Patria (Patria Finance)
Investice  |  24.08.2022 10:52:00

Chytří lidé také dělají chyby, investiční banky nejsou výjimkou - Finančník Rajan

Raghuram Rajan působil jako guvernér indické centrální banky či jako vedoucí výzkumu v Mezinárodním měnovém fondu. V roce 2005 podle Bloombergu varoval před nestabilitou finančního systému, v roce 2007 pak propukla finanční krize. Na Bloombergu nyní v rámci série zaměřené na fungování centrálních bank během kritických období v ekonomické historii mimo jiné popisoval, jak mohou být regulátoři ovlivňováni těmi, které mají regulovat. A přidal svůj pohled na dění kolem finanční krize a politiky Fedu.

Rajan míní, že regulátoři přirozeně naslouchají spíše těm, které regulují, než těm, kterým jsou ve své práci více vzdáleni. Nemusí jít o korupci, ale jednoduše o vztahy a zdroje informací, které mají regulátoři k dispozici. Podle finančníka to bylo zřejmé i během finanční krize, kdy zástupci vlády intenzivně jednali s velkými bankami. Takových vazeb je třeba si být vědom a bránit se proti tomu, aby ovlivňovaly efektivitu regulace.



Podle ekonoma je v tomto ohledu nutné, aby regulátoři měli dobrý přehled o fungování celého systému. Takový přehled ale může být zdrojem falešných představ a důvěry. Před finanční krizí například podle Rajana panoval názor, „že nejchytřejší lidé sedí v Goldman Sachs a Morgan Stanley a takoví lidé nemohou dostat jejich firmy do problémů.“ Jinak řečeno, podle tohoto pohledu byly banky dobře zajištěny proti riziku a nečekaným událostem. Jenže se ukázalo, že motivační struktury v systému byly nastaveny tak, že podporovaly riziko a excesy.

Podle ekonoma tedy neplatí, že chytří lidé nemohou dělat vážné chyby. Pád do finanční krize pak nebyl způsoben korupcí či podobnými faktory, i když v některých případech k nim došlo. Příčinou byla plošná víra, že „soukromý sektor neudělá chybu“. Od té doby došlo mimo jiné ke zvýšení kapitálu, kterým finanční instituce disponují, a to zvedlo odolnost systému. Jednak představuje rezervy a vlastní kapitál také podle ekonoma může omezovat tendence k nekalým aktivitám.

Ve finančním systému také nyní panují mnohem větší obavy z toho, že porušení regulace povede k pokutám. Rajan v souvislosti s odolností finančního systému zmínil i změny v majetkové struktuře bank. Podle něj totiž bylo vedení finančních institucí opatrnější v době, kdy vlastníci byli partneři. A hodnota jejich podílů mohla zkolabovat ve chvíli, kdy se firma dostala do problémů. Situace se podle Rajana změnila ve chvíli, kdy se z finančních institucí začaly stávat veřejně obchodované společnosti.

Zdroj: Bloomberg, Youtube


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

Okomentovat na facebooku








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688