Do centra pozornosti se dostanou centrální bankéři v portugalské Sintře (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní makroekonomický kalendář bude poměrně chudý na data. O dění na finančních trzích se tak zřejmě postará symposium ECB v portugalské Sintře, které dnes zahájí odbornou část a bude zároveň prostorem pro vystoupení prezidentky ECB Lagardeové. Na druhé straně Atlantiku v USA budou zveřejněné květnové údaje objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které podle nás celkově klesly o 0,3 % m/m, resp. téměř stagnovaly (+0,1 % m/m) v případě objednávek bez dopravních zařízení.
Symposium ECB a předstihové indikátory v USA.
Na meziměsíčním poklesu amerických objednávek zboží dlouhodobé spotřeby se v květnu podepsala zejména dubnová vyšší srovnávací základna, která těžila z velkého objemu objednávek aut a leteckých zařízení v sektoru obrany. Po očištění o objednávky dopravních zařízení by podle nás mělo dojít v květnu zhruba ke stagnaci (+0,1 % m/m). Důvěra amerických spotřebitelů dle Conference Boardu v červnu zřejmě jen nepatrně vzrostla o 0,5 b. po zhoršování v předchozích dvou měsících.
Rostoucí pesimismus v tuzemské ekonomice.
Včerejší měkké indikátory sentimentu vykreslují poněkud ponurý obrázek tuzemské ekonomiky. Konjunkturální průzkum za červen ukázal na zhoršení nálady v domácí ekonomice, a to napříč všemi podnikatelskými odvětvími s výjimkou stavebnictví a zároveň také u spotřebitelů. Nejhlouběji pod dlouhodobými průměry se současně nachází nálada v průmyslu, která je nejnižší zhruba od začátku covidové pandemie (duben-červen 2020). U průmyslníků došlo především ke zhoršení vnímání ekonomické situace a výhledu výrobní činnosti, zatímco hodnocení současné poptávky zůstalo poměrně slabé. Ani nálada českých domácností se v červnu nezvedla, což opět příliš nesvědčí o začátku oživení spotřebitelských výdajů. Více o včerejších indikátorech sentimentu zde: https://bit.ly/3XrPvYv.
Německý IFO index překvapil negativně a navázal tak na PMI ze závěru minulého týdne. V červnu skončil na 88,5 b. (vs konsensus 90,7 b.). Zklamaní se koncentrovalo ve složce očekávání, která v červnu klesla o výrazných 4,7 b. na 83,6 b., zatímco složka hodnotící současnou situaci skončila v souladu s očekáváními na 93,7 b. Celkově tak pesimismus plynoucí z dosud zveřejněných předstihových indikátorů jak u nás, tak v zahraničí příliš nenahrává výraznějšímu oživení tuzemské ekonomické aktivity v druhém čtvrtletí. Naopak svědčí o nevýrazném výkonu tuzemského průmyslu, navíc s nadále zhoršujícím se výhledem v souvislosti se slabou zahraniční poptávkou, a pokračujícím útlumu spotřebitelské poptávky.
Geopolitická rizika plynoucí z eskalace situace v Rusku a následné bleskové deeskalace na včerejším obchodování nebyla nijak patrná. Euro vůči dolaru posílilo jen mírně o 0,1 %. Českou korunu nerozhodila ani zhoršující se důvěra v tuzemskou ekonomiku.Během včerejšího dne dokázala posílit o 0,15 %. Z ostatních středoevropských měn dokázal posílit výrazněji jen maďarský forint (o 0,27 %), zatímco polský zlotý oslabil o necelých 0,1 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz