ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  08.02.2024 09:00:00

Cestovní ruch ve Středočeském kraji v roce 2023 se meziročně zvýšil v hromadných ubytovacích zařízeních o 14,5 %, počet přenocování byl vyšší o 9,6 %

8. 2. 2024

Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji v roce 2023

V roce 2023 se ve Středočeském kraji meziročně zvýšil počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních o 14,5 %, počet přenocování byl vyšší o 9,6 %. Počet hostů i přenocování byl nejvyšší od roku 2012. Rekordní návštěvnosti za posledních dvanáct let dosahovaly i všechny měsíce roku; nejvíce hostů se ubytovalo během letních prázdnin, nejméně na začátku roku, kdy byl zároveň zaznamenaný nejvyšší meziroční relativní nárůst návštěvnosti. Jediným měsícem roku, kdy oproti předchozímu roku klesl počet přenocování, byl srpen. Průměrná délka pobytu jednoho hosta se opět meziročně zkrátila, a to na nejnižší hodnotu stejnou jako v roce 2019 (2,30 nocí). Tuzemští hosté tvořili téměř 80 % klientely ubytovacích zařízení, meziročně vzrostl počet jak domácích, tak i zahraničních hostů. Zahraniční návštěvníci přijížděli nejčastěji z Německa a Slovenska. Počet hostů se u většiny zemí, ze kterých pocházejí, meziročně zvýšil; Němců např. přijelo o téměř 39 % více. Několikanásobně se zvýšil počet hostů z asijských zemí, ze kterých se často přijíždělo před pandemií koronaviru (Jižní Korea, Čína).

 

Podle předběžných údajů přijelo v průběhu roku 2023 do hromadných ubytovacích zařízení 1 (dále jen HUZ) ve Středočeském kraji celkem 1 326,0 tis. návštěvníků 2 , což bylo o 13,0 % více, než přijelo v období před pandemií koronaviru (tj. v roce 2019) a zároveň nejvíce od roku 2012, kdy jsou v oblasti cestovního ruchu k dispozici srovnatelné statistiky.

Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v krajích v roce 2023
Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v krajích v roce 2023

V porovnání se stejným obdobím loňského roku se ubytovalo o 168,1 tis. hostů více, což představovalo meziroční nárůst počtu hostů v kraji o 14,5 %. Meziročně vyšší návštěvnost zaznamenaly všechny kraje; nejvyšší v hl. m. Praze (nárůst o 24,3 %), nejnižší ve Zlínském kraji (nárůst o 3,4 %). Nárůst ve Středočeském kraji byl o 1,0 p. b. vyšší než celorepublikový průměr (13,5 %) a z mezikrajského pohledu byl třetí nejvyšší.

Na celkovém počtu ubytovaných hostů v ČR se Středočeský kraj podílel z 6,0 %. Nejvíce turistů bylo ubytováno v Praze (podíl na ČR 33,7 %), nejméně v Pardubickém kraji (2,4 %). Podíl Středočeského kraje byl mezi kraji šestý nejvyšší.

Z pohledu měsíční statistiky za rok 2023 se v ubytovacích zařízeních Středočeského kraje ubytovalo nejvíce návštěvníků v letních měsících; v červenci 192,5 tis. a v srpnu 188,9 tis. osob. Oba prázdninové měsíce se na celkové roční návštěvnosti podílely v souhrnu z 28,8 %. Nejméně hostů přijelo na začátku roku; v lednu 54,6 tis. a v únoru 58,7 tis. osob. První dva měsíce se na celkové roční návštěvnosti podílely jen z 8,5 %. Počet hostů ve všech měsících roku 2023 oproti předchozímu roku 2022 vzrostl; relativně nejvíce v lednu (o 78,0 %), nejméně v říjnu (o 4,6 %). Zároveň všechny měsíce zaznamenaly rekordní návštěvnost od roku 2012.

S počtem návštěvníků se ve Středočeském kraji meziročně zvýšil o 9,6 % na hodnotu 3 048,7 tis. i celkový počet přenocování. Z mezikrajského pohledu se jednalo o třetí nejvyšší meziroční nárůst a historicky poprvé (od roku 2012) byla v kraji překročena třímilionová hranice v počtu přenocování za celý rok. Z pohledu měsíčních počtů přenocování byl zaznamenán u většiny měsíců meziroční nárůst (nejvíce v lednu o 62,3 %), jediný srpen vykázal oproti stejnému období předchozího roku pokles (o 1,3 %).

Měsíční vývoj počtu přenocování hostů HUZ ve Středočeském kraji v letech 20172023
Měsíční vývoj počtu přenocování hostů HUZ ve Středočeském kraji v letech 2017–2023

Průměrná délka pobytu jednoho hosta v HUZ ve Středočeském kraji v roce 2023 představovala 2,30 nocí. V porovnání s celorepublikovým průměrem (2,54) byla průměrná délka pobytu kratší a nižší mezi kraji zaznamenaly už jen hl. m. Praha (2,27) a Jihomoravský kraj (1,96), naopak nejdelší pobyty v rámci ČR vykázali návštěvníci Karlovarského kraje (3,78). Průměrná doba pobytu hosta ve Středočeském kraji meziročně poklesla o 0,10 noci a z dvanáctiletého pohledu patřila společně s délkou dosaženou v roce 2019 (2,30) mezi nejkratší.

Mezi nejčastější hosty ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji patřili v roce 2023 tuzemští návštěvníci, tzv. rezidenti 3 (79,5 %), kterých se ubytovalo o 97,3 tis. (tj. o 10,2 %) více než ve stejném období předchozího roku. Hostů přijíždějících ze zahraničí, tzv. nerezidentů 4 , přijelo do kraje o 70,8 tis. více než v předchozím roce, což představovalo 35,1% meziroční nárůst. Počet ubytovaných rezidentů byl za období posledních dvanácti let nejvyšší, v případě nerezidentů třetí nejvyšší (více jich bylo v letech 2018 a 2019). Významnost rezidentů v návštěvnosti kraje dokumentuje také podíl kraje na celorepublikové hodnotě; zatímco mezi rezidenty byl středočeský podíl 8,4 %, mezi nerezidenty to bylo jen 2,9 %.

Největší skupinu hostů ze zahraničí (podle státního občanství) tvořili občané Německa (podíl 32,1 % ze všech zahraničních hostů), následovali návštěvníci ze Slovenska (14,7 % nerezidentů), Polska (8,2 %), Rakouska (5,9 %) a Ukrajiny (4,7 %). Meziroční nárůst počtu hostů proběhl u většiny zemí, ze kterých hosté nejčastěji pochází. Absolutně nejvyšší změnu zaznamenali Němci, jejichž počet se meziročně zvýšil o 24,4 tis. osob (o 38,6 % více). Vysoké relativní nárůsty oproti předchozímu roku zaznamenali také hosté z asijských destinací, kteří před pandemií koronaviru patřili mezi často ubytované nerezidenty Středočeského kraje (Čína o 287,9 %, Jižní Korea o 405,9 %).

Hosté v HUZ podle zemí v roce 2023
Hosté v HUZ podle zemí v roce 2023

 

Hosté v HUZ podle zemí ve Středočeském kraji v letech 20172023
Hosté v HUZ podle zemí ve Středočeském kraji v letech 2017–2023

Další informace naleznete v Rychlé informaci ČSÚ, ve Veřejné databázi a v krajských tematických tabulkách.

 

Kontakt:
Bc. Ondřej Junášek
oddělení informačních služeb, Krajská správa ČSÚ pro Středočeský kraj
T 274 054 175
E infoservisstc@czso.cz

 

1 Hromadné ubytovací zařízení (HUZ) – zařízení s minimálně pěti pokoji a zároveň deseti lůžky sloužící pro účely cestovního ruchu, tj. poskytující přechodné ubytování hostům (včetně dětí) za účelem dovolené, zájezdu, lázeňské péče, služební cesty, školení, kursu, kongresu, symposia, pobytu dětí ve škole v přírodě, v letních a zimních táborech apod.

2 Pojmem „návštěvník (host) v ubytovacím zařízení“ rozumíme každou osobu (včetně dětí), která využila služeb ubytovacího zařízení k přechodnému ubytování. Mezi hosty nezapočítáváme občany ČR ani cizince, kteří využijí ubytovacích služeb pro přechodné ubytování za účelem zaměstnání.

3 Rezident (domácí návštěvník) , jehož rezidentská země je stejná jako navštívená země; může to být občan sledované země nebo cizí státní příslušníci žijící ve sledované zemi.

4 Nerezident (zahraniční návštěvník) , jehož země sídla je jiná, než je navštívená země; za nerezidenta je považován také občan sledované země trvale žijící v cizině.

 

Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.  

 

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688