Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Práce  |  04.11.2024 15:50:11

Co se vyplatí o novém zaměstnavateli zjistit, abyste byli v nové práci spokojeni

home office ilustrační

Pokud se rozhodnete pro změnu zaměstnání, jistotu, že si přechodem jinam polepšíte, mít nikdy nebudete. Přesto můžete něco udělat, dopředu se zaměřit na několik faktorů, které velkou měrou rozhodují o tom, jestli budete v nové práci spokojeni. Které to jsou?

Jak velkou budu mít autonomii?
„Jinými slovy, jak velkou budu mít možnost dělat si věci po svém. Zvlášť lidé s dostatkem praxe se těžko smiřují s tzv. mikromanagementem, kdy jim šéf neustále dýchá za krk. Vyžaduje časté reportování, každou chvíli postup podřízeného hodnotí nebo rovnou kritizuje. Když člověk nemá nad svou prací kontrolu a pořád mu do ní někdo mluví, brzy ztrácí motivaci,“ říká Tomáš Pavlíček z portálu Atmoskop.cz a dodává: „Proto se vyplatí se na míru autonomie, které se zaměstnanci ve firmě těší, zaměřit. Klidně se na pohovoru zeptejte, jak často byste museli podávat o své práci reporty nebo jestli je zvykem, že zaměstnanci pracují na úkolech samostatně. Dejte příklad z minula, ať už pozitivní, nebo negativní, a nastiňte s jeho pomocí, co by nejlépe vyhovovalo vám.“

Kdy a odkud budu moci/muset pracovat
Možnost rozhodnout si, co kdy a odkud udělám se ve firmách rozšířila díky nutnosti pracovat na dálku. Zaměstnanci si na tento volnější režim zvykli a do „původního“ stavu už se chce málokdo vracet. Některé firmy si to uvědomují a jdou v tomto přání zaměstnancům naproti, jiné se naopak nemůžou dočkat, až budou zase pět dní v týdnu praskat kanceláře ve švech.

Patříte-li mezi vyznavače svobody, pokud jde o místo a čas výkonu práce, zjistěte si pohled budoucího zaměstnavatele. Vyžadují, abyste byli na pracovišti jeden, dva nebo tři dny v týdnu? Musíte přijet na osm hodin nebo se stačí zúčastnit hlavní porady? Pracovní rytmus bude určovat rytmus vašeho života. Proto se na to zeptejte a vyjednávejte o tom už před nástupem.

Na šéfovi záleží
Jaký je přímý nadřízený rozhoduje velkou měrou o tom, jak se budeme v práci cítit. Když jsme s přímým nadřízeným jedna krevní skupina, do práce se většinou těšíme a žije se nám v ní radostněji. „Proto si budoucího šéfa proklepněte už na pohovoru. Jestli je vám dotyčný sympatický, odpovídá na vaše otázky tak, že tomu rozumíte, nebo má podobný smysl pro humor, je pravděpodobné, že si s ním nebo s ní sednete i po pracovní stránce. A také s kolegy, které si takový člověk vybral. Jestli máte ale z budoucího šéfa pocit, že je to divný pavouk, na vaše otázky odpovídá tak, že z toho nejste moudří, a dělá vtipy, které nechápete, nejspíš to bude skřípat i později,“ doporučuje Tomáš Pavlíček z Atmoskop.cz .

Nejsou sto let za opicemi?
Technologie dnes ovlivňují nejen naše pracovní životy. Neměly by nám vládnout, nicméně jsou každodenně používanými nástroji nezbytnými k plnění úkolů. A je rozdíl, jestli budete pracovat s pomocí něčeho, co jste používali před patnácti lety, nebo s technologií, která jde s dobou. Navíc umět pracovat s nejnovějšími technologiemi se vyplatí i do budoucna, až budete jednou místo opět měnit. A v neposlední řadě technologická vyspělost firmy vypovídá o její progresivitě.

Jak se firmě daří a jaké má výhledy do budoucna
Zkuste i na to na pohovoru zavést řeč. Je předmět jejího podnikání stále životaschopný a udrží se na trhu i do budoucna? Také v tomto případě se vyplatí udělat si přehled dopředu a ptát se na konkrétní věci – například zda se firmě daří udržet a posilovat svoje působení na trhu rozšiřováním portfolia výrobků či služeb, nebo spíš expanzí na vzdálenější trhy? Jaké plány má ohledně udržení své pozice do budoucna? Doba přeje přizpůsobivým. Nastoupit do firmy, které ujíždí vlak, není příliš prozíravé.

TIP na závěr: Ještě, než vyrazíte na pohovor, podívejte se, co píšou o firmě na Atmoskop.cz, kde hodnotí podniky současní i bývalí zaměstnanci. Na to, co vás zaujme nebo znepokojí, se na pohovoru zeptejte, klidně i s odvoláním na zdroj.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688