Americký maloobchod: Je vhodný čas k investici?
Tento týden se nese v duchu zpráv z amerického maloobchodu. V úterý se o býčí rally postaral WalMart, když vykázal lepší než očekávané výsledky hospodaření, čímž podpořil i růst akcií svých konkurentů. Target vykazoval o den později, avšak nedopadl tak dobře, jako jeho největší konkurent. Bohatou zásobu dat pak doplnilo i včerejší zveřejnění celkových maloobchodních tržeb v USA. Je čas na nákup provozovatelů maloobchodu, nebo je nutné si na dobrou příležitost k investici počkat?
Americký maloobchod vykázal v červenci mírnou stagnaci. Růst tržeb odvětví táhly ke dnu čerpací stanice, jejichž tržby se meziměsíčně snížily o 1,8 %. Bez zahrnutí tohoto vlivu pak maloobchod meziměsíčně vzrostl o 0,2 %. Americké maloobchodní řetězce se ve druhém čtvrtletí potýkaly s výrazným přebytkem zboží cyklické spotřeby, o které Američané nejevili zájem. Dle amerického statistického úřadu vzrostly tržby za potraviny v prvních sedmi měsících meziročně o 8,7 %, což je v souladu s růstem americké inflace v potravinách, která tvoří 8,8 %. Na meziměsíční bázi pak ceny potravin v červenci vzrostly o 0,2 %. Tyto výsledky poukazují na to, že se Američané odmítají omezovat při nákupu potravin, čímž podporují růst inflace. Jak si však ve 2. čtvrtletí vedly maloobchodní řetězce? Nakolik aktuální dění ovlivnilo jejich výkonnost?
WalMart (WMT.US)
Americký WalMart je již od roku 2014 společností, která dosahuje nejvyšších tržeb ze všech. WalMart disponuje asi 10 500 prodejnami, které jsou rozprostřeny ve státech Severní Ameriky nebo například i ve Velké Británii či některých afrických zemích. Až 90 % Američanů žije ve vzdálenosti nanejvýše 10 mil od jedné z poboček WalMartu. Společnost v roce 2013 začala testovat systém vyzvedávání online objednávek na prodejnách, který se osvědčil. Největší diskontní řetězec tak může konkurovat například Amazonu, který se prodeji potravin prozatím věnuje v malém rozsahu.
Úterní zveřejnění výsledků za 2Q22 trhy pozitivně překvapilo. Společnost vykázala tržby ve výši 152,86 mld. USD, zatímco analytici osloveni Bloombergem odhadovali 151,14 mld. Meziročně tak tržby vzrostly o 8,4 %, zejména díky inflaci. Z celkových tržeb tvořily asi 1,5 mld. poplatky za členství v klubu WalMartu. Náklady na zboží se zvýšily o více než 10 % na 115,83 mld. USD. Čistý zisk na akcii meziročně klesl o 1 cent na 1,77 USD, čímž došlo k překonání odhadu Bloombergu o 14 centů na akcii. Obecným trendem posledních měsíců je odklon spotřebitelů od nezbytného zboží, které se obchodním řetězcům hromadilo ve skladech. Zásoby Walmartu meziročně vzrostly o 25,5 %.
Target (TGT.US)
Target, který má k dnešnímu dni asi pětinovou tržní kapitalizaci WalMartu, provozuje necelé 2 000 poboček napříč USA. Jedná se tak o sedmý největší maloobchodní řetězec ve Spojených státech. Target je známý pro svou filantropickou činnost, protože každý rok věnuje 5 % zisku různým komunitám. V loňském roce se na tržbách Targetu podílely z 26 % produkty pro domácnost a z 20 % potraviny. Nabytek pak tvořil 19 % tržeb a 17 % činily oděvy. Takové rozložení tržeb společnosti je jedním z důvodů nárůstu zásob ve druhém čtvrtletí letošního roku.
Společnost včera vykázala čistý zisk na akcii ve výši 39 centů, zatímco se odhadovalo 72 centů na akcii. Jedná se tak o meziroční pokles čistého zisku o 89 %. Target ve druhém čtvrtletí dosáhl tržeb ve výši 26,04 mld. USD, což bylo v souladu s odhady. Tržby Targetu tak vzrostly meziročně o 3,5 %. Náklady na zboží se oproti minulému roku zvýšily o 16,6 %. Zásoby Targetu vzrostly oproti druhému čtvrtletí loňského roku o 36 %.
Vykázané výsledky obou společností naznačují, že retail již má pravděpodobně to nejhorší za sebou. Jaké ziskovosti však společnosti ve druhém čtvrtletí dosáhly? Jsou jejich akcie spravedlivě oceněné?
Srovnání ziskovosti společností WalMart (WMT.US) a Target (TGT.US). Zdroj dat: walmart.com a target.com
Z uvedeného srovnání vyplývá, že druhé čtvrtletí bylo pro WalMart výrazně ziskovější. Hlavním důvodem vítězství WalMartu v tomto srovnání bylo výraznější zvýšení tržeb a nižší tempo zvyšování nákladů na zboží.
Srovnání valuací společností WalMart (WMT.US) a Target (TGT.US). Zdroj: seekingalpha a omnicalculator.com
Srovnání valuace akcií obou společností naznačuje jejich mírnou nadhodnocenost. Čistý zisk použitý při výpočtu vnitřní hodnoty WalMartu odpovídá zisku na akcii z minulého fiskálního roku, který byl diskontován prvních pět let mírou 8 % při předpokládaném růstu meziročním růstu 7,5 %. V následujících pěti letech byla diskontní míra snížena na polovinu, podobně jako míra předpokládaného růstu.
V případě Targetu je postup výpočtu identický. Jediným rozdílem je zvýšení předpokládaného růstu v prvních pěti letech na 8,55 %, přičemž se tempo po uplynutí této doby snížilo na polovinu. Tento odhad vyplývá z historického růstu společnosti.
Akcie WalMartu se od své vnitřní hodnoty odchylují asi o 96 dolarů na akcii, zatímco Target se obchoduje s asi 40dolarovou odchylkou. Na základě výsledků z 2. čtvrtletí se jako atraktivnější investice jeví akcie WalMartu, nicméně vhodná doba k nákupu stále nepřichází, kvůli makroekonomickému vývoji i valuacím samotných společností. V zápisu z červencového zasedání amerického Fedu stojí, že pokud chtějí Američané porazit inflaci, musí dojít k omezení spotřeby, což by v následujících čtvrtletích mohlo výkonnost maloobchodu negativně ovlivnit.
Tomáš Cverna
Zajímal se o finanční trhy již během studia na gymnáziu. V této době získával i první zkušenosti s publicistikou, kdy pod hlavičkou Institutu ekonomického vzdělávání působil jako komentátor. Tomáš Cverna většinou píše o fiskální politice nebo akciových trzích. Mezi jeho největší zájmy patří fundamentální analýzy společností z vyspělých trhů. Od června 2022 působí jako Trainee analytik kapitálových trhů ve společnosti XTB.
XTB
XTB jako přední evropský broker byl založen v roce 2004 a je jedním z největších brokerů na světě s kancelářemi ve 13 zemích, včetně České republiky, Slovenska, Velké Británie, Španělska, Německa, Francie a Chile. Pražská kancelář je zde od roku 2008. Je regulován světovými dohledovými orgány jako je britské FCA, polské KNF nebo kyperský CySEC. Od roku 2016 je společnost kotována na varšavské burze.
Více na https://www.xtb.com/cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz