Menší daňové zatížení drobných investorů i větší důvěra v kryptoměnové společnosti. Co přináší nový zákon o kryptoaktivech?
Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv do 100 tisíc Kč nebo při jejich držení po dobu tří a více let. To umožňují tzv. hodnotový limit a časový test, které jsou součástí novely zákona o daních z příjmů, která má za cíl snížit daňové zatížení drobných investorů do kryptoměn a zároveň prodloužit držení kryptoaktiv. Společně s novelou prezident podepsal také nový zákon, který převádí nařízení MiCA do českého kontextu. Jak pomůže českým kryptoměnovým společnostem zlepšit postavení a vztahy s bankovními institucemi? Komu přinesou daňové úpravy největší úlevu a vznikne nějaké riziko pro jejich uplatnění?
V České republice, která zároveň generuje unikátní nové technologie, jako jsou bitcoinové bankomaty, hardwarové peněženky na kryptoměny nebo těžební pool, obliba kryptoaktiv stoupá. Dlouho však neměla žádnou konkrétní právní úpravu, která by regulovala obchodování s kryptoaktivy. To se však s novými regulacemi, které vycházejí z evropské směrnice MiCA, mění. Senát 22. ledna 2025 odhlasoval zákon, podle kterého bude na trh s kryptoměnami nově dohlížet Česká národní banka. Každý, kdo na něm bude chtít působit, nyní bude muset získat licenci od České národní banky (ČNB). ČNB zároveň získala pravomoc udělit pokutu ve výši až 50 milionů Kč nebo zcela zakázat činnost těm, kdo nedodržují stanovená pravidla. Novelu podepsal i prezident Petr Pavel, platí od 15. 2. 2025.
Přestože mnozí vnímají podmínky k obdržení licence jako náročné, v očích veřejnosti to pravděpodobně bude znamenat větší právní jistotu a ochranu lidí, kteří se do krypta rozhodnou investovat. Kryptoměnové společnosti budou muset svým klientům vysvětlit povahu kryptoaktiv a poskytnout jim doporučení s cílem snížit zbytečná rizika. To hlavní, co ale nové legislativní změny přinesou, je „právo na bankovní účet“ pro podnikatele v oblasti kryptoaktiv. Ačkoliv se schválení této úpravy časově shodovalo s transpozicí směrnice MiCA, samotná směrnice MiCA toto právo nezaručuje. Jde o specifickou českou úpravu, která má usnadnit podnikání kryptoměnových společností v tuzemsku. Získat bankovní účet totiž bylo donedávna takřka nemožnou – a pro některé firmy až likvidační záležitostí. Mnoho bank odmítalo poskytovat účty kryptoměnovým společnostem kvůli obavám z možného praní špinavých peněz a nedostatečné regulace. Některé kryptofirmy proto byly nucené ukončit činnost nebo přesunout své operace do zahraničí, což oslabovalo domácí kryptoměnový ekosystém. Banky sice stále budou mít možnost kryptoměnovým společnostem tuto službu odmítnout, ale s licencí MiCA, která řeší (nejen) otázku praní špinavých peněz, se šance na spolupráci snad zvýší a situace se obrátí k lepšímu.
Hodnotový limit a časový test v praxi
Hodnotový limit umožní osvobodit uživatele od příjmů z prodeje kryptoaktiv, pokud jejich celkový hrubý příjem za zdaňovací období nepřesáhne 100 tisíc korun, a pak ho nebude nutné danit. Jakmile však celkový hrubý příjem z převodů kryptoměn dosáhne například částky 120 tisíc korun, budete už muset celý příjem zahrnout do daňového přiznání a normálně zdanit podle daňové sazby. I tak to ale řadě lidí přinese velkou úlevu. Zejména těm, kteří se doteď stresovali tím, jak přiznat svůj výnos v částce nižších tisících korun, a kterým odpadnou dosavadní potíže s administrativou a strach, že poruší zákon, když nakoupí například kávu nebo zboží na eshopu.
Časový test zase umožňuje osvobodit příjmy z prodeje kryptoaktiv od 15% daně ze zisku, pokud je investor drží déle než 3 roky. Osvobození se přitom vztahuje na celkový příjem z prodeje kryptoaktiv, přičemž horní hranice činí 40 milionů korun ročně. Na rozdíl od hodnotového limitu se zde ale při překročení tohoto stropu daní pouze ta částka, která je navíc ( z 45 milionů korun zdaníte jen 5 milionů). Mimochodem, vztahovat se to bude i na kryptoměny držené tři roky před platností zákona – a časový test nepřeruší ani výměna kryptoaktiv. Třeba při migraci kryptoměny Fantom (FTM) na kryptoměnu Sonic (S), kde došlo k upgradu technologie a výměně tokenů ze starých na nové, se doba držení počítá od nákupu původních FTM tokenů.
