EY Česká republika (EY Česká republika)
Auto Moto  |  24.08.2022 17:09:39

Ceny nových vozů rostou pomaleji než inflace, jsou proto relativně o 4,7 % levnější než v únoru tohoto roku

Ceny osobních automobilů vzrostly v Česku v období od února do července 2022 v průměru o 3,3 %, což oproti předchozímu sledovanému pololetí představuje zpomalení o 1,7 procentního bodu. Fakticky tedy ceny nových vozů tlumí inflaci. Meziroční nárůst průměrných cen mezi červenci 2021 a 2022 pak dosáhl hodnoty 8,7 %, z čehož je patrné, že výrazné cenové změny proběhly v druhé půlce minulého roku. Nárůst cen v automotive segmentu pokračoval pomalejším tempem, než kolik činí aktuální míra inflace. Při jejím započtení tak pořízení nového automobilu vyjde v průměru relativně o 4,7 % levněji než před půl rokem.   Ukázala to nejnovější data pravidelného cenového indexu poradenské společnosti EY.

Srovnání cen vozů s předchozím pololetím

Ceny osobních vozů dle očekávání pokračovaly v růstu, kdy v období mezi únorem a červencem roku 2022 došlo ke zvýšení průměrných cen o 3,3 % neboli o 23 117 . Ceny však rostly pomaleji než inflace, tudíž za nové vozy zákazníci ve skutečnosti zaplatí v průměru o 4,7 % relativně méně, v peněžním vyjádření průměrně o 34 613 . V rámci srovnávání cen bez započtení inflace přispěly ke zdražování vozy v nejvyšších výbavách ve výši 3,3 %, tato hodnota odpovídá v peněžním vyjádření částce 28 518 . V případě základních výbav poskočily ceny směrem vzhůru v průměru o 17 716 (3,3 %), to je o 4,1 procentní body méně než v předchozím pololetí.

„Trend zdražování zaostal za našimi očekáváními. Při pohledu do ceníků jednotlivých výrobců jsme zjistili, že oproti předchozímu sledovanému období došlo ke zpomalení zvyšování cen, konkrétně o 1,7 procentního bodu. To si mimo jiné vysvětlujeme tím, že automobilky v předchozím období uváděly nové generace modelů na trh, které rapidně zvyšovaly průměrné ceny. Naopak v aktuálně sledovaném období se mnoho ze sledovaných modelů v nové generaci nepředstavilo, což mohlo zdánlivě zpomalit obecné zdražování. Zatím také cenám v Česku napomáhá stabilní kurz české koruny. Co se týká vývoje cen v dalších obdobích, opět očekáváme obecné zdražování ze stejných důvodů, které jsme jmenovali v předchozím období – trvající problémy v dodavatelských řetězcích, válečný konflikt na Ukrajině a zvyšující se úrokové sazby. Významný vliv by na celou situaci mohl mít také negativní vývoj geopolitické situace na Taiwanu,“ vysvětluje Petr Knap, vedoucí partner společnosti EY pro automobilový sektor v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a střední Asie.

Na zdražování se podílela drtivá většina sledovaných vozů, nejvíce však Peugeot 2008 z důvodu zařazení nejlevnější naftové motorizace až do druhého nejvyššího stupně výbavy. Základní výbava Peugeotu 308 prošla rovněž zdražováním, a sice o 130 000 , což primárně souvisí s příchodem nové generace na český trh. Dalším výrazně cenově navýšeným modelem byl Fiat Tipo obohacený o mild – hybridní pohonné ústrojí, zvyšující cenu nejvyššího stupně výbavy o 126 000 . Pozitivní překvapení přinesl pohled na ceník vozů ŠKODA AUTO, kde se zdražovalo spíše výjimečně.

V případě základních výbav bez započtení inflace nastaly největší cenové nárůsty u čistě elektrických vozů – tam se průměrně zdražovalo o 88 399 (9,8 %). Důvodem byl fakt, že z ceníků vymizely akční cenové nabídky. Největší nárůst (o 145 000 ) nastal u Peugeotu e-2008. Nissan Leaf se s ukončením akční nabídky rovněž dostal k vysokému zdražení o 80 000 . Druhou nejvíce zdraženou motorizací v základních výbavách byla vozidla na LPG s průměrným růstem 8,2 % a následovala je vozidla s hybridními pohony (4,7 %). Naftové motorizace zdražily dokonce nejméně, a to o 2,1 % (16 418 ). Na podobné úrovni se pohybovaly i cenové změny plug-in hybridních vozidel (2,7 %), benzínové pak vyjdou o 3,2 % dráž.

Z hlediska kategorií se zdražování nejvíce dotklo vozidel střední třídy, kde průměrné ceny nejnižších výbav vzrostly o 7,5 %. Největší podíl na tom měly benzínové motorizace, které samotné v průměru prošly zdražením o 54 660 (6,8 %). Růst cen střední třídy mimo jiné ovlivnilo navýšení základní ceny Opelu Insignia o 90 000 a Škody Superb o 65 000 . Druhá kategorie, za kterou si zákazníci nejvíce připlatí, je MPV. Jedná se sice o druh vozidel, který je pomalu vytlačován crossovery, nicméně došlo zde k průměrnému 5,1 % růstu cen základních výbav. Obrovský podíl na tom měl 12,7 % nárůst cen čistě elektrických pohonů, kterému výrazně přispělo zdražení základní výbavy Citroenu Berlingo o 125 000 . Kategorie mini vozů s benzínovými agregáty podražila v základních variantách v průměru o 4 %, představující cenový rozdíl 10 000 . Za nejvíce oblíbenou kategorii posledních let, SUV, si zákazníci připlatí o 3,2 % více (25 703 ) – například model GLE z dílny Mercedes – Benz v základním provedení zvýšil cenu o 88 000 . Za malé vozy si pak zákazníci připlatí o 3 % více. 2,7 % je pak hodnota, která vystihuje cenové změny u vozidel z kategorií nižších a vyšších tříd.

Srovnání vozů podle kategorií základní a nejvyšší výbavy (bez započtení inflace)

Mini vozy (A) prošly zdražením základních výbav o 4 %. Na poli nejvyšších výbav došlo ke zdražení o 2,3 %. Oproti srovnání z minulého období nedošlo k žádným výrazným změnám.

Kategorie malých vozů (B) prošla výrazným zdražováním v případě maximálních výbav, kde ceny v průměru vzrostly o 9,4 % neboli o 48 239 . Zde byly cenové rozdíly ovlivněny zejména dramatickým zdražením Fiatu Tipo o 126 000 z důvodu přidání nové mild – hybridní motorizace do nabídky. Základní výbavy zdražily o 3 %, kdy si za ně zákazníci v průměru připlatili o 9 955 více.

Základní výbavy nižších středních tříd (C) podražily v průměru o 2,7 % představující nárůst cen o 12 585 . Nejvyšší výbavy zdražily o 2,9 %, přičemž průměrné ceny pak o 2,8 %.

Největší zdražování základních výbav ve výši 7,5 % potkalo střední třídu (D). Naopak nejvyšší výbavy téměř vůbec nezdražily (0,5 %). V průměru si však spotřebitelé připlatí o 3,1 % více (33 076 ).

Vozidla z vyšší střední třídy (E) v průměru zakoupíte o 61 135 dráž (3,9 %). Ještě více vzrostly ceny u nejvyšších výbav (4,8 %), naopak základní výbavy jsou na tom jen o 2,7 % hůře (35 426 ).

Kategorie MPV prošla výraznějšími cenovými změnami – v průměru došlo k 5,1 % růstu. Stejná hodnota odpovídá i základním výbavám, naopak nejvyšší výbavy jsou pouze o 0,1 procentního bodu dražší.

Ceny vozidel v kategorii SUV & Crossover v průměru navýšily o 2,5 %. Nejvíce zdražovaly základní výbavy čistě elektrických pohonů (o 16,9 %), které byly výrazně ovlivněny nárůstem o 145 000 v případě Peugeotu e-2008. U Dacie Duster naopak došlo ke zlevnění nejvyšší dieselové výbavy o 34 400 . Průměrné ceny benzínem poháněných SUV vzrostly o 2,6 % (20 232 ), přičemž na jejich změně se mimo jiné podílelo zdražení modelu Hyundai Tucson o 20 000 . Ceny plug-in hybridních modelů v průměru zdražily o 3,8 %.

„Při porovnání cen se základním obdobím, které datujeme k dubnu roku 2018, získáme celkovou hodnotu navýšení o 23,9 % bez započtení inflace. Předpokládáme, že prakticky jistě nás překročení hodnoty 25 % čeká již v dalším vydání cenového indexu v lednu 2023. Původně předpokládané zlevňování elektrických vozů se bohužel nekoná, ba naopak – jedná se o segment, který prošel aktuálně největším zdražováním. Jsme svědky toho, že žijeme ve velmi turbulentní době a cokoliv předpokládat je velmi odvážné i s ohledem na současné politické dění ve světě. Graf přehledně dokládá rostoucí ceny osobních automobilů, které budou růst i v následujících měsících ,“ dodává Petr Knap.

 



Tradiční EY cenový index, který mapuje vývoj cen osobních automobilů na českém trhu od počátku roku 2018 a reflektuje cenové odchylky v dlouhodobém horizontu, byl pro své aktuální období upraven. EY sleduje spodní cenové hladiny (u nejlevnějších variant jednotlivých modelů), vrcholy nabídek (nejdražší varianty jednotlivých modelů) a od roku 2022 také průměrný cenový index tvořený váženým průměrem cen. EY analyzuje také další parametry nabídky vybraných vozidel např. z pohledu motorizací, výbavových stupňů a jejich vzájemné komplexity. Portfolio sledovaných modelů bylo rozšířeno na 55 modelů (z původních 42) napříč segmenty trhu na základě statistik prodejů z předchozích let (tyto vozy představují 72 % objemu prodaných vozidel na území ČR). Nově jsou více sledovány a detailněji analyzovány i modely poháněné alternativními pohony, včetně vozidel poháněných na zemní plyn a LPG. Hybridní modely jsou nyní sledovány přesně dle použité technologie. Kromě tradičních výbav jsou zohledňovány i převodovky a hnací nápravy, včetně v Česku enormně populárních vozidel s pohonem všech kol.


Smyslem EY je přispívat k tomu, aby svět fungoval lépe. Proto pomáháme klientům, našim zaměstnancům i širšímu společenství vytvářet dlouhodobé hodnoty a posilovat důvěru v kapitálové trhy. Týmy odborníků EY, vybavené nejmodernějšími technologiemi, působí ve více než 150 zemích celého světa – provádějí audity a poskytují klientům širokou poradenskou podporu, která jim umožňuje růst, transformovat se a efektivně fungovat.
Název EY zahrnuje celosvětovou organizaci a může zahrnovat jednu či více členských firem Ernst & Young Global Limited, z nichž každá je samostatnou právnickou osobou. Ernst & Young Global Limited je britská společnost s ručením omezeným garancí, která neposkytuje služby klientům. Informace o tom, jak EY shromažďuje a používá osobní údaje, a o právech fyzických osob stanovených právními předpisy o ochraně osobních údajů jsou k dispozici na ey.com/privacy. Členské firmy EY neposkytují právní služby v zemích, kde to zákon neumožňuje. 

EY Česká republika

EY je předním celosvětovým poskytovatelem odborných poradenských služeb v oblasti auditu, daní, transakčního a podnikového poradenství.

Znalost problematiky a kvalita služeb, které poskytujeme, přispívají k posilování důvěry v kapitálové trhy i v ekonomiky celého světa.

Výjimečný lidský a odborný potenciál nám umožňuje hrát významnou roli při vytváření lepšího prostředí pro naše zaměstnance, klienty i pro širší společnost.


Více informací na: www.ey.com/cs_cz








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688