Delegace Evropské komise v Praze představila možnosti podpory z Nástroje pro technickou podporu
V pátek 15. září navštívila ČR delegace Evropské komise (Generálního ředitelství pro podporu strukturálních reforem) v čele s ředitelkou pro podporu reforem členských států Nathalií Berger. Návštěva delegace Evropské komise (EK) se uskutečnila v souvislosti s probíhající letošní řádnou výzvou Nástroje pro technickou podporu (Technical Support Instrument, TSI). Úřad vlády v této souvislosti uspořádal v prostorách Strakovy akademie jednání za účasti institucí veřejné správy, kterým byly představeny informace k letošní řádné výzvě nástroje TSI i úspěšné projekty podpořené z tohoto přímo řízeného programu EK.
Jednání zahájil vrchní ředitel Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády Štěpán Černý, který poděkoval EK za veškeré dosud podpořené projekty české státní správy. ČR se dosud zúčastnila všech řádných i mimořádných výzev nástroje TSI a jeho předchůdce Programu na podporu strukturálních reforem (Structural Reform Support Programme). Například v loňském roce tak EK podpořila projekty s předpokládanou výší podpory více než 4 mil. EUR. Vrchní ředitel Černý zároveň informoval EK o aktuálních národních prioritách v oblastech digitalizace či zajištění kybernetické bezpečnosti a ocenil, že plánované TSI pro letošní řádnou výzvu tyto národní potřeby reflektují. Stejně tak vyzdvihl projekty zaměřené na podporu implementace plánů pro oživení a odolnost (v případě ČR Národního plánu obnovy).
Letošní řádná výzva nástroje TSI je v podstatě poslední, kdy mohou členské státy podávat projekty k podpoře implementace těchto plánů s ohledem na nutnost splnění veškerých milníků a cílů těchto plánů do roku 2026. Význam této podpory prostřednictvím nástroje TSI je pak klíčový i vzhledem ke skutečnosti, že řada členských států předkládala své upravené plány v kontextu dopadů války na Ukrajině a cílů plánu REPowerEU. ČR v tomto směru předložila svůj rozšířený Národní plán obnovy na konci června letošního roku.
Ředitelka Nathalie Berger pak poukázala na možnosti přeshraniční a meziregionální spolupráce členských států EU s využitím TSI. Přestože členské státy mohou čelit specifickým výzvám v kontextu povahy národního hospodářství či sociálních otázek, snaží se EK nacházet společné potřeby více členských států a posilovat tak reformní úsilí EU jako celku. Ve snaze o posilování efektivity a odolnosti veřejných institucí v členských státech pak nabízí mj. i možnost přeshraniční výměny pracovníků státní správy za účelem získávání příkladů dobré praxe ze zahraničí. V této souvislosti zmínila možnost využití jednoho z vlajkových projektů nástroje TSI „Public Administration Cooperation Exchange“.
V rámci jednání pak představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu zkušenosti s jejich TSI projektem zaměřeným na podporu komunikace za účelem efektivní implementace Národního plánu obnovy a následně Úřad vlády informoval o zkušenostech se svým projektem k vytvoření praktických vodítek pro aplikaci zásady „významně nepoškozovat“ („Do no significant harm“), která je součástí podmínek pro řádné provádění investic nejen v rámci Národního plánu obnovy, nýbrž i ostatních evropských fondů a programů. Celoevropský význam tohoto projektu potvrzuje i skutečnost, že v minulém roce zvolila oblast implementace zásady DNSH jako jeden ze svých vlajkových projektů nástroje TSI k pomoci ostatním členským států.
V odpoledních hodinách se pak delegace EK setkala v rámci bilaterálních jednání se zástupci Ministerstva spravedlnosti, Finančního analytického úřadu, Generálního finančního ředitelství či Ministerstva vnitra v souvislosti s jejich plánovanými TSI projekty pro letošní řádnou výzvu. Delegace EK poskytla nejen rady týkající se postupu při podávání projektových žádostí, ale i doporučení týkající se specifik zamýšleného projektu. Možnost konzultovat připravované projektové žádosti s DG REFORM je ze strany žadatelů o podporu z nástroje TSI dlouhodobě velmi oceňováno, jelikož zvyšuje kvalitu podávaných projektových žádostí a tím i šanci na výběr daného projektu k podpoře.
Pro letošní řádnou výzvu nástroje TSI byl na národní úrovni stanoven termín pro podávání projektové žádostí na Úřad vlády 9. října 2023. Žadatelé však mohou zasílat své projektové žádosti i dříve před tímto datem za účelem zahájení technických konzultací s EK a získání tak zpětné vazby k danému projektu.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?