OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  16.12.2022 19:36:30

3Q 2022: Zisk před zdaněním VIG se zvýšil o zhruba 10 %

Vienna Insurance Group vykázala výsledky za tři čtvrtletí 2022. Pojistné s 9,5 mld. EUR vzrostlo o 13,6 %. Zisk před zdaněním ve výši 413,4 mil. EUR výrazně stoupl o zhruba 10 % a ukazatel combined ratio s hodnotou 95,1 % se mírně zlepšil.

Uprostřed velkých geopolitických a ekonomických výzev vykázala Vienna Insurance Group (VIG) za první tři čtvrtletí roku 2022 velmi potěšující obchodní vývoj. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se všechny klíčové ukazatele opět zlepšily.

„Jako každý podnik přirozeně cítíme dopady současné situace, přičemž největší vliv má inflace. Ta mimo jiné vede ke zvýšení nákladů na pojistná plnění, a tím zatěžuje vývoj ukazatele combined ratio. Přesto jsme přesvědčeni, že díky široké diverzifikaci dokážeme inflační riziko celkově účinně kontrolovat. Posouzení rizik ukázalo, že naše největší trhy z hlediska objemu jsou díky přijatým opatřením a současné cenové politice v dobré pozici. Jsme i nadále přesvědčeni o dlouhodobém růstovém potenciálu regionu střední a východní Evropy, zejména proto, že současné prognózy pro tento region opět výrazně převyšují prognózy pro eurozónu,“ uvádí Elisabeth Stadler, předsedkyně představenstva Vienna Insurance Group. 

„Na základě současné situace a za předpokladu, že do konce roku nedojde k neočekávaným vnějším ovlivňujícím faktorům a výkyvům, očekáváme objem pojistného ve výši nejméně 12 miliard EUR a zisk před zdaněním za celý rok 2022, který bude vyšší než v předchozím roce, kdy tvořil 511 milionů EUR. Co se týče ukazatele combined ratio, i přes náročné prostředí usilujeme o hodnotu kolem 95 %," dodává Elisabeth Stadler.

Nárůst pojistného ve všech odvětvích a segmentech

V objemu pojistného je patrný jasný pohyb směrem nahoru. Celkový objem pojistného v prvních devíti měsících roku 2022, který činil 9 530 milionů EUR, výrazně vzrostl o 13,6 %. To zahrnuje i první konsolidaci nedávno získaných pojišťovacích společností v Maďarsku a Turecku, které se na celkovém objemu pojistného podílejí 3,0 %, což představuje přibližně 291 milionů EUR.

Také bez těchto společností byl zaznamenán dvouciferný růst pojistného o 10,1 %. Nárůst pojistného vykazují všechna pojistná odvětví a segmenty VIG. S výjimkou jednorázově placeného životního pojištění (+3,1 %) vykazují všechna odvětví dvoucifernou míru růstu (pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla +21 %, havarijní pojištění +13,6 %, Ostatní majetkové pojištění +15,3 %, zdravotní pojištění +11,8 %, životní pojištění s pravidelným placením pojistného +10 %).

Zisk před zdaněním stoupl o zhruba 10 %

Zisk před zdaněním ve výši 413,4 milionu EUR je přibližně o 10 % vyšší než v předchozím roce. Finanční výsledek (bez výsledku společností účtovaných metodou at aquity) ve výši 479,2 milionu EUR je o 8,4 % nižší než srovnatelná hodnota předchozího roku, což je způsobeno především opatřeními přijatými již v prvním a druhém čtvrtletí roku 2022 v souvislosti s expozicí vůči ruským státním a podnikovým dluhopisům. Čistý výsledek ve výši 302,4 milionu EUR je o 10,1 % lepší než v předchozím roce.

Ukazatel combined ratio se mírně zlepšil

Ukazatel combined ratio je s hodnotou 95,1 % mírně nižší než v předchozím roce (95,2 %). Ve srovnání s prvním pololetím, kdy combined ratio představovalo 94,3 %, je však patrná zátěž vyšší průměrné škodovosti, částečně způsobená inflací. Kapitálové investice skupiny VIG, včetně peněz a peněžních ekvivalentů, činily k 30. září 2022 34,1 miliardy EUR. Zisk na akcii (přepočtený na roční bázi) vzrostl ve stejném období z 2,86 EUR na 3,07 EUR (+7,3 %).

Zdroj: Vienna Insurance Group

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688