Inflace v eurozóně potvrdí zářijový “cut” ECB
Širší desinflační vývoj a pokles sazeb v USA jako signál pro ECB.
Předběžné odhady inflace v Německu a Španělsku naznačují, že dnes zveřejněný výsledek za celou eurozónu může překvapit směrem dolů. Zatímco ve Španělsku poklesla meziroční míra inflace z 2,8 % na 2,4 %, v Německu cenové tlaky zvolnily ještě viditelněji – z 2,6 % na 2,0 % (tržní koncensus počítal se snížením na 2,2 %), což je nejnižší hodnota od března 2021.
Za zvolněním inflačních tlaků u našich sousedů stojí primárně příznivý efekt srovnávací základny z titulu levnějších energií (meziročně -5,1 %), ale také nižší ceny zboží. Služby mezitím stále zdražují meziročním tempem 3,9 % a zůstávají tak podobně jako jinde v Evropě nejpersistentnější složkou inflace, jejíž ústup je relativně pozvolný. Z pohledu měnové politiky ostře sledovaná jádrová inflace v meziročním vyjádření mírně zvolnila z 2,9 % na 2,8 %.
Trhy očekávají, že inflace v eurozóně v srpnu poklesla z meziročních 2,6 % na 2,2 %, zatímco jádrová inflace by měla podobně jako v Německu zvolnit o desetinu procentního bodu na 2,8 %. To bude z našeho pohledu jasný signál pro Evropskou centrální banku, aby po červencové pauze přistoupila v září k dalšímu snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů na 3,5 %.
Vedle širšího desinflačního procesu může hrát v rozhodování ECB roli také dění na druhé straně Atlantiku. Fed totiž v září (před zasedáním ECB) přistoupí k prvnímu snížení úrokových sazeb, které může být rovnou o půlprocentního bodu. V takovém případě by trhy mohly zvýšit tlak na ECB a začít sázet na razantnější krok také v eurozóně, i vzhledem k tomu, že růstová dynamika je již po delší dobu malátná a ani předstihové indikátory neslibují výrazný obrat kurzu.
Přestože by tento krok měl své opodstatnění a snížil by riziko, že ECB zůstane tzv. za křivkou a ekonomiku eurozóny utlumí až příliš, považujeme jej za velmi málo pravděpodobný vzhledem k deklarované opatrnosti a nemalé míře mentální rigidity uvnitř Rady guvernérů.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?