Dividendová sezóna 2022 na pražské burze je téměř u konce
S příchodem června a blížícími se letními měsíci pomalu končí dividendová sezóna na Pražské burze. Letos poprvé v ní chybí tradičně oblíbený dividendový titul O2, který byl v loňském roce z burzy stažen skupinou PPF. Z hlavních titulů již dividendu vyplatily všechny banky, pojišťovna VIG i vývojář antivirových systémů Avast. Na dividendu od České zbrojovky, Kofoly, ČEZu a Philipa Morrise ČR si investoři ještě chvíli počkají.
Investoři letos z dividend profitovali méně
Ve srovnání s předchozími roky se jedná o mírně podprůměrný rok. Přestože dividendy v absolutních částkách u většiny společností na Pražské burze rostly, procentuální výnos je zejména z důvodu rostoucích cen akcií nižší než v minulosti. Například Komerční banka vyplatila 43,8 Kč, což je oproti loňským 23,86 Kč velmi dobré číslo. Investoři nicméně očekávali ještě větší částku – banka totiž drží zisk z covidových let, který by mohla vyplatit jako mimořádnou dividendu. Spekuluje se o ní již delší dobu, Komerční banka by ji mohla vyplatit ještě letos. V současnosti však žádný pevný termín není známý, a tak vůbec není jisté, jestli k výplatě dojde.
Dividenda navrhnutá managementem ČEZu činí v letošním roce 44 Kč, což může pro mnohé dividendové investory vzhledem k cenám energií působit jako zklamání v porovnání s loňskými 52 Kč. Nutno však dodat, že dividenda loni obsahovala peníze z odprodejů zahraničních aktiv a zvýšené ceny energie se do ní promítnuly zatím jen částečně – ve větší míře se promítnou až v dividendě v roce 2023. Ta je navržena v rozmezí 67–73 Kč, což je oproti letošním 44 Kč více než 50% nárůst.
Naopak oproti předcovidovým rokům se příliš neliší dividendy společností VIG a Erste, které je vyplácí v eurech. Podléhají tedy Rakouskému zdanění, které je oproti českému vyšší. Rozdíl ve zdanění lze získat zpět daňovou refundací, která ale představuje další dodatečné náklady. Akcie Avastu vyplácí dividendu pro změnu v dolarech, což představuje podobně jako u VIG a Erste měnové riziko.
Banka Moneta letos vyplatila dividendu 7 Kč na akcii, což je oproti loňským 3 Kč na akcii slušný nárůst. Banka původně směřovala svoji expanzi k dohodě s Air bank a se skupinou PPF, z té ale nedávno sešlo. Výše dividendy tak nebude transakcí ohrožena, ale nedá se čekat ani její výraznější nárůst pomocí zmíněného spojení s Air bank.
Vyplácení dividend ještě pokračuje
Akcie tabákového výrobce Philipa Morrise ČR vyplatí dividendu na konci května. I když se jedná o dlouhodobě vysokou dividendu na úrovni 10 % a více, letos bude procentuálně nižší (přes 7 %). Důvodem je citelný nárůst ceny akcie, která za poslední rok vzrostla o 23 %. Důsledkem tohoto nadprůměrného růstu je snížení dividendového výnosu v procentech, který pro tento rok činí 1 310 Kč na akcii. Oproti loňským 1 260 Kč je to mírné zlepšení. Jde však o průměrnou až mírně podprůměrnou hodnotu ve srovnání s předloňskou dividendou 1 560 Kč a o rok předtím 1 600 Kč.
Graf zobrazuje procentuální výši dividendy akcií ČEZu (žlutá), Komerční banky (zelená) a Phillipa Morrise ČR (bílá).
Česká zbrojovka loni dokončila nákup legendární americké firmy Colt a letos se přejmenovala na Colt CZ. Růst společnosti a úspěšnou akvizici dokazuje dividenda 25 Kč, což je oproti loňským 7,5 Kč výrazné zlepšení. Z hlediska dividendového růstu se tak jedná o nejúspěšnější akcii na Pražské burze. K výplatě dojde na začátku června.
Poslední firmou, která letos dividendu vyplatí, je Kofola. Ta by ji měla vyplácet až ke konci roku. Přesné datum zatím není stanoveno a není navržená ani výše dividendy. Pravděpodobně však bude podobná jako v předchozích letech – tedy 13,5 Kč na akcii.
Nárok na zmíněné dividendy má každý, kdo držel akcie dané firmy v „rozhodný den“ – stanovený managementem společnosti jako ten poslední s nárokem na vyplacení dividendy. Po něm nastává „Ex-date“, při kterém cena akcie zpravidla poklesne o hodnotu dividendy a akcie se tento den obchodují již bez nároku na dividendu.
Většina dividend se na Pražské burze vyplácí jednou ročně, u akcie Avastu dvakrát za rok. Akcie této firmy se totiž obchodují i na Londýnské burze a pololetní výplata je tam zvyklostí. Naopak u akcií obchodovaných v USA je zase obvyklá čtvrtletní dividenda.
Filip Dvořáček
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry a jednou z největších investičních společností v České republice. Mimo investičních služeb na míru každému investorovi nabízí CYRRUS i korporátní služby jako firemní poradenství, management emise dluhopisů vaší firmy, služby depozitáře fondů kvalifikovaných investorů nebo realizaci měnových konverzí a zahraničních plateb za výhodných podmínek.
V roce 2020 společnost oslavila výročí 25 let svého působení na kapitálových trzích.
Více informaci na: www.cyrrus.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?