Cez.cz (ČEZ)
Energie  |  08.03.2024 09:46:00

Zájem o bezemisní elektřinu roste: Jak o zelenou, tak o jadernou

8. 3. 2024

Zájem o bezemisní elektřinu roste: Jak o zelenou, tak o jadernou

Firmy snižují svoji uhlíkovou stopu a svůj dopad na životní prostředí. Zájem o elektřinu z obnovitelných zdrojů a z jádra opět stoupl. Společnost ČEZ ESCO loni svým zákazníkům dodala 2 TWh zelené elektřiny, což bylo o 10 % více než v roce 2022. Původ elektřiny z obnovitelných zdrojů zaručují tzv. záruky původu, které zákazníci od ČEZ ESCO obdrží s dodanou elektřinou. ČEZ ESCO v loňském roce zároveň dodala zákazníkům také 630 GWh elektřiny z jaderných zdrojů, to představuje meziroční nárůst o 13 %.

„Prakticky každý den dnes jednáme s firmami, které chtějí řešit svou dekarbonizaci a své klimatické závazky. Snižování uhlíkové stopy je pro mnoho podniků klíčové z pohledu jejich konkurenceschopnosti na mezinárodním trhu. Řada zahraničních firem dnes dekarbonizací podmiňuje spolupráci s tuzemskými obchodními partnery,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Většina z firem má zájem o instalaci vlastních fotovoltaických elektráren, které jim zároveň umožní zajistit si na roky dopředu nižší cenu elektřiny. Fotovoltaiky však v tuto chvíli pokryjí jen menší část spotřeby firemních areálů. Výrazně tak stoupá také zájem o dodávky bezemisní elektřiny ze zelených nebo jaderných zdrojů, které výrobu z vlastní elektrárny doplní. V letošním roce čekáme další růst poptávky po těchto produktech.“

Mezi odběratele bezemisní elektřiny patří společnosti z oborů stavebnictví, automobilového průmyslu, bankovnictví, ale i obchodní řetězce. Zájem českého průmyslu o dekarbonizaci dokazuje i nedávné založení Aliance pro bezemisní budoucnost, která prosazuje přechod na klimaticky neutrální technologie a sdílení klíčového know-how mezi firmami. Vedle ČEZ jsou jejími zakladateli také například Komerční banka, McKinsey, Moneta Money Bank, onsemi, Orlen Unipetrol, Wienerberger a další společnosti.

Jednou z firem, která využívá jak vlastní fotovoltaiku od ČEZ ESCO, tak odběr certifikované zelené elektřiny, je právě Komerční banka. Ta navíc s ČEZ ESCO spolupracuje i na inovativním modelu financování vlastních solárních elektráren pro české firmy v podobě projektu Fotovoltaika za korunu.

„S přechodem na zelené zdroje a dekarbonizací to myslíme vážně. Přechod na bezemisní výrobu elektrické energie zajistí konkurenceschopnost českého průmyslu a celé ekonomiky. Komerční banka chce jít příkladem. Postupně plníme náš klimatický plán, včetně zajištění dodávek zelené elektřiny,“ vysvětluje generální ředitel Komerční banky a prezident Asociace pro bezemisní budoucnost Jan Juchelka.

Statistiky zájmu o bezemisní elektřinu od ČEZ ESCO:

Rok

Zelená elektřina

Elektřina z jádra

Celkem

2022

1 784 GWh

560 GWh

2 345 GWh

 
2023

1 960 GWh

(meziročně + 10 %)

630 GWh

(meziročně + 13 %)

2 590 GWh

(meziročně + 11 %)


Rostoucí poptávku ČEZ ESCO eviduje i u fotovoltaických elektráren. V roce 2023 firma dokončila 80 projektů fotovoltaik s celkovým instalovaným výkonem 24 MW, dalších zhruba 40 projektů se teď staví. Jde o instalace jak na střechách, tak ve výrobních areálech zákazníků. Mezi největší instalace poslední doby patří střešní fotovoltaiky pro developera CTP (2 MW), výrobce klimatizací do aut Denso (1,7 MW), pro automobilku Škoda Auto (2,2 MW) nebo druhý největší český carport (parkoviště zastřešené fotovoltaikou) v areálu firmy Česká zbrojovky (474 kW).

Skupina ČEZ v rámci svého příslibu naplnit závazky Pařížské dohody oznámila strategii Čistá Energie Zítřka. Mezi ambiciózní cíle strategie patří plán vybudovat do roku 2030 dalších 6 000 MW obnovitelných zdrojů, skončit s využíváním uhlí v teplárenství a výrobu elektřiny z uhlí omezit na minimum. Do roku 2040 chce být ČEZ klimaticky neutrální.

ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren. ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má cca 2000 zaměstnanců. Mezi dceřiné společnosti ČEZ ESCO patří firmy AirPlus, AZ KLIMA, Bytkomfort, CAPEXUS, ESCO Distribúčné sústavy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, Domat Control System, E-Dome, EP Rožnov, ENESA, ESCO SLOVENSKO, HORMEN, KART, KLF-Distribúcia a Spravbytkomfort. Více na www.cezesco.cz

Roman Gazdík , CEZ spokesman

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688