OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  29.04.2023 21:12:06

Proč je vaše životní pojištění zřejmě k ničemu?

 Proč je vaše životní pojištění zřejmě k ničemu?

Mnoho lidí si sjednává životní pojištění s tím, že budou chráněni v případě potřeby. Nicméně, mnoho z nich podcení proces sjednání pojištění a výběr vhodného produktu, což může vést k tomu, že pojištění neposkytne potřebnou ochranu. V článku Dušana Šídla z portálu AkademiePojištění.cz se dozvíte více.

Akademiepojištění.cz identifikovala tři problémy, kvůli kterým životní pojištění často neplní svoji funkci.

Neúplně vyplněný zdravotní dotazník

Je vaší povinností vyplnit zdravotní dotazník pravdivě a úplně. Slovo „úplně“ je klíčové, ale v některých dotaznících pojišťoven jsou otázky velmi vágní a nejednoznačné, bez bližší specifikace používaných pojmů a s nejasným vymezením, k jakému časovému období se vztahují.

Vybrané dotazníky pojišťoven vyžadují uvedení všech onemocnění a obtíží, kterými jste kdy trpěli nebo pro které jste podstoupili lékařské vyšetření. Pokud máte starší smlouvu životního pojištění, zkontrolujte si, zda byl zdravotní dotazník důkladně vyplněn. Možná jste si nepamatovali některé dávné diagnózy, natož přesné diagnózy. Teprve v posledních letech pojišťovny neptají své klienty na jejich zdravotní stav za desítky let zpětně, ale jen za určité omezené období, například za posledních pět až deset let.

Předchorobí

Vyplnili jste zdravotní dotazník pravdivě a úplně nebo bylo provedeno lékařské vyšetření pojišťovnou? I když ano, nemusíte mít vyhráno. Pojišťovny mají vyloučení na tzv. předchorobí (anamnézu) u některých typů připojištění. V tomto případě jsou z pojistné ochrany vyloučeny všechny následky nemocí nebo úrazů, které vznikly nebo se projevily před počátkem pojištění nebo mají příčinnou souvislost s nemocemi nebo úrazy, které vznikly nebo se projevily před počátkem pojištění.

Pokud například do zdravotního dotazníku pravdivě uvedete, že máte cukrovku a v budoucnu se stanete z důvodu cukrovky invalidní, plnění nedostanete. Co pojišťovna, to jiný přístup k předchorobí. Je vám asi jisté, že výhodnější jsou produkty bez této výluky.

Neplnění povinností

Velmi důležité je také znát povinnosti, které pojišťovna od vás očekává. Jedná se o povinnosti nejen po pojistné události, ale často i v průběhu trvání pojištění. A to je problém, protože většina lidí na pojištění často jednoduše zapomene hned po jeho sjednání.

Mezi typické povinnosti v pojištění osob patří například: preventivní povinnost (předcházet škodám), nahlásit úraz nebo pracovní neschopnost do určitého počtu dnů, neporušovat zákony a předpisy, absolvovat preventivní lékařské prohlídky a dodržovat léčebný režim, nepřeceňovat své síly, nahlásit pojišťovně významnou změnu příjmů, oznámit změnu vykonávané rizikové činnosti a další skutečnosti. Při porušení stanovených povinností je běžné, že pojišťovny pojistné plnění sníží nebo v některých případech odmítnou. Co pojišťovna, to opět jiný přístup.

Závěr

Přijde vám, že je pojištění složitější produkt, než je běžný účet, investice či hypotéka? Ano, máte pravdu. Nadávat však na pojišťovny a nesjednat si pojištění není tou ideální cestou. Pojišťovny na plněních vyplatí miliardy korun ročně, ale jen ale těm klientům, kteří nepodcenili výběr vhodného produktu, jeho sjednání a nastavení a o pojištění se dostatečně zajímali i v průběhu jeho trvání. Pokud jste v otázkách pojištění chybovali, máte ještě možnost to napravit.

Dušan Šídlo
AkademiePojištění.cz

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688