V4 Group (V4 Group)
Zákony a právo  |  23.01.2023 11:37:54, aktualizováno 29.01.2023 22:59:51

Právní novinky 2023: Změny v důchodech i ve zdravotním pojištění


V letošním roce nás čeká i plno právních novinek. Vybrali jsme ty, které se dotknou co nejvíce lidí. Změny se například týkají starobních důchodů, pojistného ve veřejném zdravotním pojištění, ale i tabákových výrobků.

Daň z tabákových výrobků je od ostatních spotřebních daní dosti specifická. Výrobky z tabáku se dělí na cigarety, doutníky a cigarillos, tabák ke kouření a zahřívané tabákové výrobky. Procentní část daně se určí podle ceny pro konečného zákazníka.  A pevná část daně je množství vyjádřené v kusech. 

Avšak u doutníků a cigarillos se základ daně vypočte pouze z množství vyjádřeného v kusech, a u tabáku ke kouření je množství vyjádřené v kilogramech, a stejně tomu je u zahřívaných tabákových výrobků,“ vysvětluje Miroslav Šperka, partner V4 Group. 

U cigaret je nově pevná část sazby daně 1,97,- za kus, namísto 1,88,- za kus. U doutníků a cigarillos je nově pevná část sazby daně 2,29 za kus namísto 2,19,- za kus. A u tabáku ke kouření je nově sazba daně 3 000,- za Kg, namísto 2 860,- za Kg.  A dále, sazba daně u zahřívaných tabákových výrobků je 3,- namísto 2,8,- . Další změny zákona o spotřebních daních byly posunuty až na 12.2.2023 a 1.1.2024.

Na výchovné ve výši 500,- za každé vychované dítě bude mít od 1. ledna 2023 nárok ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu. Cílem je ocenit osoby, které dlouhodobě zajišťovaly výchovu dítěte. Automaticky ho dostanou například ty ženy, které již důchod pobírají. Samostatná žádost se tedy týká především mužů, kteří o děti převážně pečovali a již důchod mají přiznaný,“ upřesňuje Miroslav Šperka.

Aby výchovné bylo přiznáno bude se vyžadovat, aby osoba před datem vzniku nároku na starobní důchod osobně pečovala o dítě do dosažení zletilosti alespoň po dobu deseti let, s tím, že pokud se ujala výchovy dítěte po dosažení 8. roku jeho věku, postačí, pokud pečovala alespoň po dobu pěti let a nepřestala o dítě pečovat před dosažením jeho zletilosti. 

Nárok na výchovné může vzniknout žadateli jak na dítě vlastní, tak osvojené a též převzaté do péče nahrazující péči rodičů pěstounská péče za splnění výše uvedených podmínek.

Výchovné nenáleží tomu, kdo se vůči dítěti dopustil jako pachatel, spolupachatel nebo účastník úmyslného trestného činu proti životu a zdraví, proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti nebo proti rodině a dětem podle trestněprávních předpisů.


Změny ve veřejném zdravotním pojištění
Od 31.8.2022 došlo ke změně vyměřovacího základu osoby, za kterou je plátcem pojistného stát

Novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění snížila platbu na zdravotní pojištění za státní pojištěnce. 

Za daného zaměstnance se neodvádí pojistné na zdravotní pojištění vypočtené ze skutečně dosažené mzdy či platu. Vyměřovacím základem takovýchto zaměstnanců je pouze částka, která přesahuje vyměřovací základ osoby, za kterou je plátcem pojistného stát (dle novely č. 260/2022 to byla od 31.8.2022 částka 11.014 ). Pojistné z této částky pak bylo 1 487 ,“ vysvětluje Miroslav Šperka z V4 Group a dodává, že se zde využije takzvaný odpočet. 

Odpočet znamená, že se z vyměřovacího základu pro výpočet pojistného odečte částka, která je vyměřovacím základem pro pojistné hrazené státem. Za daného zaměstnance se tedy neodvádí pojistné vypočtené ze skutečně dosažené mzdy (platu). Vyměřovacím základem je jen částka přesahující částku, která je vyměřovacím základem u osoby, za kterou je plátcem pojistného stát.

Schválená novela zákona o veřejném zdravotním pojištění snížila měsíční platbu ze státního rozpočtu za tzv. státní pojištěnce z 1 967 na 1 487 .

Státní pojištěnci -> platby zdravotního pojištění odvádí stát např. za:
1. Důchodce – starobní, invalidní i pozůstalostní
2. Nezaopatřené děti – nezaopatřené děti do 26 let, jež se soustavně připravují na budoucí povolání
5. Osoby pečující celodenně o jedno dítě do 7 let anebo o dvě děti do 15 let
6. Osoby pečující o osoby ve stupni závislosti
7. Příjemci dávek hmotné nouze
8. Osoby v evidenci Úřadu práce
9. žadatele o udělení mezinárodní ochrany a jeho dítě narozené na území České republiky
10. Výkon detence, vazby nebo trestu

Od ledna 2023 pak měsíční platba za státní pojištěnce činí 1 900 korunNovela zákona o veřejném zdravotním pojištění rovněž zavádí každoroční valorizaci plateb za státní pojištěnce. V dalších letech pak budou platby valorizovány na základě vývoje reálných mezd a inflace

Od roku 2024 má být tedy zároveň zavedena automatická valorizace zdravotních plateb státu. Bude vycházet z měsíční částky 1900 korun na pojištěnce, kterou bude stát odvádět příští rok. Předpokládá to upravená vládní novela,“ dodává Šperka. 


Letošním snížením úhrad na část roku chce stát ušetřit ve svém rozpočtu zhruba 14 miliard korun. Předloha čelila v poslanecké sněmovně obstrukcím opozice, jelikož někteří se obávají možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče.

Valorizační mechanismus bude stejný jako u důchodů. Státní platby do zdravotnictví tedy porostou o inflaci a o polovinu růstu reálné mzdy.

Zákon o podporovaných zdrojích energie – změna záruk původu energie

Zárukou původu je elektronický dokument, který dokládá zákazníkovi původ dodané energie ze zdroje obnovitelné energie (OZE) nebo kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET). Na vydání záruky původu má právo každý výrobce, který operátorovi trhu doloží, že energii z OZE nebo z KVET v příslušném množství vyrobil. Celkové množství záruk původu tak vždy odpovídá množství energie vyrobené z OZE. Nově dochází k výrazné úpravě podmínek pro vydání, evidenci a uznávání záruk původu elektřiny

S touto novelou se bude jednat o záruky původu energie z obnovitelných zdrojů, nikoliv pouze elektřiny, jelikož nově bude možno záruky vydávat i na biometan, vodík nebo teplo. Dále novela zákona specifikuje, že záruka původu a sní spjatá práva se považují za nehmotnou věc,“ uvádí Šperka. 

Novela rozvíjí záruky původu pro jednotlivé typy energie – biometan, vodík, teplo a elektřinu. Nově se u každého zdroje energie uvádí, že záruka se vydává pouze na energie vyrobené v České republice. Záruka původu elektřiny je v současnosti využívána hlavně mezi zákazníky velkých korporátních společností, kteří jejich prostřednictvím realizují své závazky nákupu bezemisní nebo nízkoemisní elektřiny.  

Vzhledem k limitům, které rozvod energií představuje, lze jen stěží fyzicky oddělit energie z OZE nebo KVET, proto jsou záruky obchodovatelnou věcí, kterou lze převést na konečného zákazníka. Ten tak získá právo prokazující, že takto vyrobené energie byla po spotřebování množství energie uvedeného v záruce pak byla vymazána ze systému záruk. 

Změny pro důchodce, kteří pracovali ve složkách IZS 

Zákonodárci v roce 2021 schválili, že zaměstnanci IZS mají mít po 20 letech služby nárok na dřívější důchod. V současné době tedy platí, že když mají 20 let ve složkách IZS odpracováno, mohou od roku 2023 odejít do předčasného důchodu, aniž by za to byli finančně sankcionovaní.
Nicméně Ministerstvo práce a sociálních věcí konstatovalo, že současná podoba je formulována zmatečně a v praxi neproveditelná. Navíc není vyjasněn okruh pojištěnců, kterých se má výhoda týkat.


Nárok na odchod do předčasného starobního důchodu některých zaměstnanců IZS schválila vláda už loni v září. Cílem je zvláštní ustanovení o důchodovém věku zdravotnických záchranářů. Návrh byl koncem roku 2022 podepsán prezidentem a vyšel ve Sbírce zákonů.  

Argumentem, proč některé složky IZS mohou nastoupit do důchodu bez finančního znevýhodnění dříve než zaměstnanci jiných oborů, je především to, že jsou v práci dlouhodobě vystavováni vysoké fyzické a psychické zátěži. Ačkoliv původním záměrem bylo, aby šli do důchodu dříve právě i hasiči a policisté, uvedená novela zákona se nakonec zatím týká pouze záchranářů, kteří mají odpracováno 4400 směn. Hasiči a policie prozatím nárok na odchod do předčasného důchodu bez krácení důchodového příjmu mít nebudou. U těchto rovněž náročných profesí by změny mohly být předloženy příští rok,“ uzavírá Miroslav Šperka z V4 Group.


V4 Group

V4 Group je poradenská skupina sdružující právní poradce, daňové konzultanty, auditory a účetní. Našim klientům nabízíme komplexní poradenské služby při vykonávaní jejich každodenních činností jako i řešení náročných obchodních transakcí.

Skupina V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.


Více informací najdete na: www.v4group.eu

Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688