DenikN, komentář P. Musila: Může za růst cen nenasytnost firem? Veřejná debata ukazuje
Komentář Petra Musila: V souvislosti s projednáváním takzvané velké důchodové reformy se ve veřejném prostoru opět objevují nápady, jak vyřešit udržitelnost českého penzijního systému, aniž by to kohokoli bolelo. Prý nemusíme dělat nic, protože stačí, když zvýšíme porodnost. A jako zálohu máme dopady robotizace a digitalizace, které radikálně zrychlí růst produktivity práce. Jenže ani babyboom, ani roboti spásu důchodového systému nepřinesou.
Směřování českých veřejných financí sledujeme v Národní rozpočtové radě ve Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí (dále jen Zprávě). V horizontu příštích 50 let popisujeme vývoj při stávajícím nastavení parametrů, které mají na veřejné finance vliv.
Jde o projekci, nikoli o predikci, jak naši oponenti občas mylně tvrdí. Chceme zkrátka získat obrázek o tom, jak se bude vyvíjet bilance celých veřejných rozpočtů, bilance penzijního systému a dluh sektoru veřejných institucí za předpokladu, že klíčové parametry (hospodářský růst, daně, mechanismus valorizace penzí a dalších veřejných výdajů, věk odchodu do důchodu a podobně) zůstanou nastavené tak, jak jsou dnes.
Mávněme proutkem a zvyšme porodnost
Tento obrázek není vůbec příznivý. V základním scénáři naší aktuální projekce dluh sektoru veřejných institucí (veřejný dluh) v horizontu 50 let přesáhne 200 procent HDP. Na projektovaném vývoji se nejvíce podepisuje očekávané stárnutí populace, jež začne zejména po roce 2030 enormně zatěžovat důchodový systém. Jednak do penze začnou odcházet silné generace narozené v 70. letech minulého století, jednak je v adekvátní míře nedokážou nahrazovat početně slabé generace narozené v 90. letech a na počátku tohoto tisíciletí. A nastolený porodnostní trend naznačuje, že situace se sama od sebe výrazně nezlepší.
Ve veřejném prostoru se proto čas od času objevují „zaručené“ recepty, jak náš penzijní systém zachránit. Zdánlivě je to přece velice jednoduché: Stačí, když stát bude dělat vše proto, aby se porodnost zase zvýšila. Proto jsme v naší Zprávě zpracovali alternativní projekci, která v sobě zvýšení porodnosti zahrnuje. Porodnost může relativně rychle vzrůst jedině tehdy, když vzroste úhrnná plodnost (počet živě narozených dětí připadajících na jednu ženu), protože počet žen (které by mohly rodit, a přispívat tak k vyšší porodnosti) je v daném okamžiku konstantní.
Pokračování komentáře najdete na webu denikn.cz.
Autoři: NRR/UNRR
DenikN.cz, 30.10.2024 – autorem je Petr Musil, člen NRR. Celý komentář také na webu denikn.cz.
Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Činnost Národní rozpočtové rady zároveň přispívá k udržitelnosti veřejných financí České republiky a snižuje riziko nadměrného zadlužování státu. Členy Národní rozpočtové rady jsou Mojmír Hampl (předseda), Jan Pavel a Petr Musil.
Více informací na: www.rozpoctovarada.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Státní rozpočet:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz