Pozornost se zaměří na vystoupení centrálních bankéřů z ECB a Fedu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní makroekonomický kalendář nabídne pouze druhořadá data z USA. Zářijové prodeje motorových vozidel v USA by měly ukázat na mírně slábnoucí momentum spotřebitelských výdajů amerických domácností. Investoři však budou zřejmě opět bedlivě sledovat vystoupení představitelů evropské a americké centrální banky ohledně směřování měnové politiky.
Prodeje aut v USA napoví o kondici spotřebitelských výdajů.
Prodeje motorových vozidel v USA zpomalily z červencových 15,7 mil. na 15,0 mil. v srpnu, navzdory polevujícím inflačním tlakům a zlepšení situace v dodavatelských řetězcích, které umožnilo producentům aut kompletovat předchozí zakázky. Poptávka domácností tak zřejmě mírně zpomaluje, stále však zůstává poměrně robustní a ve třetím letošním čtvrtletí by měla pozitivně přispět k silnému růstu americké ekonomiky o 3,8 % q/q v anualizovaném vyjádření (vs 2,1 % q/q v Q2).
Nálada tuzemských průmyslníků se v září zhoršila.
Včera zveřejněný tuzemský PMI ukázal na zhoršení nálady v průmyslu a potvrdil tak negativní trend vyplývající i z konjunkturálního průzkumu ČSÚ, který byl zveřejněn minulý týden. V souladu s našim očekáváním PMI v září klesl ze srpnových 42,9 b. na 41,7 b. Index se tak pohybuje poblíž lokálních minim zaznamenaných od října loňského roku. Náladu průmyslníků v září pravděpodobně negativně poznamenalo také obnovení problémů v dodavatelských řetězcích tuzemských automobilek spojených s živelnými pohromami. Více jsme psali zde: https://bit.ly/3LJ7aGy. Deficit státního rozpočtu se v září opět zmírnil na 180,7 mld. CZK oproti 194,6 mld. CZK v srpnu, a to zejména díky inkasu záloh tzv. windfall tax; více najdete zde: https://bit.ly/46spDjf.
Finální odhad zářijového PMI ze zpracovatelského průmyslu v eurozóně zůstal beze změny na 43,4 b., když sestupnou revizi německého indexu o 0,2 b. na 39,6 b. kompenzovaly revize směrem vzhůru v ostatních členských zemích. Americký ISM index z průmyslu včera překvapil výrazně směrem nahoru, když oproti srpnu vzrostl o 1,4 b. na 49,0 b. v září.
Americký dolar i díky pozitivnímu překvapení z ISM indexu vůči euru výrazně posílil o 0,9 %, zatímco dolarové sazby vzrostly o 4-11 bb dle splatnosti. To zřejmě také částečně souviselo s víkendovou dohodu na půdě amerického Kongresu, která zamezila tzv. vládnímu shutdownu (zastavení činnosti vládních institucí). Jako jediná v regionu včera česká koruna nedokázala výrazněji posílit a vůči euru zůstala beze změny. Polský zlotý a maďarský forint si naopak připsaly zisky mírným posílením o 0,1 % a 0,2 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz