Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  06.06.2024 07:37:47

ECB dnes zahájí cyklus snižování úrokových sazeb (Ranní zpráva z finančního trhu)

Hlavní událostí dneška by mělo být zahájení cyklu snižování úrokových sazeb ze strany ECB. Ty by měly jít dolů o 25 bb, nicméně jejich další pokles bude pravděpodobně pouze pozvolný. V tuzemsku bude zveřejněn dubnový vývoj průmyslové produkce. Od té vlivem obnovené výroby aut očekáváme meziměsíční nárůst o 1,2 % po březnovém poklesu o 1,7 %. Z Německa pak přijdou statistiky továrních objednávek a z USA bilance zahraničního obchodu a týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Tuzemská průmyslová produkce meziročně zhruba stagnuje

Evropská centrální banka by dnes měla začít se snižováním úrokových sazeb. Ukazují na to vyjádření většiny jejích čelních představitelů. Předpokládáme snížení všech tří měnově politických sazeb o 25 bb, což je zároveň analytický konsensus i očekávání finančních trhů. Mělo by tak jít o široce očekávaný krok. Další vývoj sazeb však tak jednoznačný není, když jádrová inflace se v eurozóně drží stále relativně vysoko (v květnu dosáhla 2,9 % y/y), především vlivem pokračujícího rychlého růstu cen služeb (4,1 % y/y). Přestože celková inflace podle naší prognózy na podzim klesne pod 2 % y/y, ta jádrová se po zbytek roku bude pravděpodobně pohybovat kolem 2,7 % y/y. Důvodem jsou hlavně rychle rostoucí jednotkové mzdové náklady, a to i v důsledku utlumené dynamiky produktivity práce. Růst mezd podle všeho v eurozóně na začátku letošního roku zrychlil, zatímco ECB očekávala jeho zpomalení. Centrální banka to vysvětluje tím, že se jednalo o dočasný vliv mimořádných odměn. Ten se jistě v dynamice promítl, avšak podle nás existuje riziko, že mzdový růst zůstane zvýšený také v následujících čtvrtletích. Pokles sazeb tak podle nás bude pouze pozvolný, když pro každé čtvrtletí očekáváme snížení o 25 bb, a to až do doby, kdy depozitní sazba dosáhne své neutrální úrovně ve výši 2,5 %. K tomu by podle nás mělo dojít až ve druhé polovině příštího roku. Po červnovém snížení sazeb tak to další očekáváme v září. Další kroky jsou již spojeny s větší mírou nejistoty a budou pravděpodobně záviset na nově zveřejněných datech. Nelze tudíž vyloučit skutečnost, že po zářijovém snížení může ECB proces snižování sazeb na nějakou dobu přerušit. Centrální banka dnes také zveřejní novou prognózu, zásadní změny ovšem nečekáme. Více k našemu očekávání ohledně kroků ECB píšeme zde: https://bit.ly/456IGQb.

Tuzemská průmyslová produkce podle nás zůstala volatilní při zhruba stagnujícím meziročním vývoji. Pro duben odhadujeme meziměsíční nárůst celkové průmyslové produkce o 1,2 % po jejím předchozím poklesu o 1,7 %. K tomu by měla přispět zejména obnovená výroba aut, kterou v březnu omezoval nedostatek výrobních vstupů. Toto omezení do určité míry přetrvávalo, avšak v menším rozsahu. Výrobu by mělo stále podporovat také dokončování a vyskladňování dříve rozpracované produkce. Tento vliv by měl být nadále patrný rovněž ve vysokém přebytku zahraničního obchodu. V meziročním vyjádření odhadujeme silný růst průmyslové produkce o 8,8 %, který je ale dán tím, že letošní duben měl z důvodu brzkých Velikonoc oproti tomu loňskému o tři pracovní dny více. Po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů meziroční růst podle nás dosáhl pouze 0,1 %.

České tržby v maloobchodu a službách zklamaly

České maloobchodní tržby bez prodejů aut v dubnu v reálném vyjádření meziměsíčně stagnovaly, zatímco měsíc předtím ještě rostly rychlým tempem o 1,2 %. V meziročním vyjádření byly po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 5,3 %, což byl ve srovnání s tržním konsensem (+5,5 % y/y) mírně horší výsledek. Solidní meziroční růst je z velké části dán nízkou srovnávací základnou. Za předpandemickým únorem 2020 tržby bez prodejů aut zaostávaly o 2,7 %. Slabé byly v letošním dubnu rovněž prodeje služeb. Ty také reálně pouze meziměsíčně stagnovaly. Významně směrem dolů byl navíc revidován údaj za březen. Zatímco původně březnová data ukazovala na zvýšení tržeb o silné 1 % m/m, po revizi tento růst činí jen 0,4 % m/m. Mírně směrem dolů byly v předchozích měsících revidovány i maloobchodní tržby. Dubnová data tržeb potvrdila, že oživení spotřebitelské poptávky bude pravděpodobně probíhat pouze pozvolným tempem. Trend tedy zůstává růstový, z měsíce na měsíc však dochází k častým výkyvům a navíc i revizím dat. K pokračujícímu zvyšování výdajů domácností by měl pomoci obnovený růst reálných mezd a zlepšení na straně spotřebitelského sentimentu. Více jsme dubnová data tržeb analyzovali zde: https://bit.ly/Sales_Apr24.

PMI z Evropy i Číny zůstávají nad 50 body. Zpřesněné odhady za květen ukázaly na mírné zlepšení pro Německo a jen kosmetické zhoršení pro eurozónu. To se v obou případech týkalo jak sektoru služeb, tak i kompozitního ukazatele. Podobně také v Číně se oba indikátory nadále pohybují v pásmu expanze. Zatímco ale čínský PMI z průmyslu se rovněž nachází nad 50 body, o tom evropském a německém toto rozhodně říct nelze.

Na globálních měnových trzích panoval klid, lokální měny mírně posílily. Americký dolar včera vůči euru jen nepatrně zpevnil o zhruba 0,1 % k úrovni 1,087 USD/EUR. Z globálních dat byl zveřejněn americký ISM index ze služeb za květen, který pozitivně překvapil. Došlo totiž k jeho nárůstu z 49,4 b. na 53,8 b., zatímco se očekávalo zvýšení na 51,0 b. Významně se na tom podílelo lepší hodnocení nových objednávek, které potvrzuje přetrvávající robustnost americké poptávky (navzdory jejímu částečnému ochlazení). ADP report naopak mírně zklamal, když za květen ukázal na 152 tis. nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru (konsensus činil 175 tis.). Předvídací schopnost ADP reportu před pátečními oficiálními statistikami z nezemědělského sektoru je však poměrně malá. Všechny měny středoevropského regionu včera vůči euru posílily v rozsahu 0,3-0,6 %. Nejlépe dopadl maďarský forint, který následovala tuzemská měna. Vzruch na trhy nepřinesla polská centrální banka, která v souladu s očekáváními ponechala na včerejším zasedání úrokové sazby beze změny. Kurz koruny se pohyboval poblíž 24,60 CZK/EUR a byl tak nejsilnější od zhruba poloviny ledna.

Autor: Martin Gürtler

Investiční bankovnictví Komerční banky

Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688