Časový test přinese nejen administrativní úlevu v tom, že ti, co splňují jeho podmínky, nebudou muset počítat výnosy, náklady a daňový základ jako doposud. Ale přispěje také k tomu, že se investoři nebudou muset uchylovat k nákupům na kryptoměnových burzovně obchodovaných fondech (EFT), které umožňují investovat do kryptoměnového trhu, aniž byste investovali přímo do kryptoměn. Díky tomu se snad zvýší využívání kryptoměn k platbám, převodům nebo jako nástroje pro decentralizované finance (DeFi), což by mělo posílit jejich přijetí jako legitimního nástroje. S vidinou daňové úspory navíc budou lidé pravděpodobně držet kryptoměny déle, což může vést ke snížení nabídky kryptoměn na volném trhu a snížení jejich volatility.
Pozor bych si ale dal na dvě věci. Zaprvé hodnotový limit a časový test se nevztahuje na kryptoaktiva, která se používají v rámci podnikání – příjmy z jejich prodeje podléhají standardnímu zdanění dle pravidel pro podnikatelskou činnost. Riziko při uplatňování časového testu možná bude odrážet také to, jak finanční úřad přistoupí k vyhodnocování „důkazů“ o splnění tříletého časového testu. Dovedu si představit scénář, ve kterém Bitcoiner bude prokazovat držení déle než 3 roky pomocí výpisu z blockchainu, což je sice nezvratný důkaz toho, že se kryptoměny určitou dobu nepohnuly, může to být ale také něco, s čím pracovník finančního úřadu nebude mít zkušenost a vznikne zde tak prostor pro spor.
Nová pravidla tedy nabízejí flexibilitu a větší daňové úlevy pro dlouhodobé investory. Současně však zachovávají přísnější regulace pro vysoké příjmy a obchodní činnost s kryptoaktivy. Zákon podle mne pomůže přilákat do Česka víc zahraničních investorů, podobně jako v Portugalsku, které se s podobným zákonem stalo mezi investory do krypta hitem. Věřím, že kombinace této legislativy a získání licence MiCA nám pomůže otevřít dveře, které jsou pro nás stále zavřené. Nedělám si ale iluze, že se vše okamžitě otočí o 180 stupňů. Kryptoměny jsou nová technologie, se kterou přichází jak mnohé benefity tak i nová unikátní rizika. Jediná cesta je trpělivě budovat vztahy a transparentně věci ohledně kryptoměn vysvětlovat.
Roman Valihrach, CEO první české kryptoburzy Coinmate
Ryze česká kryptoburza Coinmate je seriózním a dlouholetým hráčem na poli kryptoměn. Podporuje platby v korunách, soustředí se zejména na bezpečnost, snižování rizik a poskytování služeb na profesionální úrovni. Od svého vzniku v roce 2014 má přes 100 000 registrovaných uživatelů zejména z Česka, Slovenska a zemí střední a západní Evropy. Dle vize Coinmate mají být kryptoměny už dnes zastoupené po boku tradičních instrumentů v každém investičním portfoliu – a aby do kryptoměn mohl investovat skutečně každý, nabízí uživatelům burza maximálně přehledné rozhraní a kompletní podporu v češtině. Zároveň umožňuje obchodování s prověřenými kryptoměnami nebo možnost automatizovaného pravidelného spoření do bitcoinu a etherea pomocí funkce pravidelného nákupu. Zakladateli Coinmate jsou Roman Valihrach a Daniel Houška, jedni z prvních propagátorů bitcoinu a technologie blockchainu v Česku.
Více se můžete dozvědět na: coinmate.io
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daň z příjmů fyzických osob - Daňové přiznání / vyměření daně - formulář 2024
- Kalkulačka silniční daň - výpočet silniční daně za rok 2020
- Nezdanitelná část základu daně, § 15 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí kvůli koronaviru, daň z nabytí nemovitosti v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Osvobození od daně, § 4 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Zvláštní sazba daně, § 36 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění 25 5460 (vzor číslo 32)
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
FED ponechal sazby beze změny, trhy ovládla nejistota a zlato překonalo 3 000 USD
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Tomáš Volf, Citfin
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři