Vznikne nový výzkum trhu práce mezi zaměstnavateli - Poradní sbor Úřadu práce ČR
Poradní sbor Generálního ředitelství Úřadu práce ČR přináší výstupy ze svého nejnovějšího jednání. Klíčovým úkolem je posilování aktivní politiky zaměstnanosti.
• ČR má jednu z nejnižších fluktuací v měřených zemích OECD – 15 % (průměr OECD 22 %), přitom:
o Klientům Úřadu práce ČR vzroste mzda při změně zaměstnání o 8 % o Klientům, kteří mění práci dobrovolně dokonce o 12 %
• Ačkoliv se výše nezaměstnanosti drží stále nízko (v srpnu 3,8 %), Úřad práce ČR připravuje rozbor všech částí aktivní politiky zaměstnanosti, aby mohl ještě lépe cílit svou pomoc.
• Češi se rekvalifikují. Od začátku roku do konce srpna absolvovalo rekvalifikaci přes 25 000 účastníků.
• V rámci zvolené rekvalifikace, do které se řadí i digitální kurzy, jsou rovnoměrně zastoupeni lidé se všemi stupni vzdělání. Je to rozdíl oproti klasické rekvalifikaci, kde dominují lidé s výučním listem (více než 30 % ze všech účastníků).
• 77 % firemního vzdělávání vyplývá ze zákonné povinnosti nebo je nastavené centrálou firmy. Na samotný rozvoj zbývá 23 % vzdělávacích aktivit zaměstnavatelů. Úřad práce umožňuje rekvalifikaci nejen uchazečům o zaměstnání, ale i všem ostatním.
• Cílená rekvalifikace je nezbytnou součástí změny trhu práce. Například, počet lidí, kteří pracují v administrativních a podpůrných činnostech, se od roku 2000 zdvojnásobil. Oproti tomu těžba a dobývání jsou na méně než polovině zaměstnanců oproti roku 2000.
Vývoj počtu zaměstnanců ve vybraných odvětvích (4. čtvrtletí 2000 = 100 %) (zdroj: ČSÚ 2023)
Chystá se nová podoba výzkumu trhu práce u zaměstnavatelů
Úřad práce v současnosti připravuje kompletní redesign výzkumu trhu u zaměstnavatelů, který Úřad práce každoročně pořádá. Změna významně sníží počet otázek kladených zaměstnavatelům, které zaměstnavatelé vyplňují již v jiných dokumentech, a přidá otázky směrem do budoucnosti. Výsledkem bude jeden z nejrozsáhlejších výzkumů tohoto typu v České republice. Dotazník se standardně zasílá 30 000 zaměstnavatelům a response je v jednotlivých krajích obvykle přes 70 %. Agregovaný výstup bude dostupný veřejnosti a přispěje k lepšímu porozumění situaci na trhu práce a plánů firem do budoucna.
„Redesign našeho výzkumu trhu je klíčovým krokem k získání přesnějších a relevantnějších dat o trhu práce. Snížením nadbytečných otázek a rozšířením zaměření na budoucí trendy můžeme lépe předvídat a reagovat na potřeby zaměstnavatelů i zaměstnanců,“ vysvětluje Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce ČR. Tento moderní přístup umožní vytvářet strategie, které jsou více zaměřené na skutečné požadavky trhu a podpoří efektivní rozhodování na všech úrovních. Poradní sbor tento krok podpořil, očekává přitom významné zpřesnění a cílení aktivit nejen pro Úřad práce, ale i trh jako celek.
„Pokud chceme zajistit růst přidané hodnoty, zvýšit produktivitu a konkurenceschopnost, musí firmy, ale i veřejná sféra, nezbytně projít hlubokou digitální transformací. Oblast digitálního Re/-up skillingu, zejména v oblasti průlomových technologií, se musí stát strategickou prioritou,“ doplnil Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Na definování současných i budoucích kvalifikačních požadavků trhu práce se musí aktivně podílet zaměstnavatelé. Na kvalitě těchto vstupních informací pak závisí míra relevance vzdělávacích programů potřebám firem,“ doplňuje Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR.
Rekvalifikace a celoživotní vzdělávání jsou klíčem k prosperitě lidí i celé země
„Naším cílem je neustále zlepšovat jednotlivé programy včetně všech druhů rekvalifikací tak, aby odpovídaly dynamicky se měnícím potřebám trhu práce a podporovaly dlouhodobou prosperitu našich občanů. Zjednodušeně řečeno, chceme našim občanům pomoct vydělávat víc,“ připomíná generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
Díky intenzivní spolupráci Úřadu práce ČR a Poradního sboru lze ještě efektivněji identifikovat prioritní potřeby zaměstnavatelů i občanů. Tento přístup Úřadu práce umožňuje zaměřit své rekvalifikační kapacity na klíčové oblasti, které přispívají k růstu produktivity a ekonomické prosperity nejen jednotlivců ale i celých podniků. Pro připomenutí, od začátku letošního roku se na rekvalifikace přihlásilo již více než 25 000 občanů, což výrazně překonává minulé období a ukazuje rostoucí důvěru veřejnosti v činnosti Úřadu práce.
„Rekvalifikace jsou klíčové pro zvýšení produktivity práce a pro rozvoj firem směrem k vysoké přidané hodnotě produkce. Oceňujeme proto podporu rekvalifikací ze strany úřadu práce a apelujeme na jejich směřování do co nejvyšší kvality“, říká Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR.
Podle Zdeňka Zajíčka, prezidenta Hospodářské komory ČR, jsou tahounem zapojení populace do dalšího profesního vzdělávání firmy, jen minimálně se v nových odborných i měkkých dovednostech vzdělávají sami občané ve svém vlastním zájmu. Z hlediska podílu pravidelně se vzdělávajících dospělých zaostáváme za celoevropským průměrem. Proto je třeba navrhnout nástroje podpory individuálního vzdělávání, které zvýší motivaci dospělých se celoživotně učit (např. vouchery nebo vzdělávací účty).
Podmínkou pro úspěšnou motivaci Čechů se dále vzdělávat je volba správných komunikačních kanálů, aby se sdělení neminula účinkem. „Způsoby, jakými Češi konzumují informace, se mohou významně lišit,” říká Vojtěch Prokeš, šéf výzkumu společnosti Behavio. „Z veřejně dostupných dat na atlascechu.cz je patrné, že zatímco lidé ve věku od 18 do 29 let čtou online tisk častěji než průměrná populace (83 % mladých oproti 75 %), Češi a Češky ve středním věku (45–64 let) tráví nejvíce času u televize (75 %),” dodává Vojtěch Prokeš.
Pochvala za povodně
Zástupci klíčových českých institucí se na posledním jednání Poradního sboru Generálního ředitelství Úřadu práce ČR věnovali také dalším tématům. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula i Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů ocenili obrovské nasazení a zapojení zaměstnanců Úřadu práce. Podobně pozitivně byly hodnoceny i aktivity ve spojitosti s Liberty, kdy se osvědčila mimořádně intenzivní spolupráce mezi Úřadem práce a odborovými organizacemi.
Na svém dalším jednání se bude Poradní sbor zabývat detailním rozborem oblastí postižených povodněmi a možnostmi další pomoci, bude analyzovat ekonomické dopady aktivit Aktivní politiky zaměstnanosti a řešit i téma bezpečnosti, která se stává významným tématem z důvodu růstu incidentů v prostorách Úřadu práce.
Poradní sbor Generálního ředitelství Úřadu práce ČR vznikl v květnu letošního roku. Jeho úkolem je mimo jiné rozhodovat, jak nejlépe v jednotlivých regionech ČR využít prostředky a nástroje na transformaci trhu práce, které má Česko díky Úřadu práce k dispozici. V poradních sborech, které fungují při Generálním ředitelství Úřadu práce a ve všech regionech Česka, jsou zastoupeny klíčové instituce od velkých zaměstnavatelů, zástupců malých a středních firem, zástupců zaměstnanců i odborů, sociálních partnerů, a také orgánů státní správy, včetně ministerstva školství a samospráv až po neziskový sektor.
Kontakt pro média:
Michal Kovařík
tiskový mluvčí Úřadu práce ČR
M: 00 420 608 194 194
E: tiskove@uradprace.cz
Ke stažení
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?