Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  23.11.2023 07:47:01

Důvěra evropských podnikatelů by se měla mírně zvýšit, i tak ale zůstane nízká (Ranní zpráva z finančního trhu)

Předběžné odhady PMI eurozóny za listopad by podle našeho odhadu měly vykázat nepatrný nárůst, a to jak v průmyslu, tak i ve službách. Navzdory tomu ale zůstanou v pásmu kontrakce, zejména vlivem oslabené poptávky. ECB zveřejní zápis z posledního zasedání. Jeho vyznění by se nadále mělo nést v duchu vážení rizik souvisejících s možným negativním vývojem ekonomiky v důsledku pesimistických předstihových indikátorů a proinflačními riziky souvisejícími s napjatým trhem práce. Další zvyšování sazeb ECB je již podle nás pasé, jejich snižování ale očekáváme až v roce 2025. Aktivita na finančních trzích bude dnes nižší kvůli oslavám dne Díkůvzdání v USA.

PMI z průmyslu i služeb zůstanou pod 50 b.

Očekáváme, že předběžné odhady PMI v eurozóně za listopad ukáží na zlepšení ve zpracovatelském průmyslu ze 43,1 b. na 43,6 b. a v oblasti služeb ze 47,8 b. na 48,1 b. Pro samotné Německo pak odhadujeme rovněž mírné zvýšení PMI ze zpracovatelského průmyslu, avšak drobný pokles v případě služeb, když útlum tamní spotřebitelské poptávky je oproti ostatním zemím eurozóny výraznější. Celkově ale všechny zmíněné ukazatele setrvají v pásmu kontrakce. Důvodem je hlavně nižší poptávka, která se dotýká jak spotřebitelského, tak i průmyslového zboží (včetně služeb). Její pokles jde ruku v ruce se snižující se kupní silou domácností. Inflace však postupně odeznívá, zatímco vyšší růst nominálních mezd by měl pokračovat. To by mělo v kombinaci s vysokou mírou nahromaděných úspor pomoci k oživení poptávky a pozvolnému zlepšování předstihových indikátorů. V průmyslu by pak měl být zřetelný pozitivní vliv oživení čínské ekonomiky podpořený podpůrnými opatřeními tamní vlády. Zlepšení na straně průmyslového PMI bude ale nadále pravděpodobně brzdit inverzní způsob zachycení zkracujících se dodavatelských lhůt.

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady ČNB Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než ČNB čeká. Kubelková zároveň uvedla, že obavy tohoto typu hrály roli při listopadovém měnověpolitickém zasedání, kde ČNB rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Kubelková řekla, že ČNB se ve své politice nachází kolem bodu zlomu, kdy je rozhodování běžně spojeno s větší nejistotou. Nyní k tomu podle ní přispívá i nejistota ohledně reakce firem na předpokládané zvýšení regulovaných složek energií. Nejasná je i rychlost růstu mezd v příštím roce. Podle Kubelkové tak bude důležitý každý další údaj přicházející z ekonomiky. Podle nás se jedná o další komentáře, které potvrzují naše očekávání prvního snížení úrokových sazeb až v únoru. Únorové zasedání se sice koná před zveřejněním lednové inflace, jisté indikace o cenovém vývoji, včetně cen energií, ale ČNB mít bude. Podobně by tomu mělo být i v případě kolektivního vyjednávání o mzdovém růstu v příštím roce. Zmíněné interview pro Seznam Zprávy přispělo k včerejšímu posilujícímu trendu české koruny, která zpevnila o zhruba 0,2 % k 24,46 CZK/EUR.

Týdenní data z amerického trhu práce pozitivně překvapila, počty nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby naopak zklamaly. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu dosáhl 209 tis., což bylo oproti tržnímu konsensu o 18 tis. méně. Nižší byl údaj i ve srovnání s týdnem předtím, a to o 24 tis. Pozitivní byl rovněž vývoj počtu osob soustavně pobírajících podporu v nezaměstnanosti. Ten se po zhruba dva měsíce trvajícím růstu v minulém týdnu snížil. Trend vývoje vysokofrekvenčních indikátorů však zatím stále indikuje pozvolné chladnutí amerického trhu práce. Počet objednávek zboží dlouhodobé spotřeby po zářijovém růstu o 4 % v říjnu meziměsíčně klesl o 5,4 %, tedy více než se čekalo (konsensus činil -3,2 %). Jen nepatrně horší byl pak vývoj zakázek bez běžně volatilních objednávek dopravních prostředků. Tato užší a více směrodatná kategorie ukázala na meziměsíční stagnaci oproti očekávanému růstu o 0,1 % m/m.

Lepší data z trhu práce USA pravděpodobně pomohla dolaru k silnějším úrovním. Vůči společné evropské měně včera posílil o zhruba 0,5 % k hranici 1,085 USD/EUR. Evropská spotřebitelská důvěra za listopad sice také dopadla ve srovnání s odhady lépe, její úroveň však nadále zůstává významně podprůměrná.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688