Ranní okénko - Dnes ceny průmyslových výrobců v ČR, inflace v eurozóně a průmysl v USA
V eurozóně bude potvrzena finální spotřebitelská inflace v měsíci červnu, kdy podle našeho i předběžného odhadu došlo k růstu cen o 0,2 % m/m. V meziročním vyjádření činila červnová inflace předběžně 2,5 %, což by představovalo mírný pokles z květnových 2,6 % r/r směrem blíže k inflačnímu cíli.
Včera přinesl smíšené výsledky průzkum instituce ZEW mezi finančními analytiky v Německu, když hodnocení aktuální situace dopadlo překvapivě lépe, ekonomický sentiment však poklesl a skončil naopak ještě hůře, než očekávali analytici oslovení agenturou Reuters. V případě hodnocení aktuálních podmínek počítal náš i tržní odhad se zhoršením, čemuž napovídal zejména slabší výkon německé ekonomiky v posledních měsících. Skutečnost však dopadla o něco lépe, když aktuální situace sice zůstala hodnocena výrazně negativně, došlo ale k překvapivému zlepšení z -73,8 bodů v květnu na -68,9 v červnu (vs odhad -74,5 bodů). Naopak optimismus ohledně budoucí situace sice od poloviny minulého roku rostl, tentokrát však došlo k propadu z květnových 47,5 bodů na 41,8 bodů v červnu. Bezprostřední dopad pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na hodnocení budoucnosti je zatím dle instituce ZEW nejasný. K poklesu však přispělo zejména květnové zhoršení v německém exportu, ale také nejistota ohledně politické situace ve Francii či mírně zamlžený výhled na budoucí měnovou politiku ECB, když další průběh cyklu snižování úrokových sazeb ještě není zcela jasný.
Celková bilance zahraničního obchodu eurozóny zůstává přebytková, ačkoli reflektovala zhoršení v Německu a po očištění poklesla z 19,4 mld. eur v dubnu na 12,3 mld. eur v květnu.
Spojené státy včera poskytly data z maloobchodu, kde během června došlo k pozastavení růstu celkových tržeb na úrovni předchozího měsíce (vs odhad -0,3 % m/m). Zároveň byl směrem výše revidován květnový výsledek z 0,1 % na 0,3 %. Červnová stagnace byla tažena zejména výrazným poklesem v prodejích automobilů a ostatních motorových prostředků, který činil více než 2 % m/m. Bez části za automotive by naopak došlo k růstu tržeb o 0,4 % m/m, což podporuje vyhlídky ekonomického růstu USA i ve druhém čtvrtletí letošního roku. Od začátku roku nicméně v maloobchodním sektoru dochází k mírnému útlumu, meziroční růst tržeb v červnu činil 2,3 % (vs 7,7 % v lednu), s ohledem na nedávné období vysoké inflace navíc spotřebitelé upřednostňují spíše levnější zboží.
Akciové trhy v USA včera, podobně jako v pondělí, nabíraly na hodnotě, index S&P 500 si připsal 0,64 %. Naopak těm evropským se opět nedařilo, německý DAX poklesl o 0,39 %, pražský PX odepsal 0,26 %. Koruna včera mírně posilovala směrem k úrovni 25,30 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?