ECB dnes sazby nesníží, tento krok čekáme až v červnu (Ranní zpráva z finančního trhu)
ECB ponechá na dnešním zasedání nastavení měnových podmínek nezměněné. První snížení úrokových sazeb předpokládáme v červnu, a to o 25 bb. Komunikace centrálních bankéřů by ale vzhledem k nejistotě ohledně další trajektorie dezinflace měla podle nás zůstat jestřábí. Takovouto rétoriku zřejmě uslyšíme i od vystoupení představitelů amerického Fedu. Americké ceny průmyslových výrobců v březnu zpomalily svou meziměsíční dynamiku, v meziročním vyjádření ale zrychlily.
Překvapí po včerejších amerických CPI i PPI?
Nepředpokládáme, že na dnešním zasedání ECB změní nastavení úrokových sazeb. Centrální bankéři by však již mohli nabídnout jasnější signály ohledně prvního snížení sazeb, které my i trh očekáváme již na následujícím zasedání v červnu. Vyjádření představitelů ECB v posledních týdnech víceméně připravila půdu pro červnové snížení úrokových sazeb. Podle nás však do té doby mohou data vyznívat spíše proinflačním směrem, a to zejména v případě růstu mezd a oživení ekonomické aktivity. Komunikace ECB tak zřejmě zůstane jestřábí, což by mělo zabránit trhu zacenit příliš rychlý pokles úrokových sazeb po červnovém zasedání. Čekáme, že tempo jejich snižování bude spíše opatrné a postupovat 25bodovými kroky za kvartál. V úhrnu tak očekáváme pokles sazeb o 75 bb v letošním roce, zatímco trh dává šanci i výraznějšímu poklesu. Podrobněji se k očekávané politice ECB, i představené revizi instrumentária věnujeme ve speciálním reportu zde https://bit.ly/3JjCzh3.
Americké PPI za březen zaznamenají v meziměsíčním vyjádření oproti předchozímu měsíci pouze poloviční dynamiku, když ceny energií již nerostly tak rychlým tempem jako v únoru. Výrazně rychleji ale podle nás rostly ceny potravin (o 0,6 % m/m). Bez cen energií a potravin PPI rostly tempem 0,2 %. Naše odhady jsou v souladu s tržním konsensem. Z meziročního pohledu zmíněné meziměsíční dynamiky znamenají naopak zrychlení, a to nad 2 %. Pravidelné týdenní počty nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti v USA ukáží podle tržního koncensu na stále robustní trh práce.
Z pohledu finančních trhů bude klíčovou událostí zmírněné zasedání ECB. Vnímáme riziko jestřábějšího výstupu, což by mělo pomoci euru na úkor dolaru. Nepředpokládáme, že by americká data situaci na trhu zásadním způsobem změnila. Regionální i tuzemský kalendář je prázdný. Kurz koruny by se měl držet mezi 25,25 až 25,40 CZK/EUR, kde se s krátkými výjimkami drží již déle než měsíc.
Koruna byla včera jako na houpačce
Včerejší inflační den se bezesporu podepsal na zvýšené kurzové volatilitě. Nejprve se domácí trhy dočkaly tuzemské březnové inflace. Předevčírem byla na trhu patrná nervozita a oslabování koruny v obavě, že by inflace tuzemská inflace mohla skončit pod hodnotou inflačního cíle, což se nakonec nepotvrdilo a domácí měna tak během včerejšího dopoledne mazala úterní ztráty. Kurz se posunul z otevíracích 25,42 CZK/EUR k 25,33 CZK/EUR. Po odpoledním zveřejnění americké inflace za březen, která skončila celkově i v jádrové složce nad tržním očekáváním, koruna opět oslabila na 25,42 CZK/EUR. Výrazně samozřejmě na globálním trhu posílil americký dolar, vůči euru se kur posunul z 1,086 USD/EUR o více než cent níže. Vyšší inflaci trhy interpretují tak, že nebude třeba ze strany Fedu spěchat se snižováním sazeb. Jak ale ukázal včera zveřejněný zápis z posledního jednání FOMC, diskutovaly se argumenty, proč tento rok úrokové sazby snížit, i když inflace překvapuje spíše svými vyššími hodnotami. Zároveň ale byly zřejmé obavy centrálních bankéřů z toho, že se inflace nenachází na bezpečné a udržitelné cestě ke 2% cíli.
Tuzemská inflace se již druhý měsíc v řadě držela přesně na dvouprocentním inflačním cíli ČNB, což odpovídalo průměrnému tržnímu očekávání. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,1 %, tedy v souladu s naší prognózou, které zhruba odpovídala také struktura. V březnu rostly hlavně ceny pohonných hmot (+1,6 % m/m) a regulované ceny (+0,7 % m/m). Ve vyšší dynamice regulovaných cen se promítlo především výrazné zdražení roční dálniční známky o 53,3 %. Potraviny naproti tomu opět zlevnily, a to o 0,8 % m/m. To částečně vyvažoval nárůst cen alkoholu a tabáku v průměru o 0,5 % m/m, ve kterém se promítl vliv vyšší spotřební daně na tabákové výrobky. Jádrová inflace po únorových 2,8 % y/y v březnu klesla na 2,7 %. To bylo mírně nad naším odhadem ve výši 2,5 % y/y, avšak pod prognózou ČNB, která čekala 3,3 %. Detailně jsme se březnové tuzemské inflaci věnovali zde https://bit.ly/3PWyBic.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Josef Pavelec, Dálnička.cz
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna