Greenspan
Alan Greenspan zemřel ve sto letech. Odchází muž, jehož jméno se stalo synonymem éry, kdy se zdálo, že centrální bankéři vyřešili ekonomický cyklus. A pak synonymem katastrof, které následovaly. Nekrolog legendy Fedu čteme ve chvíli, kdy jeho nástupce v třetí generaci Kevin Warsh přebírá nejen křeslo, ale i dilema, které Greenspan nikdy nedořešil: kde končí stabilizace ekonomiky a začíná pumpování bublin.
Greenspanův mandát splnil všechny tři metriky Fedu: nízká inflace, nízká nezaměstnanost, nízké dlouhodobé sazby. Produktivita rostla díky globalizaci, internetu a přílivu pracovní síly z Mexika. A Fed tomu nestál v cestě. Až do poloviny devadesátých let byl Greenspan vnímán jako pokračovatel Volckerova jestřábího dědictví. V prosinci 1996 varoval před „iracionálním optimismem". Pak si to rozmyslel.
Zlomem byl podzim 1998. Ruský default a kolaps LTCM přiměly Greenspana k záchranné akci a snížení sazeb. Ale také k veřejnému odsouzení od Paula Volckera. Trh, který vypadal, že dosáhl vrcholu, zkolaboval. Po prasknutí dot-com bubliny Fed drasticky snížil sazby, volné peníze zamířily do hypoték a daly vzniknout další bublině, tentokrát v nemovitostech, která vyvrcholila krizí 2008. Od LTCM se v tržním lexikonu usídlil „Greenspan put": víra, že Fed vždy zachrání akciový trh. To vytvořilo morální hazard, jehož důsledky žijeme dodnes.
Proč je to aktuální: Scott Bessent, Trumpův ministr financí, explicitně vzkřísil Greenspanův příklad, aby podpořil argumenty pro snížení sazeb: „Greenspan odolal předčasným zvýšením sazeb během technologického boomu devadesátých let . A historie mu dala za pravdu". Kevin Warsh chce návrat ke Greenspanovu komunikačnímu stylu: žádné tiskové konference, žádné projekce sazeb, záměrně mlhavé výroky, které nikoho k ničemu nezavazují.
Greenspanovo poslední dědictví je „conundrum": záhada, proč dlouhodobé sazby nereagovaly na krátkodobé zvyšování. Tehdy za tím stála Čína a její akumulace amerických dluhopisů. Dnes čelíme opačnému problému: výnosová křivka se podle dat blíží nejvyšším úrovním od roku 2022 a trh čím dál silněji započítává zvýšení sazeb Fedu.
Současně zažíváme léto rekordních dluhových emisí. Jen za první polovinu června překročily emise investičního stupně 120 mld USD. To jsou 3 směrodatné odchylky oproti normálu. Patnáct největších dealů tvoří 57 % nabídky. A spready se nehýbou. Trh je ochoten koupit cokoli, co velké AI firmy prodávají: dluhy i akcie. To je přesně ta kombinace, která by Greenspanovi v jeho poslední dekádě u Fedu měla být povědomá: masivní poptávka po riziku financovaná levným dluhem.
SpaceX to ilustruje dokonale. Poprvé prodává dluhopisy investičního stupně. Moody's dalo rating Baa1, Fitch BBB+, S&P BBB. Firma ztratila 4,3 mld USD za poslední čtvrtletí při tržbách 4,7 mld USD. „Očekáváme významné kapitálové výdaje po řadu let, než se naše AI produkty stanou ziskovými, k čemuž nemusí nikdy dojít," varuje SpaceX investory. Přesto: investiční stupeň. Jak píše Matt Levine v Money Stuff, kouzlo spočívá v tom, že SpaceX je nyní veřejně obchodovaná firma za 2 biliony dolarů, a to samo o sobě z ní dělá „dobrý kredit". OpenAI, která zveřejnila (resp. unikly) finanční výkazy ukazující provozní ztrátu 21 mld USD za rok 2025, má na rozvaze 665 mld USD budoucích závazků na čipy, energii a datová centra. Obrovská část moderních finančních trhů je v konečném důsledku postavena na úvěruschopnosti OpenAI.
Konsenzuální pohled: Greenspan udělal chybu, že příliš dlouho držel sazby nízko a vytvořil morální hazard. Žijeme v době? Bude Warsh disciplinovanější? Kontrariánský hlas: Bessent má pravdu, Greenspan správně identifikoval produktivní boom a nedusil ho a dnešní AI boom si zaslouží stejný přístup. Scott Galloway má explicitně opačný názor: „Tohle mi připomíná rok 1999. Technologický sektor je tak rozpálený, že fundamenty přestaly hrát roli a násobky se jen nafukují." Trh by se měl navíc zamyslet, co se stane, když AI firmy investičního stupně (SpaceX, brzy OpenAI a Anthropic) začnou masivně emitovat dluh a morální hazard se přesune z bank na AI konglomeráty. Greenspan put se může stát AI putem.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Greenspan: Dluhopisová bublina praskne náhle a bude to nepříjemná zkušenost
- Nechte daně být, vzkazuje ex-šéf Fedu Alan Greenspan Donaldu Trumpovi
- Zprávy o zlatě - Greenspan: Se zlatým standardem by se tohle nestalo
- Greenspan: Se zlatým standardem by se tohle nestalo
- Bitcoin strmě padá - Čína omezí jeho obchodování, Greenspan ho považuje za bublinu
- Greenspan nerozumí tomu, proč euro oslabuje (16.8.2012)
- Greenspan: Dluhopisová bublina praskne náhle a bude to nepříjemná zkušenost - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
23.06.2026 Jaké pojištění by si měl člověk při cestě do…
23.06.2026 Kde bydlí vaše data? Napětí v Hormuzu…
23.06.2026 Recenze platformy pro obchodování CDF –…
Okénko investora

Miroslav Novák, Citfin

Štěpán Křeček, BHS

Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Čokoláda budoucnosti? Velcí hráči investují miliardy do kakaa ze „zkumavky“

Petr Lajsek, Purple Trading

Jakub Petruška, Zlaťáky.cz

Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři



