Běžně přijímané mýty o vzniku a průběhu Velké recese (část druhá) - Víkendář
Hovořit ve vztahu k Velké recesi a finanční krizi roku 2008 o bublině na nemovitostech, bankovní krizi jako příčině recese či propadu trhu se subprime hypotékami jako příčině bankovní krize je podle ekonoma Scotta Sumnera omylem (viz včerejší Víkendář pod textem). Dnes se podíváme na některé další běžně přijímané názory a teorie, které Sumner rozporuje.
„Po dluhové krizi bylo podle řady názorů vhodné, aby agregátní poptávka klesla. Jinak řečeno, Američané si potřebovali utáhnout opasky, protože se příliš zadlužili. Jenže reakcí na vysoké dluhy má být větší zaměstnanost, vyšší produkce, ne nižší,“ píše ekonom. A podle něj je mylné tvrzení, že „americká centrální banka se vydala cestou levných peněz. Takový pohled je totiž „učebnicový příklad uvažování založeném jen na tom, jak se mění úrovně cen“.
„Nominální úrokové sazby sice v roce 2008 poklesly, ale přirozené sazby klesaly ještě rychleji. Kromě krátkodobých nominálních úrokových sazeb všechny ostatní ukazatele finančního trhu naznačovaly, že politika se v průběhu roku 2008 zpřísnila. Úrokové sazby samy o sobě totiž nejsou dobrým politickým ukazatelem,“ píše ekonom. A platí to i o sazbách reálných. Navíc „reálné úrokové sazby během září, října a listopadu 2008 prudce vzrostly, takže pokud věříte, že reálné sazby jsou správným ukazatelem politiky, pak byste měli souhlasit s mým tvrzením, že Velkou recesi způsobila přísná peněžní politika.“
K tomu Sumner dodává, že „v okamžiku, kdy se ekonomika poprvé naklonila směrem do recese (prosinec 2007), růst měnové báze prudce zpomaloval… Mezi srpnem 2007 a květnem 2008 se měnová báze zvýšila pouze o 0,2 %, což je výrazně pod předchozím trendem zhruba 5 % ročně… Problémem na konci roku 2007 a na začátku roku 2008 byla příliš utažená monetární politika.“ V souvislosti s tím se přitom často tvrdí, že „Fed udělal vše, co mohl, aby v roce 2008 podpořil ekonomiku. Ale prostě mu došla munice.“ Co Sumner míní o tomto pohledu? „Toto tvrzení má dva problémy. Fed nesnížil cílovou sazbu na úroveň blízkou nule, učinil tak až v polovině prosince 2008, kdy již došlo k většině poklesu NHDP. Kromě toho má Fed mnoho nástrojů, které může použít poté, co úrokové sazby dosáhnou nuly. Centrálním bankám v systém fiat peněz nikdy nedojde munice“, míní Sumner.
„Keynesiánští ekonomové jako Paul Krugman předpovídali, že fiskální kontrakce způsobí v roce 2013 ekonomické zpomalení. Krugman dokonce naznačoval, že rok 2013 bude jakousi zkouškou tržního monetarismu. Pokud jí ale skutečně byl, obstáli jsme na výbornou, protože růst HDP se po zahájení fiskálních úspor v lednu 2013 zrychlil. Fed totiž počítal s fiskální kontrakcí a kompenzoval její dopady expanzivnější monetární politikou. Naopak daňové úlevy z jara 2008 nedokázaly zvýšit agregátní výdaje, protože je Fed kompenzoval monetárním utažením,“ tvrdí Sumner.
Na závěr Sumner píše: „Koncem roku 2008 jsem si stěžoval, že měnová politika je příliš přísná. Ben Bernanke ve svých memoárech z roku 2015 uznal, že Fed udělal chybu, když nesnížil úrokové sazby během zasedání Fedu bezprostředně poté, co Lehman v září 2008 selhal… Bohužel drtivá většina ekonomů většině z uvedených mýtů stále věří. Pokud byste chtěli úplnější obhajobu mých protiargumentů, podívejte se na mou knihu s názvem The Money Illusion.“
Zdroj: The Pursuit of Happiness
Macro myths
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění 25 5556 (vzor číslo 2)
- Koronavirus ve Velké Británii - Rozšíření COVID-19 v UK (Anglie), mapa
- Nezdanitelná část základu daně, § 15 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- VZNIK A ZÁNIK ÚČASTI NA DŮCHODOVÉM SPOŘENÍ, ČÁST DRUHÁ - Zákon o důchodovém spoření č. 426/2011 Sb.
- VZNIK A ZÁNIK DOPLŇKOVÉHO PENZIJNÍHO SPOŘENÍ A PŘÍSPĚVKY, ČÁST DRUHÁ - Zákon o doplňkovém penzijním spoření č. 427/2011 Sb.
- VZNIK A ZÁNIK DOPLŇKOVÉHO PENZIJNÍHO SPOŘENÍ A PŘÍSPĚVKY, ČÁST DRUHÁ - Zákon o doplňkovém penzijním spoření č. 427/2011 Sb.
- ČÁST DRUHÁ § 76, ČÁST DRUHÁ paragraf 76 - Zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb.
- ČÁST DRUHÁ § 77, ČÁST DRUHÁ paragraf 77 - Zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb.
- ČÁST DRUHÁ § 75, ČÁST DRUHÁ paragraf 75 - Zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb.
- ČÁST DRUHÁ § 78, ČÁST DRUHÁ paragraf 78 - Zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb.
- Každý druhý Evropan běžně nakupuje přes mobil
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Tomáš Volf, Citfin
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři