Jan Dvořák (Salutem Fund)
Okénko nemovitosti  |  07.07.2023 08:02:52

ČNB sleduje realitní trh, čeká zpomalení poklesu cen nemovitostí

U rezidenčních nemovitostí vnímá bankovní rada ČNB jako pozitivní faktor zastavení růstu cen rezidenčních nemovitostí v loňském roce a následný pokles probíhající i letos. Díky nominálnímu zvyšování mezd (i když reálné mzdy klesají) se snižuje poměr ceny nemovitosti k výši mzdy.

Případný další pokles cen nemovitostí vidí pravděpodobnější u starších nemovitostí, zejména v méně lukrativních lokalitách. Tempo poklesu cen by mělo zpomalovat, mj. kvůli malému množství nově dokončených bytů. A lze očekávat, že developerské společnosti ceny snižovat nebudou. Dopadá na ně zvýšení úrokových sazeb, takže v zájmu zajištění finanční stability nebudou byty prodávat levněji.

Podle ČNB jsou investoři do nemovitostí ochotni akceptovat nižší výnos z pronájmu. V případě držení více nemovitostí se dalším nákupem pojišťují proti možnému budoucímu růstu cen nemovitostí.

Investory do rezidenčních nemovitostí lze rozdělit na dvě skupiny. První skupinu tvoří investoři, kteří investují přímo sami individuálně, druhou skupinu investoři, kteří využívají investiční fondy zaměřené na nemovitosti. Hledání vhodné nemovitosti je velmi časově náročné, proto řada investorů využívá služeb fondů.

Jedním z fondů poskytujících investice do nemovitostí je SALUTEM FUND SICAV, jehož podnikání je založeno na diverzifikovaných investicích do nemovitostí a projektů s nimi spojených. Fond je založen investory s dlouhodobými zkušenostmi a disponuje vlastním analytickým a realitním týmem schopným vyhodnotit desítky příležitostí na realitním trhu měsíčně. Důkladnou analýzou potenciálního výnosu a jeho porovnáním s mírou rizika je fond schopen najít a realizovat zajímavé investiční příležitosti za podhodnocené ceny. Ne každý investor je schopen postupovat výše zmíněnou metodou a najít nemovitost s atraktivním potenciálním výnosem.

Jan Dvořák

Jan Dvořák působí v týmu Salutem Fund jako Head of Research a věnuje se makroekonomickým tématům a analýzám realitního trhu. Pravidelně sleduje jednotlivé trendy, které mají vliv na vývoj tuzemského i zahraničního trhu s nemovitostmi a dává je do kontextu investičních příležitostí na realitním trhu.

Během své více než 20leté praxe se pět let věnoval auditu v PwC či internímu auditu v GE Money Bank (dnes MONETA Money Bank). Patnáct let působil v oblasti kontrolingu u mezinárodní společnosti, zabýval se i kontrolingem v oblasti investic do nemovitostí. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a ve Velké Británii získal titul Fellow Chartered Certified Accountant.


Salutem Fund

SALUTEM FUND SICAV, a. s., je fond kvalifikovaných investorů formy akciové společnosti s proměnným kapitálem a je obchodovaný na Burze cenných papírů v Praze. Salutem Fund byl formálně založen roku 2020, v jeho portfoliu se ale nachází nemovitostní společnosti s mnohaletou historií. Patří mezi ně například Real-Vita Prostějov a.s. (www.real-vita.cz), ASPELL a. s. (www.aspell.cz), Salutem Services s. r. o. (www.salutemservices.cz), Salutem – Realitní I, s.r.o. (www.salutem-jedna.cz). Činnost Fondu dozoruje Česká národní banka. Depozitářem fondu je Československá obchodní banka, a. s., obhospodařovatelem je TILLER investiční společnost a.s. a auditorem renomovaná společnost NEXIA AP a. s.

Více informací na www.salutemfund.cz.


Poslední zprávy z rubriky Okénko nemovitosti:

22.03.2024  Hrozí České republice deflace? Jan Dvořák (Salutem Fund)
30.01.2024  Výhody investic do malých fondů Jan Dvořák (Salutem Fund)

?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688