Broker Consulting (Broker Consulting)
Hypotéky  |  10.11.2023 09:32:00

Úroky u hypoték zůstávají již několik měsíců s minimálními změnami

V říjnu zaznamenal Broker Consulting Index hypotečních úvěrů hodnotu 5,78 procenta, což je oproti předchozímu měsíci nepatrný nárůst o 0,09 procentního bodu. Tento vývoj naprosto odpovídá trendu letošního roku, kdy jsou sazby u hypoték od ledna 2023 stabilní a po celou dobu se drží v rozmezí 0,5procentního bodu. Ani na závěr roku experti nepředpokládají velké výkyvy. Tomu odpovídá i vypočítaná hodnota předstihového ukazatele na listopad s 5,94 procenty. Vyšší úrokové sazby komplikují nejen zájem o nové hypotéky, ale také prodeje nemovitostí hypotékou již zatížené.

 

Monitorované hodnoty Broker Consulting Indexu hypoteční úvěrů zaznamenaly v říjnu mizivý nárůst 0,09 procentního bodu. Hodnota indexu se tak zastavila na 5,78 procentech. To dokazuje, že situace na poli hypotečních úvěrů je i nadále stabilní. I podle výpočtu předstihového ukazatele pro listopad, který ukazuje na hodnotu 5,94 procent, nelze ani v následujících měsících očekávat velké změny. Vývoj sazeb u hypotéčních úvěrů bude samozřejmě záviset na budoucích krocích České národní banky. „V případě poklesu základní úrokové sazby budou banky změnu úroků propisovat i do koncových sazeb jak u spotřebitelských úvěrů, tak samozřejmě i u hypoték. S jakou razancí a rychlostí, to ale nelze jednoduše odhadnout,“ říká Martin Novák, hlavní analytik ze společnosti Broker Consulting.

Hypotéka nemusí být jen na bydlení

Hypoteční úvěr je typ úvěru, který je vždy čerpán účelově. „Dle potřeb klienta je možné poskytnout hypoteční úvěr na koupi bytu či domu, výstavbu nové nemovitosti nebo rekonstrukci již staršího bydlení,“ vysvětluje Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů ze společnosti Broker Consulting a doplňuje, že se ale nemusí striktně jednat jen o místo k bydlení. Investicí do nemovitostí se rozumí například i pořízení garáže, dílny či zabudovaného bazénu. Možností využití hypotéky je ale mnohem víc.

Hypotéku je možné použít i při vypořádání majetkových poměrů, tedy například při řešení dědictví nebo vyplacení při rozvodu manželství. Lze ji ale také čerpat k doplacení již dříve poskytnutých úvěrů, pokud byly prokazatelně použity k investici do nemovitostí. Některé banky nabízejí možnost částečně neúčelového čerpání. Tato část je vždy menšinová, například 20 procent, a banka poté nesleduje, na co peníze klient využije. „Výjimkou není ani kombinace dvou nebo i více účelů. I když jednotlivé bankovní nabídky se mohou mírně lišit, účely hypoték jsou dané zákonem,“ zdůrazňuje Pudilová z Broker Consulting.

Dostatečné příjmy i zajištění

Výhodou hypotečních úvěrů oproti těm spotřebitelským je bezesporu možnost využít až 30letou splatnost, a tím co nejméně zatížit dlouhodobý rozpočet domácnosti. I přes rozprostření splácení v čase, musí mít klient při schvalování hypotéky vždy dostatečné příjmy, ze kterých bude dlouhá léta půjčku na bydlení platit. Vedle příjmů klienta musí být dostatečné také zajištění. Jak nemovitost financovaná, případně i nemovitost zastavená musejí být dostatečně pojištěny.

Hypotéku lze využít na:


Broker Consulting Index hypotečních úvěrů je analytický nástroj znázorňující průměrnou úrokovou sazbu u hypotečních úvěrů, které zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba vstupuje do indexu větší vahou. Výhodou metody výpočtu indexu je skutečnost, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry, a to bez výjimky všechny. Nemůže tak dojít ke zkreslení informací a index není závislý na dodávkách třetích stran.

V principu se Broker Consulting Index hypotečních úvěrů počítá ze sazeb, které jsou v danou chvíli pro daného klienta nejnižší na trhu, anebo se nejnižší hranici přibližují, neboť klient si vybírá z mnoha možností, které mu trh v danou chvíli nabízí. A většinou si vybírá právě nejnižší sazbu úvěru, který i v jiných parametrech splňuje jejich podmínky. Broker Consulting ročně zprostředkuje úvěry v objemu přesahujícím 13 miliard korun.

Předstihový ukazatel Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů a jeho výpočet reaguje na potřebu aktuálního výhledu výše sazeb, ve kterém se budou v daném měsíci poskytovat hypoteční úvěry zprostředkovávané od většiny bankovních institucí v tuzemsku. Ve výpočtu jde o aritmetický průměr nabízených úrokových sazeb v konkrétním měsíci, ve kterém se zveřejňují hodnoty Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů. Vzhledem ke statistice preferovaných fixací byla při výpočtu zohledněna pětiletá fixace úrokových sazeb.


Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Broker Consulting Indexy je nyní možné sledovat v interaktivní formě na webu. Zde lze zároveň exportovat zdrojová data ke grafům. Vice dostupné na odkaze: https://www.bcas.cz/o-nas/broker-consulting-index-hypotecnich-uveru/.

Kontakt pro média:

Michaela Sahulová

Specialistka PR a externí komunikace, tel.: +420 731 538 373, e-mail: michaela.sahulova@bcas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články k hypotékám


Poslední zprávy z rubriky Hypotéky:

02.07.2024  Analýza: hypoteční trh v květnu 2024 Redakce (Bydlet.cz)
01.07.2024  5 důvodů, proč neřešit hypotéku po vlastní ose Tisková zpráva (Tisková zpráva)
14.06.2024  Banky: V květnu byly poskytnuty hypotéky v celkové výši 23.7 mld. Research (Česká spořitelna)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688