cnb.cz (ČNB)
Úrokové sazby  |  31.10.2022 10:24:10

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR - Září 2022

 

Září 2022

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v září největší změny u jednodenních vkladů. U nefinančních podniků doznaly vklady největších změn rovněž v této kategorii.

U domácností se sazba z vkladů s dohodnutou splatností zvýšila na 6,08 %. Úroková sazba jednodenních vkladů vzrostla o 0,14 procentního bodu na 1,07 %. Sazba z vkladů na běžných účtech se nepatrně zvýšila na hodnotu 0,16 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou zaznamenala mírný nárůst, a to na 2,01 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností se sazba u nefinančních podniků nepatrně zvýšila na 6,45 %. V případě jednodenních vkladů sazba vzrostla o 0,14 procentního bodu na 1,41 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech se rovněž zvýšila, a to na 0,88 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) vzrostla na 6,45 %.

Graf 1 – Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v září k nejvýraznější změně u ostatních úvěrů. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů s objemem do 7,5 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní se úroková sazba zvýšila na 6,97 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně nepatrně poklesla na 9,70 %. V případě úvěrů na bydlení se úroková sazba zvýšila na 4,89 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření mírně vzrostla na hodnotu 6,66 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se zvýšila na 4,64 %, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 2,27 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů vzrostla o 0,44 procentního bodu na 7,58 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo k nárůstu úrokové sazby, a to na 14,94 %. Z toho u kontokorentů úroková sazba se zvýšila na 17,37 %. Úroková sazba z kreditních karet se snížila na 16,82 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo ke zvýšení úrokové sazby na 8,40 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. vzrostla o 0,32 procentního bodu na 8,20 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5–30 mil. poklesla na 7,21 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. se zvýšila na 8,53 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet se nepatrně snížila, a to na 8,95 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů poklesla na 9,26 %.

Graf 2 – Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v září měnily v rámci nižších desetin procentního bodu, u nefinančních podniků se jednalo o podobné změny.

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků úvěrů domácnostem zaznamenaly v září změny v rámci setin procentního bodu. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly výraznější změny.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem mírně vzrostla na hodnotu 3,50 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení se rovněž zvýšila, a to na 2,62 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů vzrostla na 2,48 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů zaznamenala nárůst na 8,37 % a sazba z ostatních úvěrů se zvýšila na hodnotu 4,23 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům mírně vzrostla na 7,28 %. U úvěrů se splatností do 1 roku se sazba zvýšila na 8,98 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let stagnovala na srpnových 8,37 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let vzrostla na hodnotu 6,17 %.


Poznámky

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:

Et   8:26  Inflace zpět na 2% cíli, ČNB bude dál snižovat sazby ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Et   8:24  Inflační překvapení poslala korunu nad 25,30 EUR/CZK ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
03.07.2024  NBP sazby ponechá na vysoké úrovni ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
01.07.2024  Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688