Maďarská centrální banka dnes sníží úrokové sazby (Ranní zpráva z finančního trhu)
Klíčovou regionální událostí dne je zasedání maďarské centrální banky, kde ekonomové SG očekávají hlubší pokles sazeb, než s čím počítá tržní konsensus. Z našeho pohledu budou zajímavá polská data, primárně říjnová průmyslová produkce. Naznačí, jak se v daném měsíci vyvíjela situace u nás. Ve Spojených státech bude zveřejněno několik sentiment indikátorů a říjnové prodeje stávajících nemovitostí. Večer pak bude publikován zápis z posledního zasedání FOMC. Evropský ekonomický kalendář je prázdný, vystoupí pouze prezidentka ECB Ch. Lagardeová.
Další solidní číslo z polského průmyslu
Vzhledem k blížícím se čtvrtečním oslavám Dne díkůvzdání v USA je tento týden ve znamení snížené aktivity na trzích. Dnešní ekonomický kalendář na tom nic nezmění. Očekáváme potvrzení slabých trendů na americkém trhu s bydlením v podobě prodejů stávajících nemovitostí. Jedná se o odraz slábnoucí poptávky jako důsledek utažení měnové politiky a vysokých úrokových sazeb. Ty se ale již na posledních dvou zasedáních FOMC neměnily; zápis z jednání z 1. listopadu bude zveřejněn dnes večer. Pozornost investorů bude mířit i na vystoupení prezidentky ECB Ch. Lagardeové v Berlíně. My i nadále předpokládáme, že dolarové sazby začne Fed snižovat v polovině příštího roku, u ECB to bude až příběh roku 2025. I díky tomu by euro mělo v ročním horizontu posilovat směrem k 1,15 USD/EUR.
V regionu bude pozornost investorů směřovat do Maďarska, kde k měnověpolickému jednání zasedne tamní centrální banka. Po říjnovém snížení základní úrokové sazby o 75 bb očekávají ekonomové Société Générale, že maďarští centrální bankéři urychlí tempo uvolňování měnové politiky a na dnešním zasedání provede snížení o 100 bb. V prosinci by měla sazba dle SG klesnout o 75 bb a ke konci roku by tak měla činit 10,5 %. Viceguvernér Virag ve svém vyjádření označil pokles základní sazby do blízkosti 11 % do konce letošního roku za realistický. Inflace navíc v říjnu překvapila výrazným poklesem – v případě celku z 12,2 % y/y na 9,9 %, zatímco jádrová složka se snížila z 13,1 % y/y na 10,9 %. Ústup inflace by měl pokračovat také v dalších měsících a s tím pravděpodobně i pokles úrokových sazeb. Na konci roku 2024 očekáváme, že se inflace dostane pod 5 % y/y a základní úroková sazba klesne na 5,5 %. Tempo poklesu úrokových sazeb však bude významně podmíněno vývojem maďarského forintu.
Série indikátorů za měsíc říjen dnes přijde z Polska. Prim budou hrát data průmyslové produkce. Po silném září se očekává další solidní meziměsíční vzestup. To by mělo být argumentem pro zotavení i české průmyslové produkce. Nutno ale podotknout, že v posledních měsících se od sebe vývoj v české a polské průmyslové produkci odpoutal. Zejména v září čeští průmyslníci v automobilovém sektoru dopláceli na opětovné potíže s dodávkami v případě Škody Auto. Zde se negativně podepsal požár u významného dodavatele ve Slovinsku.
Na globálním trhu panoval na úvod týdne spíše klid daný chudým ekonomickým kalendářem. Oproti závěru týdne ale otevřelo euro vůči dolaru silnější a prosazoval se opatrně rostoucí trend směrem k 1,095 USD/EUR. Na trzích převládá po amerických inflačních datech z minulého týdne přesvědčení, že dolarové úrokové sazby jsou na vrcholu a již na konci března mohou jít dolů. Jak moc výrazné je toto riziko může naznačit dnešní zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC, které se uskutečnilo 1. listopadu.
Ve středoevropském regionu se na úvod týdne jednotný trend neprosadil. Zatímco maďarský forint před zítřejším zasedáním tamní centrální banky stagnoval, polský zlotý posiloval a česká koruna naopak oslabovala. Z ranních kotací pod 24,50 CZK/EUR se kurz postupně posunul k odpoledním 24,55 CZK/EUR. Nakonec zavírala těsně nad úrovní 24,50 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select