Nižší ceny potravin přispěly k poklesu inflace pod 7 % y/y (Analýza makroindikátorů)
Růst tuzemských spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 6,9 % y/y z listopadových 7,3 %. To bylo plně v souladu s naší prognózou avšak výrazně pod tržním konsensem, který předpokládal stagnaci na 7,3 % y/y. ČNB ve své prognóze zveřejněné v listopadu očekávala prosincovou inflaci ve výši 7,0 %. Nadále platí, že meziroční inflaci drží výše nižší srovnávací základna konce roku 2022, kdy působil vliv úsporného energetického tarifu. Nebýt tohoto statistického efektu, tak by podle ČSÚ inflace v prosinci činila 4,2 % y/y.
Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly v průměru o 0,4 %. Oproti listopadu se snížily ceny potravin (-1,4 %) i pohonných hmot (-4,7 %). V případě potravin se jednalo o významný pokles také po očištění o vliv tradiční sezonnosti. Regulované ceny naopak pokračovaly v růstu (+0,6 % m/m). Na tom se podílely vyšší ceny energií, které pravděpodobně stejně jako v listopadu odrážely vliv konce předchozích výhodných fixací. Ceny elektřiny se meziměsíčně zvýšily o 1 % a ceny plynu o 0,4 %.
Zatímco meziměsíční vývoj spotřebitelských cen jako celku byl plně v souladu s naším očekáváním, pokles cen potravin byl vyšší, jádrová inflace naopak skončila mírně nad naší prognózou. V meziročním vyjádření jádrová inflace v prosinci dosáhla 3,6 % oproti námi očekávaným 3,5 %. To by znamenalo, že její meziměsíční sezonně očištěná dynamika zrychlila z listopadových 0,21 % na prosincových 0,29 % a v anualizovaném vyjádření vystoupala nad 3 %. Váhově důležité imputované nájemné přitom meziměsíčně kleslo o 0,1 % (NSA), jeho meziroční růst ale zrychlil z 0,5 % na 0,6 %. Meziroční růst skutečně placeného nájemného naopak nepatrně zpomalil, a to z 7,4 % na 7,3 %.
Inflace za leden by měla vykázat výrazný pokles, otázkou je pouze to, jak moc bude silný. Meziroční inflaci bude směrem dolů tlačit prostá skutečnost, že meziměsíční dynamika většiny cen se v průběhu roku 2023 značně zmírnila. Přispěl k tomu i výrazný pokles spotřebitelské poptávky, která stále zůstává hodně utlumená. Na druhou stranu ale od začátku letošního roku došlo ke skokovému nárůstu regulovaných cen energií. V oblasti služeb pak růst cen může pobídnout zvýšení DPH, což by se následně promítlo i v jádrové inflaci. Lednové zvýšení sazby DPH se přitom týkalo poměrně velké skupiny služeb (více jsme o tom psali zde: https://bit.ly/VAT_changes_CZ). My aktuálně letošní inflaci očekáváme v průměru na 2,8 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři