Pražská plynárenská a snižování emisí v Praze
V návaznosti na úspěšně realizované projekty Teplo pro Kbely a Teplo pro Prahu během posledních dvou let, byla na konci loňského roku dokončena fúze společnosti 4. energetická. Pražská plynárenská se tak stává významným dodavatelem tepla a zásadně přispívá ke snižování emisí CO2 na území hl. m. Prahy.
Dlouhodobě udržitelná a zelená řešení existují a v koncernu Pražská plynárenská se jim intenzivně věnují. Společnost se významně podílí na plnění Klimatického plánu HMP, jehož cílem je snížení emisí v oblasti teplárenství a energetiky o 60 % do roku 2030 proti současnému stavu. Pražská plynárenská v souvislosti s výše uvedeným vypracovala Návrh nové teplárenské strategie Prahy viz. rámcový souhrn v příloze.
Společnost je součástí realizačního týmu pro klíčový projekt „zeleného tepla“ pro Prahu. Principem je využití tepla z odpadních vod ÚČOV Císařský ostrov, pro vytápění Prahy pomocí velkých průmyslových čerpadel typu voda/voda. Tepelný výkon takového soustrojí se pohybuje v rozsahu 10-20 MW. Tato čerpadla využívají jako médium čpavek a jejich výstupní teplota se pohybuje na úrovni až 95°C. Na trh se již dostávají i vysokotlaká tepelná čerpadla jejichž médium je kapalné CO2 a jejich tepelný výkon se pohybuje na úrovni více jak 30MW na jedno soustrojí s výstupní teplotou až 110°C. Přičemž průměrný topný faktor, se dle charakteru využití, pohybuje na hodnotách COP = 3 - 3,5. To znamená, že z každé 1 MWh elektrické energie se vyrobí 3-3,5 MWh tepelné energie. Jen pro srovnání elektrický kotel s účinností 93% vyrobí z každé 1MWh elektrické energie jen 0,93 MWh tepla a kondenzační plynový kotel s účinností 98% pak vyrobí z každé 1 MWh zemního plynu 0,98 MWh tepla. Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Praze-Bubenči se tak zanedlouho stane významným zdrojem tepla pro Prahu. Plánované energocentrum na Císařském ostrově téměř odstaví dva současné plynové zdroje: výtopnu Juliska a teplárnu Veleslavín. Obě pro výrobu tepla a elektřiny využívají zemní plyn.
„Tento projekt, jehož jsme součástí, otevírá velkou přeměnu zdrojů tepla pro Prahu na tzv. obnovitelné zdroje tepla – OZE. Praha se tak po vzoru jiných evropských velkoměst, jako je Vídeň, Stockholm, Helsinky, Berlín, Kodaň a jiné, vydává cestou využitím obnovitelných zdrojů, které má na svém území k dispozici. Připravují se i další projekty na využití tepla z vody ve Vltavě. Dnes je tak již vytápěna např. budova Národního divadla. Jako uvedená velkoměsta, Praha se vydává cestou konsolidace a výstavby svého teplárenského majetku prostřednictvím 100% vlastněné společnosti jakou je Pražská plynárenská a.s.“ Petr Heincl vedoucí odboru Teplárenství v Pražské plynárenské a.s.
V rámci odborného semináře (11.4. 2023)
„PRAHA ZAHAJUJE DEKARBONIZAČNÍ PROJEKT: TEPLO Z ODPADNÍCH VOD“ vystoupí:
• Jan Chabr (MHMP) k tématu „Praha a energetická koncepce“
• Petr Heincl (PP) k tématu „Nová strategie teplárenství hlavního města Prahy“,
• Ludvík Baleka (Prometheus energetické služby) k tématu „Akviziční projekty teplárenského majetku HMP a MČ“,
• Jiří Rosický (PVS) k tématu „ÚČOV Císařský ostrov/Využití tepla z odpadních vod“
• Petr Heincl (PP) k tématu „Případová studie Vídeň“
Pražská plynárenská patří tradičně mezi nejvýznamnější tuzemské dodavatele energií. Svou konkurenceschopnost zakládá na zázemí stabilní a silné společnosti ve vlastnictví hlavního města Prahy. V průběhu času prošla Pražská plynárenská vývojem odrážejícím společenské změny, technologický pokrok a byla opakovaně prověřena různými obtížnými a nenadálými situacemi, ve kterých obstála a díky nimž získala neocenitelné znalosti a zkušenosti. Dnes je moderní a prosperující energetickou společností, která je schopna reagovat na měnící se požadavky svých zákazníků, na výzvy nové energetiky a probíhající globální změny v energetickém sektoru. Její dceřiná společnost Pražská plynárenská Distribuce je provozovatelem distribuční plynovodní soustavy v Praze a okolí, kde provozuje téměř 4,5 tisíce kilometrů plynovodních sítí.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Energie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz