Robert Šíma (Bohemia Energy)
Finanční rady  |  14.09.2021 10:52:02

Ceny energií rostou, je čas upravit si výši záloh

Pokud jste v těchto dnech dostali nebo dostanete vyúčtování energií od svého dodavatele, pravděpodobně jeho součástí bude i upravený plán záloh na další období. A s největší pravděpodobností to bude úprava směrem vzhůru. Proč tomu tak je a proč je lepší si zálohy zvýšit?

Zálohy na elektřinu či plyn, které svému dodavateli pravidelně posíláte, pokrývají odhadovanou spotřebu vaší domácnosti či jiného odběrného místa. Jednou za rok pak dodavatel v periodickém vyúčtování porovná vaši skutečnou spotřebu s tím, co jste už zaplatili, a vystaví fakturu s případným nedoplatkem či přeplatkem.

Automatická úprava záloh ve vyúčtování

Vyúčtování je zároveň důležitým podkladem pro stanovení výše záloh na další období. Náš systém v Bohemia Energy s každým pravidelným vyúčtováním automaticky propočítává optimální výši záloh energií na daném odběrném místě, abychom naše zákazníky chránili před případnými nedoplatky. Algoritmus na základě mnoha faktorů stanoví budoucí spotřebu a také optimální výši záloh tak, aby periodické vyúčtování neskončilo doplatkem.

K přepočtu se využívá například informace o historické spotřebě na daném odběrném místě, způsobu využití energií, ale zohledňuje se také dlouhodobý průměr teplot, větru, slunečního svitu a v neposlední řadě i vývoj cen odebírané komodity, tedy elektřiny či zemního plynu.

Když ceny rostou…

To, že nás v nejbližší době čeká zdražení energií, je fakt, se kterým musíme počítat. Ceny elektřiny na velkoobchodních trzích, kde pro své zákazníky komoditu nakupují jednotliví dodavatelé, od začátku roku kontinuálně rostou. Nyní elektřina s dodávkou na následující rok dokonce překročila hranici 100 eur za MWh; je tedy o 127 procent vyšší než ta, za kterou se na rok 2021 průměrně obchodovalo v loňském roce.

Hlavním důvodem, proč ceny elektřiny rostou, je cena emisních povolenek. Pro představu, v roce 2018 stála povolenka kolem 5 eur, v letech 2019 a 2020 se obchodovala v průměru kolem 25 eur a letos se maxima dostala přes 60 eur. Za zvyšující cenou je kromě přísnější politiky Evropské unie v oblasti ochrany klimatu také vysoká poptávka ze strany spekulantů, kteří povolenky začali skupovat s cílem na nich vydělat.

K rostoucím cenám elektřiny přispívá i očekávání vyšší poptávky díky oživování ekonomiky a rozvoji elektromobility. Vedle toho zatím neexistuje adekvátní náhrada na výrobu elektřiny za postupně se uzavírající uhelné elektrárny v Evropě.

Aby toho nebylo málo, tak roste i cena zemního plynu. Při nahrazování výroby elektřiny z uhlí se využívá zemní plyn, a jeho spotřeba tak neustále roste. Navíc letošní studená zima vyprázdnila zásobníky, které se i díky geopolitické situaci daří naplňovat jen velmi pozvolna.

… je čas na úpravu záloh

Poměrně razantní nárůst spotřeby energií v domácnostech přinesly i dlouhodobé pobyty na home office. Když jsme doma, více svítíme, topíme a používáme energeticky náročné spotřebiče. Na základě našich propočů vyplývá, že u čtyřčlenné rodiny, kde rodiče pracovali během pandemie z domova a alespoň jedno z dětí bylo na distanční výuce, se pohyboval relativní nárůst spotřeby energií v rodinném domku kolem 28 %, v bytech dokonce až kolem 38 %.

Vyšší spotřeba energií v domácnostech spojená s očekáváným růstem cen tak přispívá k tomu, že za elektřinu a plyn zaplatíme více než v letech předcházejících. Proto se vyplatí podívat se na předepsanou výši záloh, a v případě, že zůstala stejná, ověřit si se svým dodavatelem, jestli není čas ji upravit. Vyhnete se tak možnému nepříjemnému překvapení v podobě nedoplatku při dalším vyúčtování.

Robert Šíma

ředitel zákaznické péče Bohemia Energy

Robert Šíma působí v Bohemia Energy od roku 2010 na pozici ředitele zákaznické péče. Bohaté zkušenosti má rovněž z telekomunikačního trhu, kde působil více než deset let na různých pozicích středního a vrcholového managementu ve společnostech Vodafone CZ, Telefónica O2 CZ a MobilKom. Věnoval se mimo jiné řízení a budování zákaznické péče a přímých prodejních kanálů, rozvoji CRM a automatizaci business procesů.



Bohemia Energy

Energetická skupina Bohemia Energy je s 1,23 miliony zákazníků a ročním obratem 23,06 miliard korun největším uskupením alternativních dodavatelů energií v České republice a na Slovensku. Skupinu tvoří sedm energetických společností – lídr skupiny, největší alternativní dodavatel energií v České republice, Bohemia Energy, dále společnosti Amper Market, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy, X Energie, a největší alternativní dodavatel energií na Slovensku, společnost Slovakia Energy.

Více na www.bohemiaenergy.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Po 10:24  Rozdělený dluhopisový trh Richard Bechník (Swiss Life Select)
Po   0:00  Jak pronajmout byt, hlavní zásady Petr Holub (MojeNebankovka)

Přečtěte si také:

18.03.2024Únorový růst průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
02.02.2024Jak si zkontrolovat zálohy na energie ERÚ (Energetický regulační úřad)
15.12.2023Zdražení energií - hlídejte si zálohy Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688