ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  08.02.2024 09:00:00

Cestovní ruch na Vysočině v 1. až 4. čtvrtletí 2023 – počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl 22,0 milionů, což představuje nárůst o 13,5 %

V průběhu 1. až 4. čtvrtletí roku 2023 uvítala hromadná ubytovací zařízení (hotely, penziony, chaty atd.) v České republice více než 22,0 milionu hostů, což bylo ve srovnání se skutečností stejného období roku 2022 o 13,5 % více. Počátkem minulého roku však ještě platila protiepidemická opatření, která na cestovní ruch silně doléhala. V Kraji Vysočina se během dvanácti měsíců roku 2023 v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo více než 680 tisíc hostů, což představuje meziroční nárůst o 6,5 %. Šlo o pátý nejnižší nárůst ze všech regionů České republiky, nejvíce počty návštěvníků narostly v Praze.

Z výše uvedeného je zřejmé, že pouze meziroční srovnání počtu hostů má v tomto případě stále ještě poněkud omezenou vypovídací hodnotu. Podstatné proto je, že počet hostů v kraji se v průběhu roku 2023 dostal výrazně nad úroveň dvanácti měsíců 2019, posledního předcovidového roku, a to i u zahraničních návštěvníků (index 109,9 %).

Více než 84 tisíc hostů, kteří na Vysočinu přicestovali ze zahraničí (nerezidenti), představovalo 12,3 % z celkového počtu hostů. Celkový počet návštěvníků ze zahraničí se oproti dvanácti měsícům 2022 zvýšil více než o 20 %. Vysočina patří v mezikrajském srovnání k regionům, které nejsou pro zahraniční návštěvníky příliš atraktivní - počet zahraničních hostů bývá ze všech krajů dlouhodobě druhý nejnižší a ani v roce 2023 není situace jiná. Též meziroční nárůst zahraničních návštěvníků nepatřil na Vysočině v regionálním srovnání ani zdaleka k nejvyšším, konkrétně byl pátý nejnižší. Nejvíce se počet zahraničních hostů zvýšil v Jihočeském kraji.

Stejně jako ve většině ostatních krajů (s výjimkou Prahy a Karlovarského kraje) i na Vysočině dlouhodobě převládají hosté z České republiky (rezidenti). Jejich počet v dvanácti měsících roku 2023 dosáhl zhruba 600 tisíc osob (87,7 % celkového počtu hostů) a ve srovnání s předchozím rokem se zvýšil téměř o 5 %. Oproti roku 2019 činil nárůst 13,3 %.

Struktura zahraničních hostů, kteří navštívili Kraj Vysočina ve dvanácti měsících roku 2023, se oproti minulosti příliš nezměnila. I nadále v ní převažovali návštěvníci ze Slovenska, jejichž podíl dosáhl 27,2 %, na další místo se zařadili hosté z Německa (21,2 %), více než desetiprocentní podíl měli ještě návštěvníci z Polska. Podíl hostů z jiných zemí nepřesáhl pět procent, i když podíl tradičních letních návštěvníků Vysočiny z Nizozemska se k této hranici těsně přiblížil (4,8 %).

Celkový počet přenocování se v lednu až prosinci 2023 oproti dvanácti měsícům předchozího roku na Vysočině zvýšil o 3,3 %. V mezikrajském srovnání šlo o pátý nejnižší přírůstek. V celé České republice se počet přenocování zvýšil podstatně více (o 10,7 %), z regionů byl nejvyšší nárůst zaznamenán v hlavním městě.

U počtu přenocování nerezidentů byl na republikové úrovni i v regionech zaznamenán podstatně vyšší nárůst, což platí zejména pro Jihočeský a Karlovarský kraj, Prahu a Středočeský kraj. Vysočina se zařadila mezi regiony s relativně nižším meziročním nárůstem počtu přenocování cizinců (zvýšení o 20,1 %).

Ve srovnání s rokem 2019 byl celkový počet přenocování na Vysočině v 1. až 4. čtvrtletí 2023 vyšší o 3,5 %. Relativně rychlý návrat hostů z ciziny se zatím plně neodrazil v počtu jejich přenocování, který ale přesto již překonal úroveň dvanácti měsíců roku 2019 (o 6,0 %).

Průměrný počet přenocování na jednoho hosta činil v Kraji Vysočina 2,3, spolu s Prahou a Středočeským krajem jde o druhou nejnižší hodnotu. Dlouhodobě nejvyšší je tento ukazatel v Karlovarském kraji, i když v 1. až 4. čtvrtletí 2023 nebyl rozdíl oproti dalším regionům tak výrazný jako v minulosti. Nejnižší počet přenocování byl v dvanácti měsících roku 2023 zaznamenán v Jihomoravském kraji (2,0) – stejně jako ve většině předchozích let.

Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních podle krajů v 1. až 4. čtvrtletí 2023

Návštěvnost v hromadných ubytovacích zařízeních podle krajů v 1. až 4. čtvrtletí 2023

Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v Kraji Vysočina v letech 2016 až 2023

Průměrný počet přenocování hostů podle krajů v 1. až 4. čtvrtletí 2023

Nerezidenti v hromadných ubytovacích zařízeních Kraje Vysočina podle zemí v 1. až 4. čtvrtletí 2023

Poznámka:

Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.

 

Kontakt:
Ing. Vlastislav Valda
Oddělení informačních služeb, Krajská správa ČSÚ v Jihlavě
E-mail: vlastislav.valda@czso.cz
Tel.: 567 109 062

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688