Inflace vlivem nižší statistické základy zrychlila nad 8 % (Analýza makroindikátorů)
Česká inflace v říjnu zrychlila v meziročním vyjádření na 8,5 % po zářijových 6,9 %. To bylo jen nepatrně nad naší prognózou a tržním konsensem (obojí +8,4 % y/y), zatímco ČNB očekávala 8,3 %. Zvýšení meziroční inflace je čistě statistickým efektem souvisejícím s nižší srovnávací základnou loňského posledního čtvrtletí, kdy působil vliv zavedení úsporného energetického tarifu. Bez tohoto statistického efektu by říjnová inflace podle ČSÚ činila 5,8 % y/y.
Oproti září spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,1 %. Zdražily hlavně potraviny a nealkoholické nápoje, a to v průměru o 0,8 % m/m. Alkohol a tabák naopak o 0,3 % zlevnil. Nižší byly také ceny pohonných hmot, konkrétně o 0,2 % m/m. Největší meziměsíční pokles ale zaznamenaly regulované ceny. Ty byly nižší v průměru o 1,2 %, když se do jejich vývoje promítla druhá vlna snižování cen energií pro domácnosti. Cena elektřiny v říjnu klesla o 1,7 % m/m, cena zemního plynu o 3,0 % a tepla a teplé vody o 0,8 %. Jádrová inflace podle dat ČNB v meziročním vyjádření zpomalila ze zářijových 5,0 % na 4,2 % v říjnu a její meziměsíční anualizovaná dynamika se tak nadále držela poblíž dvouprocentního cíle centrální banky.
Ve srovnání s naší prognózou překvapil především vývoj cen potravin. Zatímco ceny potravin včetně alkoholu a tabáku meziměsíčně vzrostly o 0,5 %, my jsme očekávali nepatrný pokles o 0,1 %. Říjnové zdražení tak po sezonním očištění vykompenzovalo předchozí snížení cen. Směrem na vyšší inflaci působil také o něco mírnější pokles regulovaných cen (naše prognóza počítala s -1,5 % m/m). Naopak ceny pohonných hmot byly mírně nižší (očekávali jsme růst o 0,2 % m/m). Vývoj jádrové inflace byl plně v souladu s naší prognózou, zatímco ČNB předpovídala nepatrně vyšší úroveň (4,3 % y/y).
Vliv nižší srovnávací základny v posledních dvou měsících letošního roku přetrvá. Meziroční inflace by se tak podle naší prognózy měla v listopadu a prosinci pohybovat poblíž 7 % y/y. V příštím roce již tento efekt plně odezní a inflace podle nás klesne do blízkosti dvouprocentního cíle centrální banky. Rizikem naší prognózy ve směru mírně vyšší inflace v příštím roce je aktuálně diskutované o něco výraznější než námi očekávané zvýšení regulovaných cen energií. Naši prognózu podrobně popisujeme zde: https://bit.ly/CEO_4Q23_CZ.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Dvouletá inflace - celková inflace za 24 měsíců
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Inflace vlivem nižší statistické základy zrychlila nad 8 % (Analýza makroindikátorů)
- Inflace vlivem nižší statistické základy zrychlila nad 8 % (Komentář)
- Inflace v ČR opět zrychlila (Analýza makroindikátorů)
- Inflace zrychlila kvůli dražším energiím (Analýza makroindikátorů)
- Německá inflace vlivem nižší srovnávací základny výrazně zrychlí (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Inflace pod 3 % díky nižším cenám energií (Analýza makroindikátorů)
- Nižší ceny potravin přispěly k poklesu inflace pod 7 % y/y (Analýza makroindikátorů) - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- S oživením ekonomiky zrychlil i růst průměrné mzdy (Analýza makroindikátorů)
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři