Koalice se pře o navýšení příspěvku na péči pro 86 tisíc lidí, STAN se nelíbí jeho zmrazení
„To, že dohoda nakonec dopadla tak, že se nenavyšuje první stupeň (příspěvku), je pro nás opravdu velké zklamání. Rádi bychom, aby jednání ještě probíhalo a abychom zatlačili na koaliční partnery, aby přehodnotili, jakým způsobem se k tomu postavili,“ prohlásila místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).
Premiér Fiala to ale vidí jinak: „V té, řekl bych, ne úplně lehké rozpočtové situaci je potřeba se soustředit na pomoc těm, kteří ji skutečně potřebují. A my musíme zajistit, aby se lidé mohli starat o příslušníky své rodiny.“ Načež dodal, že vláda se příspěvek v prvním stupni rozhodla ponechat beze změny po debatě s experty.
Ostatním skupinám má příspěvek na péči od července růst. Ve druhém stupni o pětistovku, ve třetím o dva tisíce a ve čtvrtém skoro o čtyři tisíce měsíčně. Nejvíce postižení lidé, kteří žijí v domácím prostředí, dostanou skoro o osm tisíc korun více. Toto navýšení vyjde státní rozpočet na sedm miliard korun ročně.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ještě v prosinci v jedné ze dvou variant počítal s červencovým růstem příspěvku v 1. stupni na dva tisíce korun měsíčně. Nakonec ho ale navrhl ponechat zmrazený.
„Lidé v prvním stupni jsou často ti, kteří i statisticky nejméně nakupují konkrétní sociální služby. Obrovsky jsme navýšili podporu lidí, kteří jsou v nejvyšším stupni závislosti a tu podporu potřebují opravdu nejvíce,“ míní ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Poslanci v polovině dubna téměř jistě schválí vládou navrženou variantu. Hnutí STAN chce ale i poté debatu o růstu příspěvku v prvním stupni znovu otevřít. „To, že se to do této chvíle nepodařilo koaličně vyjednat, nám připadá opravdu velmi špatné,“ mrzí poslankyni Pivoňku Vaňkovou.
Ministr Jurečka další diskusi o možném zvýšení prvostupňového příspěvku nevylučuje. Nejde ale, podle něho, o vládní prioritu. Zároveň připomíná, že je potřeba na případné navýšení najít peníze. Opoziční politici ale postup kabinetu kritizují.
„Nesouhlasíme s tím, že nebyl navýšen první stupeň příspěvku na péči, poněvadž ho v největší míře využívají senioři,“ konstatuje místopředseda poslaneckého klubu ANO Aleš Juchelka. „Za 880 korun si (lidé) zaplatí leda tak čtyři hodiny měsíčně, což je naprosto nedostatečné,“ okomentovala rozhodnutí vládní koalice místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková z SPD.
Podle České televize loni stát vyplácel příspěvek na péči celkem více než 367 tisícům lidí. Většinou jde o handicapované nad 18 let věku. Jak už bylo zmíněno, v prvním, tedy nejnižším stupni závislosti, je evidováno 86 tisíc dospělých. Ve druhém přesahuje počet pobírajících 103 tisíc, ve třetím 89 tisíc. Čtvrtý stupeň, tedy úplná závislost, se týká 25 tisíc lidí. Výdaje státu za příspěvky na péči v uplynulých letech postupně vzrostly – ze 30 miliard před pěti lety na loňských víc než 37 miliard korun.
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna