Zájem o hypotéky neklesá, plánuje ji 13 % Čechů (26.4.2022)
![Hypoteka](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/88/647188-zajem-o-hypoteky-neklesa-planuje-ji-13--cechu-26-4-2022/626-hypoteka.jpg)
Význam hypotéky rok od roku stoupá. Pro pořízení bydlení by ji využilo 60 % lidí, což je o 7 procentních bodů víc než loni. Stojí za tím vyšší ceny nemovitostí, díky nimž roste potřeba financovat bydlení půjčkou. Vlastní úspory by pak lidé použili hlavně na rekonstrukce a vybavení domácností, podobně jako v loňském roce.
Téměř pětina dotazovaných přitom už hypotéku má a úspěšně ji splácí, což potvrzují i poslední čísla České národní banky o platební morálce. Podíl problematických hypoték totiž dál klesá na dlouholetá minima. Dle únorových statistik je problematických úvěrů 0,71 %, tedy nejméně za 20 let. Zároveň platí, že jde o jedno z nejnižších čísel v Evropě. Splacenou hypotéku mají nejčastěji lidé starší 66 let, a to celkově 13 %.
ČBA Hypomonitor: loňský rok byl naprosto výjimečný
V loňském roce poskytly banky a stavební spořitelny téměř 178 tisíc hypoték. O polovinu víc než v roce 2020. Celkově tak půjčily 541 miliard korun včetně refinancování a refixací – to je necelá desetina ročního HDP Česka. V roce 2020 šlo přitom „pouze“ o 312,5 miliard. Obdobně silný meziroční růst byl pak vidět i v případě skutečně nových hypoték (bez refinancování a refixací), a to v historicky rekordním objemu 379 miliard. Oproti roku 2020 (s objemem 224 mld. Kč) to je meziroční nárůst o 70 %.
„I když objemy poskytnutých hypoték letos meziročně klesají dvoucifernými tempy a letošní rok se tak určitě nevyrovná roku 2021, který byl do počtu i objemu hypoték zcela rekordní, přesto je letošní objem poskytnutých nových hypoték za první čtvrtletí stále poměrně silný, jelikož pokles je koncentrován zejména v refinancovaných úvěrech. Objem skutečně nových hypoték byl za první čtvrtletí 2022 meziročně nižší jen o 8,6 %, “ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
ČBA Hypomonitor využívá nové souhrnné statistiky za celý bankovní trh. Data do něj poskytují všechny tuzemské banky a stavební spořitelny nabízející hypotéky.
Rozhoduje úroková sazba, dopravní dostupnost a typ nemovitosti, naopak klesá vliv finančních poradců
S rostoucími úroky se Češi o výběru poskytovatele hypotéky častěji rozhodují podle výhodné úrokové sazby nebo výše měsíční splátky. Důležité je to téměř pro polovinu z nich, zatímco loni to byla jen necelá třetina. Naopak doporučení finančních poradců je pro ně méně důležité. Na významu nabývá dopravní dostupnost a typ nemovitosti. O něco více než loni lidi zajímá i blízkost k ostatním členům rodiny nebo dojezdový čas do práce. „Česká populace vnímá změny na trhu spojené s růstem cen nemovitostí, a tudíž více než kdy jindy je citlivější na cenové nastavení hypoték, často na úkor doporučení od finančního poradce. To se týká jak klíčového parametru v podobě výše úrokové sazby, tak samotné měsíční splátky, která je pro mnohé občany zásadní v kontextu dlouhodobé stability rozpočtu domácnosti,“ doplňuje Michal Straka, specialista na finanční trh agentury Ipsos.
Většina lidí by v pořízené nemovitosti bydlela
Hypotéku si lidé nejčastěji pořizují k financování vlastního bydlení. Pro pořízení domu nebo bytu, ve kterém budou následně i bydlet, by ji využily dvě třetiny z nich. S velkým odstupem pak následují rekonstrukce domácnosti, koupě nemovitosti k pronájmu, popřípadě pořízení bydlení pro děti či rodiče. V porovnání s minulým rokem přitom méně záleží na kvalitě životního prostředí.
Průměrná hypoteční sazba 4,15 % (ČBA Hypomonitor: březen 2022) | ||||||
Průměrně si půjčujeme víc peněz než loni, výjimkou není ani víc než 6 milionů
Podle ČBA Hypomonitoru si Češi loni průměrně půjčovali 3,3 milionu korun, zatímco v roce 2020 to bylo 2,8 milionu. Platí přitom, že čím mladší žadatel, tím více peněz si plánuje půjčit. Nejvíc, a to pět až šest milionů korun, by si chtěli půjčit mladí lidé do 26 let (7 %). Kategorie do tří milionů korun se nejčastěji týká lidí mezi 27 a 35 lety (27 %). Půjčku do jednoho milionu pak zvažují hlavně lidé nad 54 let.
Roste zájem o hypotéky s delší splatností, ale také kratší fixací, nejčastější však stále zůstává pětiletá fixace
Necelá pětina Čechů má hypotéku na 15 let. Podobnou délku plánuje i třetina těch, co o hypotéce uvažují. Ve skutečnosti je ale nejvíc těch nad 25 let, a to jak skutečných, tak plánovaných. To je o čtyři procentní body víc než loni, u plánovaných dokonce o šest. 20 až 24 let dlouhou hypotéku volí nejčastěji lidé mezi 45 a 53 lety. Delší dobu, 25 – 30 let, preferují lidé mezi 27 a 44 roky.
„Pro průměrnou výši hypotéky 3,4 mil. Kč činí rozdíl v měsíční splátce při splatnosti 20 či 30 let zhruba
4 tisíce korun, je tak logické, že s rychlým růstem úrokových se zvyšuje zájem domácností o prodlužování délky splatnosti hypotéky. Ta by však dle doporučení centrální banky neměla přesahovat délku ekonomické aktivity žadatele o hypotéku, tj. obvykle 30 let,“ doplňuje Jakub Seidler.
Nejčastější fixace úrokové sazby je 5 let. Tu volí téměř polovina těch, kteří si hypotéku již pořídili, nebo o tom uvažují (46 %). Následuje fixace tříletá a desetiletá. V prvním případě jde o 14 ve druhém o 13 procent lidí. Desetiletou fixaci mají častěji muži než ženy (18 %). Pětiletá je častá mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi (59 %).
Pokud se však podíváme jen na ty respondenty, kteří hypotéku plánují, pak 5letou fixaci zvažuje „jen“ 36 % respondentů, 18 % pak preferuje fixaci tříletou a 15 % dokonce fixaci jednoletou či kratší.
Pro financování hypotéky se nejčastěji využívají vlastní úspory, čtvrtina lidí investovala veškeré naspořené peníze
K financování hypotéky využilo své úspory o něco více lidí než loni. Zatímco v roce 2021 to bylo 63 %, v roce letošním je to 67 % dotazovaných. Téměř čtvrtina z nich přitom do hypotéky vložila veškeré úspory. Necelá polovina pak pouze jejich část (43 %). Téměř třetina lidí nevyužila své úspory vůbec (30 %). V porovnání s loňským rokem tak přibývá lidí, kteří do hypotéky vlastní peníze investují.
Celá čtvrtina těch, kteří investovali vlastní prostředky, si z úspor vyhradila částku do 200 tisíc korun. S podobnou částkou přitom počítá necelá třetina lidí, kteří hypotéku teprve plánují. Více než pětina lidí dala z vlastních úspor přes půl milionu korun (21 %), což proti minulému roku značí výrazný nárůst (12 %). Více než pětina dotazovaných zároveň plánuje investovat podobnou částku, tedy více než půl milionu.
Více než pětina čistého měsíčního příjmu jde na splátky hypotéky
Víc než 20 % čistého příjmu splácí měsíčně třetina domácností a počítá s tím necelá polovina těch, kteří půjčku na bydlení plánují. Největší riziko přitom vidí v úmrtí nebo nemoci spolužadatele o úvěr. Přibližně polovina Čechů (47 %) se zároveň obává rostoucích výdajů. Naopak nejméně respondentů vidí budoucí problémy v rozchodu, nebo rozvodu s partnerem.
S pojištěním počítá naprostá většina žadatelů, podobně jako v loňském roce
Pojištění si kupuje naprostá většina lidí s hypotékou a počítá s ním i většina těch, kteří ji teprve plánují. Nejčastěji jde o pojištění nemovitosti. Přes internet by si hypotéku sjednalo 13 % populace, podobně jako v loňském roce. U lidí, kteří hypotéku plánují, je to dokonce 23 %.
www.cbaonline.cz . | Další informace rádi poskytneme na adrese: radek.salsa@cbaonline.cz |
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Bydlení:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Hypotéky - hypoteční kalkulačka, výpočet hypotéky
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Kalkulačka hypotéky - Kalkulačka pro výpočet výše splátky hypotéky
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Hypoteční kalkulačka - Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky
- Úroková sazba hypotéky
- Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky
- Zájem o hypotéky neklesá, plánuje ji 13 % Čechů
- ČBA: Zájem o hypotéky neklesá, plánuje ji 13 % Čechů (26.4.2022)
- Zájem o hypotéky neklesá, plánuje ji 13 % Čechů (26.4.2022)
- Broker Consulting navzdory trhu: Zájem o hypotéční úvěry neklesá, průměrná hypotéka přesáhla 2 miliony korun
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ambiciózní plány Volva: Pomohou autonomní nákladní vozy americké nákladní dopravě?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Dětská platební karta? Na tuhle chybu rodiče nejčastěji doplácejí
Marek Pokorný, Portu
Investování se stává běžnou součástí života. Zájem Čechů o něj roste
Jaroslav Rada, Česká síť
Pavla Berdár, Delta Green
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Jáchym Knedlhans, Direct Family
V roce 2025 přichází spousta změn na silnicích - rostou ceny známek, začnou chodit pokuty
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz