Mazars (Mazars)
Daně a účetnictví  |  26.10.2022 09:35:01

Manželství a příjem z nájmu

Manželství a příjem z nájmu

Byty, které lidé pronajímají, jsou často ve společném jmění manželů. Zdaňují příjem z nájmu manželé také společně? Při jakých typech příjmů se vyplatí danit příjem na straně jednoho z manželů?

Příjem z nájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů podléhá pouze dani z příjmů fyzických osob. Sociální a zdravotní pojištění se z příjmu z nájmu nikdy neplatí, ať je tento pasivní příjem libovolně vysoký. Sazba daně z příjmu je stejná pro všechny zdanitelné příjmy, příjem z nájmu není nijak zvýhodněn ani znevýhodněn. „Daňový poplatník s příjmy z nájmu musí za rok 2022 podat daňové přiznání a není tedy možné požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Kdo z manželů zdaňuje? 

Příjmy z nájmu plynoucí ze společného jmění manželů se zdaňují pouze u jednoho z nich. V některých případech není z finančního hlediska jedno, kdo to bude. Pokud jeden z manželů pro své zdanitelné příjmy v plné míře neuplatní daňové slevy a daňové odpočty, na které má nárok, potom je výhodnější, aby příjem z nájmu zdaňoval on. V souhrnu v takovém případě zaplatí manželé na dani z příjmu fyzických osob méně, než kdyby příjem z nájmu zdaňoval druhý z manželů. Typickým příkladem je, že jeden z manželů je na rodičovské dovolené nebo nezaměstnaný. „Pokud jeden z manželů podniká a druhý je zaměstnancem, je lepší s ohledem na administrativu zdaňovat u toho, kdo podniká,“ dodává Gabriela Ivanco.

Jak uplatnit výdaje? 

Výdaje pro příjmy z nájmu je možné uplatnit ve skutečné výši nebo 30% výdajovým paušálem. Při využití výdajového paušálu je potřeba pamatovat na to, že nad rámec paušálu není možné uplatnit žádné další částky a maximálně mohou být výdaje ve výši 600 000 . Odborníci dále upozorňují, že při využití paušálu se zaplatí na dani z příjmu jen 10,5 % z ročního příjmu a sociální a zdravotní pojištění se neplatí, takže celkové efektivní zdanění je značně nižší než u příjmů ze zaměstnání. „I pokud pronajímáte například byt v panelovém domě, což může vést k závěru, že náklady budou nízké, vyplatí se porovnat variantu paušálu oproti skutečným nákladům," radí Michal Hrbatý CEO UlovDomov.cz. "Využití skutečných výdajů může být výhodnější zejména kvůli odpisům či využívání soukromého automobilu pro kontroly nemovitosti, vyzvednutí nájemného, dovoz materiálu na opravy a další," dodává Hrbatý. 

Čtyřstránkové daňové přiznání
Daňový poplatník s příjmy z nájmu musí vyplnit čtyřstránkové daňové přiznání, nelze použít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář. Zaměstnanci k daňovému přiznání musí přiložit potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Z důvodu příjmů z nájmů zpravidla vznikne za celý rok daňový nedoplatek. „Na zaplacení daně z příjmu fyzických osob je vhodné si již během roku vytvořit rezervu, aby současná platba s podáním daňového přiznání negativně neovlivnila měsíční rodinné hospodaření,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.

Mazars

Mazars je mezinárodní, integrovaná a nezávislá organizace v oblasti auditorských, účetních, daňových a poradenských služeb. Společnost působí v 91 zemích světa. Organizace celkově zaměstnává přes 24 400 odborníků, kteří pomáhají velkým mezinárodním organizacím, středním a menším podnikům, privátním investorům a veřejným osobám v každé částí jejich vývoje.

V České republice působí společnost Mazars od roku 1995, poskytuje komplexní služby a zaměstnává 250 lidí.

Více informací najdete na: www.mazars.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku






?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688