Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  22.02.2022 09:39:28

ČNB nakoukla do karet českým prodejcům

Analytici ČNB porovnali u vybraných typů finálního (tj. v Česku už nijak dál nezpracovávaného, nýbrž rovnou prodávaného) maloobchodního zboží porovnat meziroční růst cen dovozních a cen maloobchodních.

Následující graf srovnává růsty dovozních cen v prosinci 2021 (tj. nákupních cen po zohlednění vývoje kurzu) s růstem českých maloobchodních cen v lednu 2022, tj. předpokládá měsíční zpoždění mezi dovozem a prodejem v obchodě.

Z grafu plyne, že přinejmenším u těchto typů zboží byl růst dovozních cen v prosinci daleko menší (i díky posílení koruny) než následný růst maloobchodních cen v lednu. Graf tedy působí dojmem, že řetězec počínající dovozci a končící maloobchodními prodejci zřetelně navýšil příspěvek z nákupu a prodeje zboží do své ziskové marže.

Jistou – ale asi ne zásadní – pochybnost na tuto interpretaci vrhá skutečnost (kterou ČNB v analýze čestně přiznává), že v dané skupině maloobchodního zboží je zčásti i zboží vyrobené v Česku, přičemž dopad růstu velkoobchodní ceny tohoto zboží Made in Czechia na hospodaření maloobchodního prodejce nebyl pochopitelně tlumen posilováním koruny (ledaže si cenu dohadují v eurech už i firmy obchodující s těmito artikly v rámci Česka).

Zástupci českého maloobchodu reagovali na tuto analýzu dost podrážděně. Faktem je, že do ceny výrobku „na krámě“ se kromě dovozní ceny (a kurzu) promítají i další faktory, jako je cena za vnitrozemskou dopravu, nájem prostor, mzdy personálu atd. Ale že by tyto vstupy zdražily natolik, aby to vysvětlilo onen v grafu viditelný rozdíl?

Další možností je, že dochází ke zkreslení skutečnosti. Buď na straně ČSÚ (možná zkoumá v každé z vybraných kategorií tak málo reprezentantů, že výsledné cenové indexy jsou jen málo vypovídající), nebo na straně prodejců (v nastalém cenovém zmatku a v ovzduší silné poptávky českých domácností si skutečně zkusili navýšit marže, jak je podezírá ČNB, ale z reputačních důvodů to veřejně popírají, na což se těžko reaguje, protože jim do účetnictví samozřejmě nikdo z nás nevidí). 

Michal Skořepa, analytik České spořitelny 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688