Ranní okénko - Česko v inflaci stále mezi prvními v EU
Týden trhy zakončí v pomalejším tempu a ekonomický kalendář je na dnešek takřka prázdný. Z eurozóny dorazí statistika běžného účtu platební bilance, kterou ale trh nechává spíše bez povšimnutí. Už před několika minutami zveřejnil německý statistický úřad data ohledně růstu cen ve výrobě. Zatímco v Česku dynamika zvolnila, z Německa dorazil šok. Místo očekávaných 0,7 % rostly ceny v červenci meziměsíčně o 5,3 % a po červencovém zvolnění meziročního tempa přišlo prudké zrychlení na 37,2 %. Na vině jsou zejména ceny energií (+14,7 % m/m). Za pozornost dnes může ještě stát v poledne zveřejňovaná čtvrtletní aktualizace prognózy z dílny MF ČR. Včerejší zpřesnění informace ohledně inflace v eurozóně změnu nepřineslo. V rámci EU je meziroční dynamika v Česku 4. nejvyšší, při pohledu na meziměsíční růst je Česko „až“ na 7. místě.
Finální odhad potvrdil červencovou meziroční inflaci v eurozóně na 8,9 %, v celé EU pak dosáhla 9,8 %. V Česku se podle harmonizovaného indexu zvýšila cenová hladina o 17,3 % (CPI = 17,5 %). Růst cen je tak u nás 4. nejvyšší v EU (po Estonsku, Lotyšsku a Litvě). Velmi vysoká je i jádrová inflace, která v závislosti na použitém ukazateli je nejvyšší, nebo patří mezi nejvyšší v rámci EU.
Šestý měsíc v řadě se propadl počet prodaných již dříve obývaných domů v USA. V červenci meziměsíčně o 5,9 % (očekávání: -5,1 %). Proti letošnímu lednu jde o pokles o necelých 26 %. Důvodem jsou zejména vysoké hypoteční sazby spolu s vysokými cenami. Díky slabší poptávce roste celková nabídka domů na trhu, poměrové ukazatele ale zatím výraznějšímu poklesu cen nenahrávají. Aktuálně je v nabídce tolik bytů, že k jejich vyčerpání by při současném tempu stačilo 3,3 měsíce. Obecně cokoliv pod 5 měsíců je vnímáno jako napjatý nemovitostní trh. Pro uvedení do kontextu, minima tento poměrový ukazatel dosáhl letos v lednu (1,6), maxima pak v polovině roku 2010 (11,9). Průměr za posledních 20 let je 5,6.
V amerických týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti stále žádné signály zpomalování trhu práce vidět nejsou. Naopak, žádostí bylo méně, než se čekalo. Revize směrem dolů se dočkal i poslední výsledek.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?