5 mýtů o zelené elektřině: je drahá a funguje jen za hezkého počasí
Obnovitelná energie je drahá a platíme ji z našich kapes, větrné elektrárny ničí naše zdraví a v zimě bychom si na ní neohřáli ani čaj. O zelené energii stále koluje celá řada mýtů. Vybrali jsme pět z nich, se kterými se setkáváme nejčastěji. Kterým věříte vy?
Mýtus 1: Když bude zataženo, nezapnu ani lampičku
Vedle fotovoltaiky a větrných elektráren existuje celá řada zdrojů, které fungují velmi stabilně bez ohledu na roční období nebo denní dobu. Jedná se například o zařízení na spalování biomasy, bioplynové stanice nebo vodní přečerpávací elektrárny. Současně se dynamicky rozvíjí obor akumulace energie, který například pomocí baterií pomáhá uložit nadvýrobu ze solárních a větrných elektráren právě na dobu, kdy méně fouká nebo svítí.
Mýtus 2: Zelená energie musí být drahá
Dodavatelé vyšší částku na faktuře odůvodňují náklady na administrativu a získání potřebných certifikátů záruky původu elektřiny. Ani tyto certifikáty ale nemusí znamenat, že elektřina, za kterou domácnosti platí, pochází z obnovitelných zdrojů. S certifikáty se totiž volně obchoduje a někteří dodavatelé tak mohou jako zelenou prokazovat elektřinu vyrobenou třeba z uhlí.
Proto jsme se rozhodli založit startup bezDodavatele. U nás zaplatíte přímo tuzemskému výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů. Částka přesně kopíruje aktuální cenu na trhu bez jakýchkoliv spekulací třetích stran. Za zprostředkování čisté energie od českých výrobců si účtujeme malý poplatek, srovnatelný s cenou za Netflix nebo Spotify.
Mýtus 3: Výroba a recyklace solárních panelů je neekologická
Fotovoltaické panely tvoří ze 70 % sklo a z 20 % hliník. Je tak možné je téměř kompletně recyklovat. Výrobci nebo dovozci navíc povinný recyklační poplatek. Solární panely jsou schopny vykompenzovat emisní náklady na jejich výrobu již za rok a půl. Navíc se pyšní i velkou životností. I po 25 letech dál vyrábí elektřinu s poklesem produkce jen několika procent.
Mýtus 4: Solární panely potřebují moc místa a zabírají nevyužitou půdu
Dnes již existují panely, které mají mnohem menší nároky na prostor. Obrovský potenciál pro rozvoj fotovoltaiky mají miliony nevyužitých střech obytných domů nebo nevyužívané pozemky – tzv. brownfieldy. Není třeba tedy mít panely na polích, pokud ale chceme, můžeme jít cestou agrivoltaiky, tedy propojení udržitelné elektrárny a zemědělství. Panely mají prostor a zároveň slouží jako zastínění, což vede ke zvýšení výnosů potravinářských plodin.
Mýtus 5: Pokud naše domácnost přejde na zelenou energii, je to jako kapka v moři
Průměrná menší domácnost spotřebuje ročně asi 2,5 MWh. Přechodem na zelenou elektřinu může ušetřit 1 282 kg CO2. To je, jako bychom zasadili 58 plně vzrostlých stromů. V případě rodiny s velkou spotřebou nad 12 MWh může ušetřit více než 6 tun CO2, to je dokonce 280 stromů.
Žádný dodavatel nedovede zaručit, že k vám kabely poputuje pouze udržitelná energie, protože centrální síť je pouze jedna. Nyní ale máte alternativu, komu za elektřinu budete platit. Můžou to být firmy, které mají ve svém energetickém mixu z více než poloviny zastoupena fosilní paliva, nebo to můžou být čeští výrobci čisté energie. Čím víc odběratelů bude čistou energii vyžadovat, tím víc bude růst její podíl na úkor té neekologické.
Robert Chmelář
zakladatel bezDodavatele
Robert má mnohaleté zkušenosti z marketingu v bankovnictví, pojišťovnictví i energetice. Právě revoluce v bankovnictví ho přivedla na myšlenku založit start-up bezDodavatele a osvobodit lidi od molochů i v energetice.
bezDodavatele
Energetický start-up, který si klade za cíl obejít tradiční model dodavatelů energií a umožnit domácnostem nakupovat silovou elektřinu z obnovitelných zdrojů přímo od českých výrobců a zemní plyn bez zátěže emisí CO2. Vše transparentně, srozumitelně a za aktuální tržní cenu.
Více na www.bezdodavatele.cz.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?