Maďarská centrální banka opět výrazně zvýší sazby a tím rozhodně nekončí (Ranní zpráva z finančního trhu)
Maďarská centrální banka dnes zřejmě naváže na předchozí rychlé tempo utahování měnové politiky a zvýší základní úrokovou sazbu o 100 bb na 10,75 %. To však ještě nebude konec, když její vrchol očekáváme v prosinci na úrovni 14,50 %. Z ekonomických dat bude sledována zejména spotřebitelská důvěra v USA. V červenci podle našeho odhadu došlo k zastavení jejího poklesu.
Pokles americké spotřebitelské důvěry by se měl zastavit
Maďarská centrální banka (MNB) v reakci na nepříznivý tržní sentiment, rostoucí inflační rizika a výprodej forintu přistoupila v červnu a červenci k výraznému zpřísnění měnové politiky a pokračovat v tom pravděpodobně bude i dnes. To v podstatě předznamenala i tamní bankovní rada ve svém posledním prohlášení, když uvedla, že lze očekávat „rozhodné pokračování cyklu zpřísňování měnové politiky“. Čekáme tak, že maďarská centrální banka dnes zvedne základní úrokovou sazbu o 100 bb na 10,75 %, což je zároveň i tržní konsensus. V souladu s novou strategií MNB, přijatou v červnu, která spočívá ve sladění základní sazby a týdenní depozitní sazby, počítáme, že ve čtvrtek bude druhá zmíněná sazba zvýšena také o 100 bb. Zpřísňování měnové politiky bude podle našeho názoru pokračovat i v následujících měsících. Inflace pravděpodobně dále zrychlí, když v srpnu dojde k výraznému skoku spotřebitelských cen energií. V srpnu předpovídáme další zvýšení sazeb o 100 bb, následovat pak budou tři za sebou jdoucí shodná zvýšení o 75 bb (v září, říjnu a prosinci) a v prosinci přijde ještě jeden poslední nárůst o 50 bb. Úrokové sazby MNB by tak do konce roku měly dosáhnout úrovně 14,50 %. Domníváme se, že maďarský forint bude v nadcházejících měsících postupně oslabovat, neboť na něj nadále doléhá vysoký schodek běžného účtu, energetická krize v regionu střední a východní Evropy a v Německu či složité vztahy s EU (neočekáváme, že by v dohledné době došlo pro Maďarsko k uvolnění peněz z Fondu obnovy).
Za oceánem bude sledován zejména vývoj americké spotřebitelské důvěry. Očekáváme, že index od Conference Boardu se v červenci stabilizoval, především v reakci na pokles cen pohonných hmot (meziměsíčně o 10 %). Rychlý růst spotřebitelských cen je totiž hlavním důvodem klesajícího sentimentu. Ten je v USA nyní zhruba na úrovni loňského února. Oproti Evropě, kde je důvěra spotřebitelů na historických minimech, nebyl pokles sentimentu dosud tak strmý. Rizika jdou však ve směru pokračujícího poklesu, jak naznačuje i tržní konsensus.
Důvěra v českou i německou ekonomiku v červenci klesala
Důvěra v českou ekonomiku v červenci druhý měsíc v řadě klesla. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu se snížil z 6,3 na 3,5 bodu. To je nejnižší úroveň od konce loňského roku. V poklesu pokračovala jak důvěra podnikatelů, tak i spotřebitelů. Ta spotřebitelská se přitom již dostala na nejnižší úroveň za celou dobu sledování, tedy od ledna 2003. Důvodem jsou hlavně obavy domácností ohledně negativních dopadů vysoké inflace na jejich finanční situaci a výkon ekonomiky. V podnikatelském sektoru zaznamenal nejvýraznější meziměsíční pokles důvěry průmysl. Hůře průmyslníci hodnotí především počet nových objednávek a s tím související poptávku po jejich výrobcích. Jako hlavní bariéru růstu produkce nadále uvádí nedostatek materiálu (tuto odpověď zvolilo 39 % dotázaných podniků). Využití výrobních kapacit zpracovatelského průmyslu se v červenci mírně zvýšilo na 83,2 % z dubnových 81,6 %. To je zhruba úroveň ze začátku roku. I přes červencový pokles zůstává důvěra v průmyslu relativně vysoká. Klesající počet nových zakázek pravděpodobně vyvažuje vysoký stav těch z předchozích měsíců, které podniky ještě nestihly vyřídit právě kvůli chybějícím vstupům. To by spolu s postupným uvolňováním dodavatelských řetězců mělo podpořit průmyslovou produkci v nejbližších měsících. Důvěra mírně meziměsíčně klesla také v oblasti obchodu, zatímco ve stavebnictví a službách lehce rostla.
Důvěra německých podnikatelů také v červenci klesla a byla nejnižší od června 2020. IFO index se snížil z 92,2 na 88,6 bodu, zatímco se čekal pokles pouze na 90,1 bodu. Hůře oproti očekávání dopadla zejména složka hodnotící výhled podnikatelů pro následujícího půl roku, snížilo se však i hodnocení současné situace. I zde je důvodem rychlý růst cen, který se podepisuje na nižší poptávce a implikuje riziko možného vzniku recese. Stejným směrem pak působí i případné přerušení dodávek plynu z Ruska, které je stále na stole.
Středoevropské měny se včera vyvíjely rozdílně. Společná evropská měna si připsala zhruba 0,4 %, když proti americkému dolaru po celý den sílila. To zprvu pomáhalo i celému středoevropskému regionu. V odpoledních hodinách však došlo k obratu a česká koruna a maďarský forint nakonec uzavíraly obchodování zhruba na úrovni konce minulého týdne. Posílil pouze polský zlotý, který vůči euru přidal zhruba 1 %. Včerejší obchodování však nepřineslo mnoho kurzotvorných informací a finanční trhy tak především vyčkávají na středeční oznámení rozhodnutí amerického Fedu. Čeká se, že americká centrální banka zvýší úrokové sazby minimálně o 75 bb.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla