Bernankeho návrat ke skorosokolům
Ben Bernanke ukazuje, co to znamená „po americku“ pracovat s očekáváním trhů. Po předchozím šoku trhů, který přišel po nezvykle holubičím tónu nedávného projevu, se Bernanke rozhodl, že bude nutné trhy uklidnit a ustoupil z vět, které si trhy vysvětlily, jako náznaky možnosti pokračování stimulačních programů. Ve středu zaznělo jasně, že FED s jejich ukončením počítá, což je, navzdory prohlášením, jako „Nezaměstnanost je velmi daleko od hodnot, s nimiž bychom byli spokojeni“, přeci jen dobrý signál.
V napjatém očekávání prohlášení, která je třeba vážit na laboratorních vahách, však poněkud zapadla data ze zbytku světa, která jsou, minimálně stejně důležitá, jako slova za půl roku končícího šéfa americké centrální banky.
Prvním zásadním číslem je německý ZEW index. Na jeho překvapivý propad trh příliš nereagoval, byl soustředěn na USA, přesto je, podle mého názoru, zapotřebí se u něj zastavit. Německo se stále potácí na úrovni „nerůstu“. Zhoršení jinak poměrně optimistického ZEW indexu ukazuje, že ani investoři nevidí příliš prostor pro zlepšení, a to navzdory poměrně optimistickým číslům ze zbytku Eurozony.
Důvodem k pokračující skepsi je, podle mého názoru, zejména vývoj v Číně. Stále více sílí hlasy, které tvrdí, že na čínská data není spolehnutí a že si je čínské vedení upravuje podle svého, aby odpovídaly spíše tomu, co je naplánováno, než realitě. Čína se také dostává do stavu, kdy rezignuje na výrazný hospodářský růst, který není schopná zařídit ani pomocí velmi agresivní monetární politiky. Nová čínská vláda se chce zavděčit, je však otázka, zda toho je schopná a zda není rozsah přiznávaných problémů výrazně za realitou.
Němcům, samozřejmě, takový vývoj nevadí, kancléřka Merkelová je na prahu finální části své předvolební kampaně a pokud v průběhu tohoto období něco nepotřebuje, tak propad ekonomiky, který by na ni mohl vrhnout negativní světlo.
Celá anabáze s názorovými změnami je pro trhy nepříjemná ještě z jednoho pohledu. Bernanke se, podle řady svých prohlášení, nechystá na konferenci v Jackson Hole. Je tedy otázka, k čemu FOMC nakonec přihlédne. Tak výrazné změny názoru, krátce před významnou událostí nejsou pro trhy nijak komfortní a výrazně zvyšují nervozitu na trhu, který má pak, v obdobích zvýšené nejistoty, sklon k výrazným výkyvům. Je proto takřka jasné, že nás čeká velmi horký konec léta a začátek podzimu.
Tomáš Kudela
Analytik SAB Finance a.s.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.01.2025
Natural 95 36.15 Kč | Nafta 35.42 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku