Komise vítá dohodu vedoucích představitelů skupiny G7 týkající se obecných zásad a kodexu chování v oblasti umělé inteligence
Komise vítá politickou dohodu vedoucích představitelů skupiny G7
Komise vítá dnešní dohodu o mezinárodních obecných zásadách v oblasti umělé inteligence a dobrovolném kodexu chování vývojářů umělé inteligence, kterou uzavřely v rámci hirošimského procesu vedoucí představitelé skupiny G7. Tyto zásady a dobrovolný kodex chování doplní na mezinárodní úrovni právně závazná pravidla, která v současné době dokončují spolunormotvůrci EU v rámci aktu EU o umělé inteligenci. K vedoucím představitelům skupiny G7, kteří prohlášení vydané japonským předsednictvím skupiny G7 v roce 2023 podepsali, patří také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Předsedkyně von der Leyenová při této příležitosti uvedla: „Potenciální užitek, který může umělá inteligence občanům a hospodářství přinést, je obrovský. Rychlejší navyšování její kapacity však také přináší nové výzvy. Unie, která svým aktem o umělé inteligenci v mnohém předběhla ostatní, se rovněž podílí na vytyčení mantinelů pro umělou inteligenci a stanovení systému její správy na celosvětové úrovni. Jsem velmi ráda, že se skupina G7 dohodla na podobě mezinárodních obecných zásad a dobrovolného kodexu chování, které odrážejí hodnoty EU spočívající v prosazování důvěryhodné umělé inteligence. Vyzývám vývojáře umělé inteligence, aby tento kodex chování podepsali a začali se jím co nejdříve řídit.“
Zajištění bezpečnosti a důvěryhodnosti technologie
Jedenáct obecných zásad přijatých vedoucími představiteli sedmi zemí a EU, jež tvoří skupinu G7, je určeno organizacím, které vyvíjejí, zavádějí a používají pokročilé systémy UI, jako jsou obecné systémy a generativní systémy UI. Měly by jim sloužit jako vodítko při rozvoji bezpečnosti a důvěryhodnosti této technologie. Zahrnují závazky ke zmírnění rizik a zamezení zneužívání UI, k identifikaci slabých míst, podpoře odpovědného sdílení informací, hlášení incidentů a investicím do kybernetické bezpečnosti, jakož i k zavedení systému označování, který uživatelům umožní rozpoznat obsah vytvořený umělou inteligencí.
Tyto zásady vypracovala EU společně s ostatními členy skupiny G7 v rámci hirošimského procesu o umělé inteligenci na základě výsledků průzkumu mezi zúčastněnými stranami. Obecné zásady posléze samy posloužily jako základ pro vypracování kodexu chování, který poskytne podrobné a praktické pokyny organizacím vyvíjejícím UI. Dobrovolný kodex chování bude rovněž podporovat odpovědnou správu umělé inteligence na celém světě. Oba dokumenty budou podle potřeby přezkoumány a aktualizovány, mimo jiné prostřednictvím inkluzivních mnohostranných konzultací, čímž se zajistí, že budou neustále plnit svůj účel a držet krok s rychlým rozvojem této technologie. Vedoucí představitelé skupiny G7 vyzvali organizace, které vyvíjejí pokročilé systémy UI, aby se zavázaly k uplatňování mezinárodního kodexu chování. První signatáři budou oznámeni v brzké budoucnosti.
Souvislosti
Skupina G7 zahájila hirošimský proces o umělé inteligenci na svém summitu z 19. května 2023 s cílem vytyčit mantinely pro pokročilé systémy UI na celosvětové úrovni. Tato iniciativa je součástí širší škály mezinárodních diskusí o bariérách pro umělou inteligenci, mimo jiné v rámci OECD, Globálního partnerství v oblasti umělé inteligence (GPAI) a v kontextu Rady EU-USA pro obchod a technologie a digitálních partnerství EU.
Od chvíle, kdy byl na ministerském zasedání Rady EU–USA pro obchod a technologie z 31. května 2023 poprvé oznámen záměr vypracovat kodex chování, začala Evropská komise aktivně spolupracovat s klíčovými mezinárodními partnery ze skupiny G7 na koncepci zásad a kodexu chování pro umělou inteligenci. Tyto mezinárodní závazky jsou v souladu s právně závaznými pravidly, o nichž se v současné době jedná v rámci rozsáhlejšího právního předpisu o umělé inteligenci (akt EU o umělé inteligenci), který se bude uplatňovat v EU.
Návrh aktu EU o umělé inteligenci zaručí bezpečnost a základní práva občanů a podniků a zároveň rozšíří využívání umělé inteligence a navýší investice a inovace v celé EU. Akt o UI poskytne právně závazná pravidla založená na rizicích, která budou platit pro systémy UI uváděné na trh nebo do provozu v EU.
Další informace
Společné prohlášení vedoucích představitelů skupiny G7
Mezinárodní obecné zásady skupiny G7 v oblasti UI
Mezinárodní kodex chování skupiny G7 pro UI
Návrh evropského aktu o umělé inteligenci
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři