Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  08.03.2022 09:14:07

Jižní Amerika se může stát leaderem na cestě k přijetí kryptoměn


Ilustrační obrázek | zdroj ConBank

Brazilští zákonodárci budou schvalovat přijetí kryptoměn

Brazilští senátoři sepsali ve spolupráci s brazilskou Banco Central návrh zákona, který stanoví rámec pro to, jakým způsobem lze kryptoměny v Brazílii přijímat a používat jako každodenní platební prostředek. Návrh zákona definuje virtuální aktiva a klasifikuje poskytovatele jejich služeb a dává federální vládě pravomoc určit, který orgán bude odpovědný za regulaci podnikání. Návrhu zákona také ukládá obchodníkům s kryptoměnami povinnost aktivně bránit praní špinavých peněz, činit kroky proti zatajování majetku a zároveň jim nařizuje bojovat proti zločineckým organizacím, financování terorismu a šíření zbraní hromadného ničení. Za porušení zákona navrhuje návrh pokutu nebo odnětí svobody.

Senátorka Iraja Abreuová, která je spoluautorkou tohoto návrhu zákonu, pro agenturu Bloomberg uvedla: "Díky regulaci se kryptoměny stanou ještě populárnějšími. Jakmile bude tato regulace schválena, trendem bude, že se budou stále více používat v supermarketu, v běžném obchodě, nebo při koupi vozu z autosalonu." Brazílie spustí pilotní program národní digitální měny letos v září a v roce 2024 ji zveřejní. Roberto Campos, člen brazilské centrální banky k tomuto tématu uvedl, že: „Nákupy kryptoměn ovlivňují údaje o brazilském dovozu a začínají už také ovlivňovat i národní účty, což znamená, že se staly relevantním investičním nástrojem.“

40 % držitelů kryptoměn v Brazílii vydělává méně než minimální mzdu

Kryptoměny se v Brazílii těší čím dál větší oblibě, díky čemuž se velmi rychle rozšiřuje počet jejich uživatelů. Problémem však je, že zejména nejméně majetní Brazilci v kryptoměnách hledají cestu k získání majetku a rychlému zbohatnutí. Podle analýzy Business Administration School of Sao Paulo takřka 40 % z celkového počtu všech držitelů kryptoměn stále vydělává méně, než je minimální mzda v Brazílii (cca 1.050 BRL, což odpovídá ekvivalentu 4.746 CZK). Často se tak stává, že tito drobní investoři přicházejí o své investice, ať již vinou vysoké volatility kryptoměn, nebo jen sázkou na špatnou kryptoměnu, která zanikne stejně rychle, jako vznikla. Často se také jedná o méně gramotné jedince, kteří se v záludném světě kryptoměn nevyznají a díky tomu jsou snadnějšími terči podvodníků.

Schválení návrhu zákona na regulaci kryptoměn by tak nastolil alespoň nějaký rámec, ve kterém by se mohli uživatelé pohybovat a zároveň by se mohli domáhat alespoň nějakých práv v případě podvodu, které by tím získali. O návrhu zákona bude nyní hlasovat tamní Senát a následně dolní komora parlamentu. Pokud bude schválen a  prezident jej podepíše, vejde tento zákon v platnost. Brazílie by se tak stala teprve druhou zemí po Salvadoru, která by přijala zákonný rámec pro platby kryptoměnami na svém území. Na druhou stranu by tím byla zase trochu snížena často zmiňovaná decentralizovanost a anonymita kryptoměn. To by potencionálně mohlo vést k částečnému snížení poptávky po tomto druhu aktiv.

Cesta Salvadoru k bitcoinu

Salvador se stal, díky prezidentu Nayibovi Bukelemu velkému nadšenci do kryptoměn, první zemí na světě, ve které byla nějaká kryptoměna uzákoněna jako oficiální platidlo. Stalo se tak 7. září 2021, kdy vstoupil v platnost zákon, který obchodníkům určil povinnost přijímat bitcoin jako formu platbu za zboží a služby. K podpoře těchto transakcí Salvador vyvinul oficiální státní bitcoinovou peněženku, kterou pojmenoval Chivo a zároveň po celé zemi rozmístil na 200 bitcoinmatů, ve kterých si mohou Salvadorci směnit své dolary (zákonná fiat měna) za bitcoiny a naopak. Aby se Chivo rychleji rozšířilo mezi běžné občany, obdrží každý její nový uživatel část bitcoinu rovnající se ekvivalentu 30 dolarů (cca 660 Kč). Kryptopeněženka má tu výhodu, že ji uživatelé mohou využít i bez přístupu k internetu. Stačí k tomu mobilní aplikace, čtečka QR kódu a funkční sim karta pro připojení k salvadorské mobilní síti.

Zájem ze strany uživatelů předčil veškerá očekávání, což vedlo v prvních okamžicích k spadnutí celého systému. S technickými obtížemi se Salvador více méně potýká až doteď. Přesto se celý systém v zemi uchytil a začíná se těšit čím dál větší oblibě. Jen za první měsíc fungování si kryptopeněženku Chivo stáhlo 500 tis. obyvatel. Aktuálně má ve svém mobilu tuto aplikaci takřka třetina (2,2 mil. obyvatel) tamní populace. Nutno však podotknou, že aktivně ji používá zatím jen 12 % uživatelů. Tento krok vlády znamenal navíc bonus ve zvýšeném zájmu o Salvador ze strany turistů. Cestovní ruch tak narostl o více než 30 %, přičemž až 60 % turistů nyní přijíždí ze Spojených států. Do přijetí bitcoinu většinu turistů tvořili cestovatelé ze sousedních zemí.


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

Pá 17:43  Kam investuji ? Martin Stránský (WBTCB)
Pá 16:02  Komentář k dubnové volatilitě Tomáš Kacerovský (WOOD & Company)
St 12:28  Komentář k vývoji trhu blockchainu a kryptoměn v 1Q 2024 Tomáš Kacerovský (WOOD & Company)
St 11:47  Půlení bitcoinu bylo úspěšné, ale co bude dál? Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688