Vlada.cz (Vláda)
Z domova  |  14.02.2024 16:32:00

Vláda se zabývala vyhodnocením plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a rozhodla o zařazení HHC na seznam návykových látek

Vláda Petra Fialy na jednání 14. února 2024 schválila novelu zákona, která má zavést tzv. Registr zastupování, zabývala se vyhodnocením plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti České republiky s eurozónou, rozhodla o zařazení HHC, HHC-O a THCP na seznam návykových látek a schválila nařízení vlády stanovující výši sazeb mýtného od 1. března 2024.

Vláda schválila návrh novely zákona o základních registrech. Vytvoření registru je jedním z návazných bodů na schválený zákon o právu na digitální služby. Hlavním cílem novely je zavést do našeho právního řádu tzv. Registr zastupování, který bude řešit problematiku zastupování v digitálním prostředí veřejné správy. V registru by měly být informace o oprávněních k zastupování existujících ze zákona či na základě smlouvy. Registr zastupování umožní veřejné správě automatizovat řadu úkonů, umožní vyřizovat věci digitálně i pro jinou osobu a odstraní zbytečné úkony, například výzvy k odstranění nedostatků plné moci. Uživatelům nový registr přinese zásadní zjednodušení. Více informací v tiskové zprávě na digitalnicesko.gov.cz.

Vláda se zabývala vyhodnocením plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti České republiky s eurozónou. Následně vzala na vědomí společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky prozatím nestanovit termín přijetí společné evropské měny. Doporučení se opírá o zjištění obsažená v dokumentu Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Ten od vstupu ČR do Evropské unie objektivně hodnotí ekonomickou připravenost České republiky k přijetí eura. Vláda zároveň uložila ministru financí, aby ve spolupráci s ČNB připravil jeho aktualizaci a předložil ji vládě do konce prvního čtvrtletí 2025. Uložila také Národní ekonomické radě vlády vypracovat hodnocení přínosů a rizik vstupu České republiky do Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II), a předat jej předsedovi vlády k předložení pro jednání vlády do 31. října 2024. Více v tiskové zprávě Ministerstva financí.

V souvislosti s eskalací situace, kdy nezletilé děti končí v nemocnici po požití bonbonů a cukrovinek s obsahem HHC, rozhodla vláda o zařazení HHC, HHC-O a THCP na seznam návykových látek, a to s účinností od momentu notifikace Evropskou komisí, nejdříve však od 1. března. Jde o zařazení na seznam do konce roku 2024. Během tohoto období je nutné přijetí novely zákona o návykových látkách, která má regulovat prodej HHC, kratomu a podobných látek, aby nebyly dostupné nezletilým dětem, obdobně jako je tomu u alkoholu a tabáku.

Vláda schválila nařízení vlády stanovující výši sazeb mýtného od 1. března 2024, kdy nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích. Ta umožňuje zvýšit sazby mýta zavedením tzv. čtvrté složky mýta jako poplatku za znečištění produkcí CO2 u vozidel podléhajících zpoplatnění. Změna je zavedena v souvislosti s implementací evropské směrnice, jejímž cílem je podpořit další snižování emisí CO2. Více informací v tiskové zprávě Ministerstva dopravy.

Vláda také vzala na vědomí aktualizaci studie dopadu účasti či neúčasti České republiky v bankovní unii a schválila další krok pro obnovu a rozvoj pevnostních měst Terezín a Josefov.

Vyhodnocení plnění kritérií a sladěnosti ČR s eurozónou 2023 

12.02.2024 Materiály na jednání vlády dne 14. února 2024 (Ministerstvo financí ČR) Z domova
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688