Dividendy umí lhát
Společnosti vyplácející dividendy jsou investory ceněné pro pravidelné výplaty podílů ze zisku a nižší volatilitu. Ne vždy je ale dividenda zárukou toho, že je daná společnost na tom tak dobře, jak se tváří. Vysoké dividendy mohou být nebezpečnou pastí na nezkušené investory.
Kniha Dividends Don't Lie (Dividendy nelžou) od Geraldine Weissové a Janet Loweové se v 90. letech stala klasikou pro hodnotové investory a návodem, jak díky výnosům z dividend dosahovat na trzích konzistentních výsledků. V roce 2010 se dočkala pokračování od Kelleyho Wrighta. Investoři by si však měli dát pozor na to, aby tomuto tvrzení nevěřili bezmezně. Vyplácená dividenda totiž nemusí znamenat, že je firma v dobré kondici, a že budou zisky a výplaty podílů z nich pokračovat.
David Merkel z Hovde Capital tvrdí, že spolehlivé dividendy plynou investorům z firem s předvídatelným volným peněžním tokem (cash flow). Proto se on sám nezajímá o dividendy, ale o cash flow.
Vedle toho je také dobré sledovat zadlužení firem, protože když poměr dluhů vůči aktivům neustále roste, znamená to, že si firma půjčuje peníze (i) na vyplácení dividend. Společnosti totiž dobře vědí, že dividendy přitahují investory, a neváhají je v čase zvyšovat. I to má ale své limity, za nimiž logicky přichází pokles dividend a možný výprodej akcií.
Žádný management firmy nepřizná, že je výše dividendy pro hospodaření společnosti přítěží. Namísto překvapivého snížení dividendy si proto raději půjčí peníze ve víře, že se situace zlepší.
Pro takové manažery firem i investory by ovšem měla být varováním 70. léta. Na jejich konci neměly firmy dost peněz na vyplácení dividend, a tak výplaty houfně snižovaly. Sazby byly vysoké, a investoři tak raději hledali výnosy na dluhopisovém trhu. Stávalo se, že firmy vyplácely vysoké dividendy až do doby, než zkrachovaly.
Když dojde k výrazné recesi, mnoho společností sníží dividendy v zájmu udržení hospodaření na snesitelné úrovni. Takže i dividendy podléhají cyklům, stejně jako jakékoli jiné aspekty fungování firem. V současnosti jsme sice stále v býčí fázi, ceny aktiv jsou vysoké a financování velice levné. Jak ale říká Warren Buffett, "až když opadne příliv, zjistíme, kdo plaval nahý".
Investoři by tedy neměli považovat dividendy za úplnou jistotu. Jakkoli jde o skvělou možnost zhodnocování peněz a v rámci portfolia o méně volatilní prvek, opatrnost je vždy namístě. Především je potřeba sledovat vývoj zadlužení firem, jinak totiž hrozí nepříjemné překvapení.
Další článek: Americké akcie: Dividendová aristokracie na růstové hraně
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zdanění dividend - daň z výnosu z akcií
- Dividendy umí lhát
- Další dividendy od TO2 už zřejmě nečekejte! PPF umí vytáhnout peníze z firmy i jinak
- 111% za rok aneb kdo umí ten umí
- Kdo umí, ten umí: Ornitolog Miroslav Dusík žije s žebříkem na rameni
- Kdo umí, ten umí: Od mikrofonu odešla k exotickému ovoci. Bývalá moderátorka vypráví o lásce k Itálii
- Kdo umí, ten umí: Vzestupy a pády kožešnického řemesla. Dřív šil kožešník luxusní kožichy, dnes vesty z králičiny
- Dividenda PHILIP MORRIS ČR A - Dividenda Burza, Dividendy PHILIP MORRIS ČR A 2023
- Dividenda PHOTON ENERGY - Dividenda Burza, Dividendy PHOTON ENERGY 2020
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Investiční mistři odkryli své tahy: Kde teď sází Buffett a další legendy?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ambiciózní plány Volva: Pomohou autonomní nákladní vozy americké nákladní dopravě?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři