Pár slov k tvrdosti inflačních cílů a inflaci jako výhradně monetárním jevu
Můžeme říci, že vlhkost vzduchu na daném místě v daném čase je ovlivněna celou řadou faktorů. Zrovna tak ale platí, že je výhradně „vodním“ jevem – vždy nakonec závisí na tom, kolik vodní páry ve vzduchu je. Poměrně často je rozporováno to, že inflace je vždy výhradně peněžním/monetárním jevem. Je to ale podobné jako s onou vlhkostí vzduchu. A souvisí to s tím, co můžeme nazvat tvrdostí inflačních cílů.
Když jsem tu o inflaci jako peněžním jevu psal před pár lety, jako protinázor zaznělo například to, že ceny energií nezajímá, co dělají centrální banky se svou monetární politikou a peněžní nabídkou. Já nesouhlasím. Představme si nějaký šok na nabídkové straně trhu s ropou. Ten prudce tlačí ceny energií nahoru a následně nahoru celou cenovou hladinu. K tomu si představme centrální banku (nejlépe Fed) s extrémně tvrdým inflačním cílem. Tedy centrální banku, kterou nezajímá ekonomická aktivita, zaměstnanost, ani postupné a dlouhodobé dosahování inflačního cíle. Chce ho mít hned a za každou cenu tam, kde „má být“.
Taková centrální banka by postupovala extrémně razantně, prudce by zvedla sazby a snižovala peněžní nabídku. Ne o pár procentních bodů, ale třeba desítky. A svého cíle by dosáhla i když za naprosto neadekvátních nákladů na straně zaměstnanosti a ekonomické aktivity. Dá se to velmi, velmi zjednodušeně představit i tak, že pokud kvůli nabídkovému šoku poroste dolarová cena ropy třeba o 10 %, ale Fed teoreticky sníží peněžní bázi na polovinu, pro cenu ropy bude rozhodující spíše druhý, než první faktor. Mírně řečeno.
Fed, ECB a další banky mohou tedy vždy zahýbat s peněžní nabídkou (a/nebo cenou peněz) tak razantním způsobem, že to eliminuje vše ostatní. To, že se tak v praxi většinou z dobrých důvodů neděje, na tom nic nemění. Inflace je v tomto smyslu „výhradně“ monetárním jevem, - je „vždy v konečném důsledku“ monetárním jevem. Množství peněz a jejich cena je vždy tím, co nakonec rozhodne, i když se to nezdá kvůli jejich relativně umírněným změnám (ve srovnání s tím, co by bylo teoreticky možné).
Výše uvedené píšu dnes i ve spojitosti s onou pomyslnou tvrdostí inflačních cílů. Včera jsme se dívali na predikce Natixisu týkající se vývoje produktu a inflace v hlavních světových ekonomikách. Viděli jsme, že v USA by podle očekávání banky měla být inflace ještě v příštím roce nad 2 % (v eurozóně letos). Pokud by přitom ve výše uvedeném duchu byly cíle extrémně tvrdé, již nyní by inflace byla zpět u 2 % kvůli drastickému monetárnímu utažení dopadajícímu tvrdě na celou ekonomiku (pokud by se podařilo nepřestřelit směrem dolů). Dnešní tabulka ale ukazuje, že obě centrální banky budou (podle predikcí) sazby snižovat:

Zdroj: X
Inflace tedy není na 2 %, podle Natixisu by neměla být ani do konce příštího roku (v USA) a sazby půjdou přesto dolů. V tomto smyslu tedy jde o cíle dost měkké, ale ona měkkost (či tvrdost) je dost relativní. Poslední inflační čísla v USA to možná změnila, ale ještě nedávno zaznívaly názory, že Fed by měl snižovat sazby mnohem více jako prevenci rizika recese. Jinak řečeno, z takového pohledu šel Fed za inflačním cílem stále příliš tvrdě.
Třeba pan El-Erian i nyní tvrdí, že Fed by neměl být 2 % cílem „posedlý“. Jinak řečeno, tento ekonom radí k větší měkkosti cíle. Motivací mu je pravděpodobně obava o to, že přílišná tvrdost (z jeho pohledu) by nesla neproporcionální náklady na straně ekonomické aktivity. Samostatnou diskusí je pak prodleva, s jakou monetární politika ekonomiku ovlivňuje. V případě predikcí pro USA ale hovoříme o tom, že inflace nebude (v průměru) na cíli ani příští rok a sazby již jdou dolů od září (a Natixis počítá s dalším poklesem). Tím vším přitom nechci říci, že Fed by měl postupovat tvrději – je to svým způsobem i poukázání na to, jak moc dávají centrální banky pozor i na neinflační cíle (vyřčené i nevyřčené).
Jiří Soustružník
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace už není monetárním jevem? Jen u malých dětí na zadním sedadle
- Inflace vždy a všude monetárním jevem?
- Zvedání inflačního cíle a možná jen malý krok na změnu monetárního a ekonomického režimu
- Téma dne: Inflace je dočasný jev, který za pár měsíců začne odeznívat, shodují se ekonomové
- Tůma (ČNB): Rychlý růst cen je jen dočasný jev, během několika čtvrtletí se inflace vrátí k cíli ČNB
- Slova o nejrychlejším růstu globální ekonomiky se rozplynula jako pára nad hrncem
- Tajemství chybějící inflace. BIS navrhuje snížit inflační cíle na 0
- Česká inflace se dále vzdaluje inflačnímu cíli (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets