Okénko investora  |  18.02.2025 12:09:01

Investiční mistři odkryli své tahy: Kde teď sází Buffett a další legendy?

Přední americké investiční fondy v rámci regulatorní povinnosti minulý týden zveřejnily svá investiční portfolia amerických akcií v rámci formuláře 13F. Fondy jsou ze zákony povinny uvést kolik a jaké americké tituly prodaly či nakoupily ve čtvrtém kvartále 2024 a jaké tituly drží. Formuláře 13F vždy musí být podány do 45 dnů po skončení kalendářního čtvrtletí a jsou veřejně dostupné, lze je vyhledávat prostřednictvím databáze EDGAR na webu amerického SEC (Securities and Exchange Comission). V tomto článku popisujeme změny v portfoliích nejznámějších a vysoce úspěšných akciových investorů.

 

Warren Buffett (Berkshire Hathaway) – $267,2 mld. AUM

Ústředním tématem Buffettova Berkshire Hathaway v posledních kvartálech je rekordní množství hotovosti (325 miliard USD) a prodej akcií společnosti Apple. Hromadění peněz v Berkshire může naznačovat, že považuje americký akciový trh za drahý a nevidí atraktivní investiční příležitosti. Ačkoli něco pravdy na tom pravděpodobně bude, nezapomínejme, že Berkshire musí mít spoustu likvidity kvůli své pojišťovací činnosti a faktorem je i atraktivní výnos krátkodobých amerických dluhopisů. Co se týče Applu, v posledních letech výrazně snížil podíl této společnosti ve svém portfoliu z asi 51 % na současných 28 %, pravděpodobně kvůli diverzifikaci a vyšší ceně akcie, nikoliv kvůli ztrátě víry v její růstový potenciál. Zastavení prodejů v posledním kvartálu naznačuje, že Buffett Apple stále vnímá jako silnou investici.

 

Michael Burry (Scion Asset Management) – $77,4 mio. AUM

Michael Burry také známý jako „Big Short“ díky své velké sázce proti trhu v roce 2008 má velmi proměnlivé portfolio s obvykle zajímavými tituly, které často s odstupem času výrazně rostou. V posledních kvartálech se Burry přiklonil k čínským akciím, po celý rok 2024 jeho největší akciové pozice v portfoliu tvořily čínské společnost Alibaba, JD.com a nově i Baidu. V posledním kvartále Burryho Scion Management měl největší pozice právě v čínských společnostech Alibaba (16,4 %), Baidu (13,6 %) a JD.com (13,4 %). Ačkoli nutno dodat, že je poněkud zmenšil a za zhodnocené prostředky otevřel nové významné pozice ve společnostech Estee Lauder, Pinduoduo, či HCA Healthcare. Podobně i David Tepper (Appalossa Management) sází, a dokonce zvýšil své pozice v čínských gigantech Alibaba, JD.com a Pinduoduo.

 

Ray Dalio (Bridgewater Associates) – $21,8 mld. AUM

Legendární makroinvestor a zakladatel největšího hedgefondu na světě Bridgewater Associates ve 4. kvartále nebývale expandoval pozici v americkém indexu S&P 500, který tak nyní tvoří 22 % spravovaného portfolia. Mimo to také výrazně zvětšoval pozice v méně relevantních pozicích jako je Vistra, Advanced Micro Devices a Constellation Energy. Naopak významně umenšoval pozice ve velkých technologických společnostech Google, Nvidia, Meta a Microsoft.

 

Stanley Druckenmiller (Duquesne Family Office) – $3,6 mld. AUM

Skutečný strůjce Sorosovy velké sázky proti britské libře nyní úspěšně spravuje vlastní rodinné portfolio Duquesne. Největší pozicí v jeho portfoliu zůstává i nadále Natera Inc. (15,9 %), dále lehce umenšená Coherent Corp (7,5 %) a naopak posilněná pozice ve Woodward Inc (5,7 %). Ve 4. kvartále Stanley výrazně dokupoval akcie společnosti Teva Pharmaceutical, jejíž pozice v portfoliu tak téměř z nuly vyskočila na 5,6%. Odprodal asi čtvrtinu akcií v „korejském Amazonu“ - Coupang, o pětinu zvýšil podíl v tabákové společnosti Philip Morris International a otevřel nové drobné pozice ve společnostech United Airlines, Skechers a Amazon. Samotný George Soros pak výrazně navýšil pozice ve společnostech Google, Astrazeneca či Salesforce. Nově otevřel menší pozici například v indexu malých společností Russell 2000.

 

Bill Ackman (Pershing Square Capital Management) – $12,6 mld. AUM

Známý americký aktivistický investor s historií mnoha významných pádů a vzkříšení v roce 2024 překvapil otevřením rozměrných pozic ve společnostech Brookfield a Nike. Obě tyto pozice poněkud zvětšil ve 4. kvartále 2024 a naopak odprodal akcie společností Hilton Worldwide a Chipote Mexican Grill.

 

Na závěr je potřeba zmínit, že tyto změny v portfoliích investičních gigantů proběhly v období od října do prosince 2024. Ačkoli se tedy jedná o relativně čerstvé transakce, jejich povaha se mohla již výrazně proměnit v posledních 45 dnech. Tyto informace je lepší využívat pouze jako inspiraci a doporučujeme se jimi slepě neřídit bez vlastní důkladné analýzy investičního případu. 

Pavel Hubáček

Mgr. Timur Barotov

analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.


BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již téměř 30 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz nebo na: www.bhs.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út 15:35  Predikce Bank of America: Humanoidní roboti jako součást běžného života. Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Út 11:51  Skrytá síla stříbra Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)
Po 11:07  Cenová bouře mezi komoditami. Zatímco káva dosahuje maxim, kakao se propadá Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Po   9:18  Trump že neví co dělá? Jeho gambitem je recese Mgr. Timur Barotov (BHS)
14.03.2025  Zlato pokořilo hranici 3 000 USD: Co stojí za jeho růstem? Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688