na tomto poplatku zaplatíte.

Už při porovnávání výhodnosti jednotlivých hypoték s postupným čerpáním je vhodné si zjistit, kolik čerpání nabízí banka zdarma a jak vysoký je poplatek za čerpání.

Na vyčerpání máte 2 roky

Na dokončení stavebních prací a dočerpání hypotéky máte až 24 měsíců. V okamžiku, kdy jste provedli veškeré stavební práce, bance oznámíte ukončení čerpání s tím, že od této chvíle budete splácet kromě úroků i samotnou dlužnou částku. V praxi se příliš často nestává, aby žadatel o úvěr nebyl schopen stavební práce dokončit během 24 měsíců, banky však tuto možnost nevylučují a umí dobu čerpání prodloužit, už ovšem za poplatek.

Kdy vlastně banka uvolní čerpání?

Banky uvolňují peníze z hypotéky buď na základě protokolu o stavu stavby, v rámci kterého si zjistí aktuální zástavní hodnotu nemovitosti a do její výše následně uvolňují prostředky z hypotéky, případně umožní žadateli o úvěr čerpat peníze tzv. zálohově, tj. banka uvolní prostředky nad rámec aktuální zástavní hodnoty s tím, že zpětně si kontroluje, že peníze byly skutečně použity na zhodnocení nemovitosti.

Dále, některé banky sice k čerpání stále vyžadují přeložení daňových dokladů prokazujících účelové vynaložení prostředků z hypotéky, setkáte se však i s případy, kdy banka skutečně vychází pouze z protokolu o stavu stavby.

Ideální kombinací je, pokud banka umí poskytnout peníze z úvěru zálohově a zároveň po žadateli nevyžaduje předložení daňových dokladů. V tomto případu zpravidla dochází k menšímu počtu čerpání úvěrů, tj. nižší částce zaplacené na poplatcích, zároveň nemusíte do banky doslova s každým dokladem a žádostí o jeho proplacení.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688