(Kurzy.cz)
Střípky z trhu – Buffett pokračuje v prodejích akcií BYD, Pfizer přestal na covidu vydělávat a propadl se do ztráty
Americký farmaceutický gigant Pfizer v uplynulých měsících výrazně pocítil dále slábnoucí poptávku po jeho produktech týkajících se onemocnění Covid-19. Americká vláda firmě dokonce vrátila miliony dávek antivirotika Paxlovid. Právě v souvislosti s tímto přípravkem a s vakcínou Comirnaty byla firma nucena zaúčtovat za 3. čtvrtletí odpisy ve výši 5,6 mld. USD. Pfizer zkrátka vůbec poprvé od roku 2019 vykázal čtvrtletní ztrátu, která za uplynulé tři měsíce nakonec dosáhla 2,38 mld. USD. Tedy 0,42 USD na každou firemní akcii.
Firmě se v meziročním srovnání tržby ve 3. čtvrtletí výrazně snížily o 42 % na 13,23 mld. USD. Právě prodeje zmiňovaného přípravku Paxlovid propadly o 97 % na 202 mil. USD. Zatímco před rokem ve stejném období za vakcíny Pfizer utržil 4,4 mld. USD, tentokrát již jen 1,31 mld. USD.
V oblasti vakcín Pfizer nicméně nadále chce být evidentně aktivní a dokonce vymýšlí kombinace. Ve spolupráci s německou BioNTech oznámil pozitivní výsledky studie úvodní fáze (1/2) hodnotící bezpečnost, snášenlivost a imunogenicitu kombinované vakcíny proti chřipce a COVID-19 na bázi mRNA u zdravých dospělých ve věku 18 až 64 let. Údaje z klinické studie dle firem ukázaly, že hlavní přípravky prokázaly silnou imunitní odpověď na kmeny chřipky A, chřipky B a SARS-CoV-2 a že hodnocené kombinované přípravky měly bezpečnostní profil odpovídající bezpečnostnímu profilu vakcíny COVID-19 společnosti. Očekává se, že v nadcházejících měsících bude zahájena klíčová studie fáze 3 hodnotící tyto hlavní přípravky. Ve fázi 3 studie je pak první generace vakcíny modFlu mRNA čistě jen proti chřipce.
V následujících měsících zkrátka nejspíše farmaceutická lobby přinese další tlak na očkování občanů…
Zpět k hospodaření. Pfizer po očištění o jednorázové položky vykázal ztrátu 968 mil. USD, potažmo 0,17 USD/akcii. Z dříve schváleného programu odkupu vlastních akcií nedošlo k žádné aktivitě, resp. zbývá tak v tomto ohledu 3,3 mld. USD. Nicméně vzhledem nejspíše také k dalším výdajům na výzkum a vývoj firma neplánuje v tomto roce žádné odkupy. Akcionářům zkrátka letos přerozděluje kapitál pouze skrze dividendy. Zatím celkem 6,9 mld. USD, když v uplynulých čtvrtletích letos vyplácela dividendu po 0,41 USD. Zda ji vyplatí i nyní, zveřejněný report o hospodaření kupodivu vůbec nezmiňuje. Potvrzen byl jen celoroční výhled zveřejněný již dříve v tomto měsíci. Příjmy by měly dosáhnout 58-61 mld. USD, resp. očištěný zisk na akcii pak 1,45-1,65 USD. Tedy meziročně propadnout zhruba o 75 %.
Akcie Pfizer (PFE) v reakci na firemní zprávy reagují dalším poklesem. Zaznamenaly dnes již i nové letošní minimum na 29,70 USD. Tedy obchodovaly se zároveň vlastně nejníže od března 2020, kdy v důsledku startu covidu akciové trhy globálně propadly. Tehdy své dno akcie Pfizer nalezly u úrovně 26,50 USD.
Čínská BYD s rekordním ziskem, Buffett pokračuje v ziskovém prodeji firemních akcií
Společnost BYD, která vedle dalších aktivit je v poslední době mediálně známá především díky nárůstu produkce svých elektromobilů, v pondělí reportovala hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí. Díky právě zejména nárůstu produkce/prodejů vozů vykázala rekordní příjmy v přepočtu téměř 22,2 mld. USD, resp. zisk 1,42 mld. USD. Zatímco příjmy vzrostly meziročně o 38,5 %, zisk o více než 82 %.
Do firmy v roce 2008 prozřetelně zainvestoval Warren Buffett, resp. společnost Berkshire Hathaway. Investiční skupina tehdy koupila na 225 mil. akcií BYD za kurz jen 8 HK$, tedy zhruba za 230 mil. USD. Více než dekádu na podíl nesahala a držela tak ve společnosti více než 20% podíl. Teprve loni koncem léta uskutečnila první prodeje, na které navazuje v letošním roce. Poslední regulatorní hlášení poodkrylo, že Berkshire Hathaway 25. října na burze v Hongkongu prodala dalších 820,5 tis. akcií BYD v přepočtu za zhruba 25,8 mil. USD. Podíl Berkshire Hathaway se tak dále snížil z předchozích 8,05 % na 7,98 %. V reakci na zprávy dnes akcie BYD zakončily obchodování níže na 237,40 HK$ (-3,57 %).
Od BYD se v tomto týdnu bude očekávat pravidelný měsíční report o prodejích potažmo produkci za uplynulý měsíc. Tedy zda v říjnu udržela výrazné tempo nabrané v posledních měsících. Již ve 3. čtvrtletí se firma vlastně stala největším producentem elektromobilů na světě, jak jsme přiblížili v článku „Buffettova BYD ve výrobě elektromobilů v 3. čtvrtletí již překonala Teslu, v prodejích jen těsně zaostala. Nejvíce však meziročně navyšuje prodeje Li Auto“.
Závěrem možno zmínit, že akcie BYD se duálně obchodují také na Wall Street pod označením BYDDY coby ADR v poměru 2:1 k akciím, avšak jen na OTC.
Jiří Zendulka
V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři